A kriptovaluták egyik nagy előnye, hogy mindenki maga tudja őket tárolni, harmadik fél segítsége nélkül. Mostanában, hogy sorra mennek csődbe a különböző cégek és az emberek vesztik el az ott tartott kriptovalutájukat, különösen fontos a saját kriptovaluta tárca.
A kriptovaluta tárcák a privát kulcsot tárolják. Ezzel a kulcssal kell aláírni …
Az előző, kedvcsináló cikk után, most egy részletesebb útmutatót szeretnék adni, ami segítséget nyújt a Coin app használatában.
Tapasztalataim szerint az alkalmazás a háttérben nem működik megfelelően, talán nem is volt ez irányú céljuk íróiknak. Van ugyan "Background rewards" nevű funkció, de az csomagtól függően limitált és kevesebbet ad, mintha …
A Bitcoin és a legtöbb kripto deviza bányászata túlságosan erőforrásigényes és megfelelő technikai tudást igényel. A Pi Network célja egy mindenki számára elérhető és bányászható kripto deviza létrehozása. Az alkalmazás okos telefonon fut és nem terheli a telefon erőforrásait, nem meríti az akkumulátort. A fejlesztők célja továbbá, hogy egy globális …
Ebben a cikkben segítek elkezdeni a gemominingot, bemutatom a Coin app nevű alkalmazást.
A Coin app a helyadatokért cserébe digitális érméket, coinokat ad, ezt a folyamatot geominingnak nevezik. Ezek a coinok beválthatóak kriptovalutákra, különböző termékekre, vagy XYO tokenekre.
Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a képernyő alján …
Nálunk a mosogatóhoz külön kis bojler tartozik. Hacsak nem tekerjük le a hőfokszabályzót, fűti a vizet. Ha kézzel állítottuk, akkor elfelejtettük feltekerni, vagy le. Ezért eszembe jutott, hogy vezérelni kellene, mert úgysem mosogatunk éjszaka, vagy, ha nem vagyunk otthon. Ha nem melegíti folyamatosan a vizet, akkor spórolunk az árammal és …
A felhasználók helyzetének ismeretével kitárul a világ, rengeteg új automatizmust lehet készíteni ezzel a plusz információval az okos otthon rendszerhez. Lehet figyelni, hogy a telefonok a helyi hálózaton vannak-e, sajnos ez pontatlan, mert alvó módban offline vannak a készülékek. Lehet adni mindenkinek egy BLE taget amit magánál tart, ezeket is …
A Home Assistant API-ja szerintem nem elég védett azzal az egy szem jelszóval amit be lehet állítani a konfigurációs fájljába. Elkezdtem írni egy API gatewayt ami elvégzi a felhasználók azonosítását és továbbítja a kéréseket a Home Assistant API felé. Már eljutottam vele egy szintre ahol lehetett használni, mikor szembe jött …
Egy okos otthonnál a különböző szenzorok rengeteg adatot összegyűjtenek az idők folyamán. Persze, el lehet őket dobni, de ha már gyűlnek, akkor kezdeni akartam velük valamit. Érdekes lehet például összehasonlítani két egymást követő tél adatait, ha a kettő között volt egy hőszigetelés vagy fűtéskorszerűsítés. Ehhez el kell menteni az …
Régebben próbálkoztam már wabi kusa készítéssel maradék növényekkel. Most úgy döntöttem, komolyabban belevágok. Utána olvastam a témának, tervezgettem.
Tálnak egy Ikea Vardagen üvegedényre és egy Ikea 365+ kávéscsészére esett a választásom. Talajnak fekete színű Dennerle Nano garnéla aljzatot vettem. Vettem még Tropica Premium folyékony növénytápot, ezt bekevertem ioncserélt vízzel …
Szeretném, ha a Home Assistant nem csak egy felület lenne amin keresztül vezérelhetem az okos otthonom, hanem egyfajta központ is. Legyenek rajta fontos és hasznos információk is, például időjárás előrejelzés, árfolyamok. Ebben a cikkben az árfolyamok megjelenítésére mutatok három módszert.
