Dne 7. října 2023 jsem kontaktoval hlavního administrátora SG-portálu, Ayrtona 01. Po vzájemné dohodě jsme dospěli k závěru, že místo dalšího rozšiřování současného webu musíme nejprve vyřešit jeho hlavní a nejzákladnější problém. Stránky totiž běžely na velmi zastaralé platformě. I když se jedná o jeden z nejmladších webů o Hvězdné bráně v České republice, jeho historie sahá poměrně daleko. Verzi webu 1.0 si již nikdo nepamatuje, a verze 2.0 byla spuštěna v roce 2009. Krátce nato následoval update na verzi 3.0, na které web dlouhou dobu fungoval.
Dne 31. prosince 2023 byly stvořeny nové stránky – verze 4.0. Byla zaregistrována nová doména, která běží na moderní platformě WordPress. Tím však začala ta nejnáročnější fáze našeho šíleného projektu – přenos obsahu stránek na novou platformu. Bohužel, automatické nástroje pro převod obsahu selhaly. Obrázky se nekopírovaly, komentáře se nezachovaly a žádný z dostupných nástrojů nefungoval tak, jak jsme očekávali.
Z tohoto důvodu jsem musel začít s manuálním kopírováním obsahu. To zahrnovalo rekonstrukci účtů všech uživatelů, přesun veškerých obrázků, článků a stránek. Navíc bylo nutné ručně zadávat data a časy zveřejnění článků, autory, štítky rubriky apod.
Celý proces byl časově náročný. Výsledkem je lepší výkon webu, snazší správa obsahu a možnost dalšího rozvoje.
Souběžně bylo třeba kódovat, a i když vůbec nejsem expert na IT, s pomocí předplacené šablony na webovou tvorbu a za využití AI se mi podařilo naprogramovat takřka identický vzhled. Původní portál a jeho vzhled v nás mnohých vyvolává pořádnou dávku nostalgie, proto jsem ke grafice tomu přistupoval co nejcitlivěji. Přesto jsem se odhodlal některé věci pozměnit, například přesunout menu na horní část stránky. Pro mnohé velký nezvyk, ale díky uživatelsky přívětivému menu se snadno dostanete na potřebnou stránku. Dále je to určitě hlavní stránka, která využívá takřka zpravodajskou metodu zobrazování obsahu. Zkrátka proč nevyužít všechny ty nové možnosti, které přesun umožnil? Další otázkou je zachování existence postranního panelu. Dále také nebyla uzavřena otázka používaných fontů.
Obzvláště ambiciózní byl přesun 682 článků. Jejich přesun byl příležitostí si všechny pročíst a zpětně analyzovat jejich význam. Drtivá většina z těchto článků pochází z let 2010 a 2011. Nikoho asi nepřekvapí, že oproti jiným webům se na těchto stránkách řešilo hlavně SGU, které bylo tehdy v produkci. Protože mám SGU velice rád, bylo pro mě požehnáním si přečíst všechny ty spoilery a zajímavosti. Nejzajímavější bylo sledovat reakce a očekávání fanoušků, kteří se vyjadřovali v komentářích pod články. Za těch 15 let se na SG-portálu nahromadilo 4 669 komentářů (k 2. 1. 