A népszerű Bitcoint támogatja a Home …
Van egy lámpánk az éjjeli szekrényen, a feleségem oldalán. Ő szokott hamarabb elaludni, olyankor vagy nagyon óvatosan átnyúlok felette, hogy lekapcsoljam a lámpát, vagy odasettenkedek lábujjhegyen a recsegő parkettán az ágy másik oldalára. Ritkán szokott sikerülni, ellenben van, hogy felébred a lámpa lekapcsolási műveletre. Nem volt, mit tenni, be kellett …
Régi vágyam egy okos otthon létrehozása. Elindultam a megvalósítás rögös útján, ebben a cikkben az első lépésekről lesz szó. Megtudhatjátok, milyen szervert, milyen platformot, milyen kamerát, szenzort, távirányítót választottam.
Van ugyan otthoni szerverem, de nekem fontos, hogy az okos otthon független legyen tőle, működjön akkor is, ha a szervert …
Az MQTT (Message Queue Telemetry Transport) egy ISO szabvány (ISO/IEC PRF 20922), publish-subscribe alapú pehelysúlyú üzenetküldő protokoll. Az MQTT protokollnak alacsony a sávszélesség igénye. Szükséges hozzá egy broker. A broker feladata az üzenetek továbbküldése a klienseknek, téma alapján. Azaz a kliensek feliratkoznak különböző témákra, majd a broker a témákba …
A Tor hálózat egy önkéntesek által üzemeltetett szerver csoport, mely lehetővé teszi az embereknek, hogy javítsanak a magánszférájukon és a biztonságukon az interneten. A Tor felhasználók közvetlen kapcsolat helyett egy sor virtuális átjárón keresztül kapcsolódnak, titkosított csatornán.
A Tor hidden service lehetővé teszi, hogy a felhasználók weboldalt üzemeltessenek vagy más …
Az oldalam WordPress alapú, a biztonság, a könnyebb kezelhetőség és a hordozhatóság miatt, úgy döntöttem, hogy bezárom egy Docker konténerbe.
A Docker hasonló a virtuális géphez. Lényeges különbség, hogy a különböző konténerek osztozhatnak a kernelen és a folyamatok a gazda gépen futnak elkülönítve.
Sikerült találnom egy már kész Docker imaget …
A RedBear Duo egy WiFi és Bluetooth (BLE) modult is tartalmazó Arduino kompatibilis fejlesztőpanel. Kickstarter kampány keretében 19$-ért sikerült hozzá jutnom. Azóta sajnos felment az ára a gyártó oldalán.
Így néz ki a RedBear Duo:
Fontosabb adatai:
Van egy otthoni házi szerverem és egy tárhelyem. Szerettem volna értesítést kapni róla, ha valamelyik nem elérhető ill, ha később újra elérhetővé válik. Ehhez írtam egy Node.js alkalmazást ami ellenőrzi a szerver és a tárhely elérhetőségét és amennyiben változás áll be valamelyik állapotában meghív egy linket a megfelelő paraméterekkel …
A Particle Photon egy Arduino kompatibilis WiFi fejlesztőpanel. Ára mindössze 19$. Jár hozzá egy felhő szolgáltatás is. Úgy gondolom, hogy ár/érték arányban ez a legjobb WiFi-s Arduino kompatibilis fejlesztőpanel. Bátran ajánlom azoknak akik ismerkedni szeretnének az Arduinoval és/vagy az IoT (Internet of Things) világával. Ebben a cikkben bemutatom …
Megérkezett a rendelt BMP180 szenzor. Ez egy digitális barométer. Légnyomást és hőmérsékletet is mér, I2C buszon keresztül lehet vele kommunikálni. Az előző cikkben említett Espruino Pico támogatja. Gondoltam, miért is ne kössem akkor össze őket :)
Az Espruino Pico és a BMP180 modul összekötéséhez mindössze egy négy eres vezeték szükséges …
Az Espruino Pico egy JavaScript-et futtató USB stick méretű fejlesztőpanel.
Kaptam mellé egy kis referencia kártyát.
Az előző részben (Node.js web alkalmazás Express keretrendszerrel) említettem a tools.gyengus.hu nevű Node.js web alkalmazásomat. Ebben a cikkben rajta keresztül mutatom meg a PM2-t és, hogy hogyan oldottam meg az automatikus deployt.
A PM2 egy process manager Node.js alkalmazásokhoz. Segítségével monitorozhatjuk is az alkalmazást …
Ebben a bejegyzésben egy egyszerű példán keresztül bemutatom, hogyan lehet Node.js alapú web alkalmazást készíteni Express keretrendszer használatával.
Először is hozzuk létre a projekt könyvtárát, majd lépjünk bele:
$ mkdir webapp
$ cd webapp
Aztán az
$ npm init
parancs segítségével, hozzuk létre a package.json nevű fájlt.
Az …
Van egy BlinkStick a szerveremre kötve ami a processzor használatának függvényében változtatja a színét. Hangulatvilágításnak se utolsó :) Úgy döntöttem a Raspberry Pi is kap egy ilyen LED-et. Mivel az egy szem szabad USB portot nem akartam feláldozni, ezért a BlinkStick kiesett (amúgy is csak ez az egy van itthon). Szerencsére …
Nemrég újra kellett indítanom a Raspberry Pi-met. Meglepődve tapasztaltam, hogy nem működik a rákötött hőérzékelő és RTC modul. Kis keresés után, kiderült, hogy a 3.18-as kernellel bevezetésre került a Device Tree. Azért nem működtek a Raspberry Pi-re kötött szenzorok, mert alapból le vannak tiltva a driver modulok. Engedélyezni kell …
Szombaton Budapestre kellett mennem. Ha már ott voltam, beszereztem 3 példány (2 nőstény, 1 hím) Törpe folyami rákot (Cambarellus diminutus). Azért esett rájuk a választás, mert békések és tetszenek is :) Külön akváriumot nem tudok nekik biztosítani, ezért a Snowball garnélák mellé kerültek.
Közben egy másik kísérlet is elindult az akváriumon …
Marketing szempontból hasznosnak találom, ha van egy Android alkalmazás ami megjeleníti az oldalamat. Az is fontos tényező, hogy sokat lehet tanulni az elkészítése közben.
Az Android alkalmazás amellett, hogy megjeleníti az oldalamat, integrálva van bele a Google Analytics szolgáltatás. Ez azt jelenti, hogy az Analytics fiókba belépve, látom az android …
Egy korábbi cikkemben, már volt szó arról, hogy lehet hőmérsékletet mérni Raspberry Pi-vel és DS1820 hőérzékelővel. Most a DS1621 típusú hőérzékelőt és a hozzá írt Node.js modulomat fogom bemutatni.
A lenti képen látható a DS1621 hőérzékelő szenzor bekötése. A modul i2c buszon kommunikál a Raspberry Pi-vel. A DS1621-nek …
Az előző részben (Raspberry Pi GPIO vezérlése C nyelven) megnéztük, hogy lehet C nyelven írt programból vezérelni a Raspberry Pi GPIO lábait.
Ebben a cikkben megmutatom, hogy lehet a Raspberry Pi GPIO lábait Node.js segítségével vezérelni.
Először a node.js-t kell telepíteni a Raspberry Pi-re, ha eddig nem tettük …
A Raspberry Pi egyik nagy előnye, hogy van rajta egy tüskesor header amire ki van vezetve a GPIO lábainak egy része. A B változatban 26, míg a B+ esetében ez 40 tűs csatlakozót takar. Ez nem mind GPIO, vannak köztük táplábak is. A kivezetett lábak nagyszerű lehetőséget nyújtanak arra, hogy …
Ebben a bejegyzésben megmutatom, hogyan készíthetünk platform független asztali alkalmazást Node.js és webes technológiák segítségével.
A node-webkit egy Chromiumon és Node.js-en alapuló futtató környezet. Segítségével natív alkalmazásokat lehet írni HTML-ben és JavaScriptben. Használhatók Node.js modulok is.
Először is le kell tölteni a megfelelő node-webkit változatot. Majd ki …
Adott egy internetkapcsolat, egy publikus IP-vel, egy routerrel, a belső hálózaton két szerver és két domain. Mindkét szerveren fut 1-1 web szerver (apache2). Fontos, hogy mind a két szerveren található weboldalt el lehessen érni. Tehát a domain1 tartalma a szerver1-en, míg a domain2-é a szerver2-n található. Mindkét domain az egyetlen …
Igen, ismét költöztettem a málnát :)
Szóval megláttam ezt a házat: e-Mini E-N3. Ez egy alumíniumból készült mini-ITX ház. Szélessége: 20x20 cm, magassága: 6,5 cm. Jóval kisebb, mint a CoolerMaster Elite 110. Két oldalán szellőzőnyílások vannak, elején mindössze a power gomb és a LEDek találhatóak. A power és a HDD …
A Phant egy moduláris node.js-re épülő adatgyűjtő eszköz. Tipikusan különféle szenzorok - pl. hőmérséklet - adatainak mentésére szolgál. Ez a nyílt forráskódú szoftver hajtja a data.sparkfun.com szolgáltatást. Létrehozta és karbantartja: SparkFun Electronics. A forrása letölthető és futtatható saját szerveren.
Először a node.js-t kell telepíteni a Raspberry Pi-re …
A Raspbian támogatja a 1-Wire eszközöket, beleértve a DS1820 típusú hőérzékelőket is. A DS1820 már kifutott típus, azért használom ezt, mert ez van itthon. A gyártónak vannak újabb, vele kompatibilis hőérzékelői.
A hőérzékelőn kívül szükség lesz még kábelekre és egy 4,7 kOhm-os ellenállásra.
A fenti képen látható a …
A Wabi kusa egy florárium amiben vízinövények vannak. A növények akváriumi talajba vannak ültetve. A víz csak a talaj szintjéig ér. Eleinte le kell takarni és fokozatosan, szellőztetéssel lehet a növényeket a levegőhöz szoktatni.
Maradtak növényeim az akvárium berendezése után, úgy döntöttem, készítek egy Wabi kusát. Kezdésnek egy tő Echinodorus …
A Snowball (Neocaridina cf. zhangjiajiensis var. white) garnéláim egy 15l-es akváriumban laktak. A szabadság alatt úgy döntöttem, új akváriumot kapnak. Egyrészt nem tetszettek a 15l-es akvárium oldal arányai, másrészt itt volt a remek alkalom, hogy nyitott akváriumom legyen, vízből kilógó növényekkel. Erről olvastam is egy leírást: link, ha jól értem …
Úgy gondoltam, ideje beépíteni egy házba a Raspberry Pi-t. A hozzá készült házak nem voltak megfelelőek, mert azokba rendszerint csak a [málna]{title="Raspberry Pi"} fér. Nézegettem a mini-ITX házakat és megtetszett a Cooler Master Elite 110. Ebbe már belefért minden: Raspberry Pi, kiegészítő áramkörök, notebook merevlemez, usb hub …
Egyik projectemben PIC18F4550-et használtam, aztán rájöttem, hogy elég hozzá a PIC18F2550 is.
A kényelmes firmware frissítés miatt fontos számomra a bootloader. Nem tudom, hogy hivatalosan támogatja-e ezt a chipet a bootloader. A main.c-ben említi:
#if (...) defined(\_\_18F2550)
ezzel szemben, nem fordul le rá, ha kiválasztjuk a chipet.
Egy …
Nem működik az eredeti MCHPUSB Bootloader? Máshova tennéd a boot gombot? Nem szeretnéd karácsonyfadísznek használni a bootloadert?
Ezekre a problémákra keressük a megoldást.
A MCHPFSUSB Framework v2.1-ben lévő MCHPUSB Bootloader PIC18F4550 Firmware-t módosítottam, hogy csak 1 LEDet használjon, máshol legyen a bootgomb és az az 1 LED persze, hogy …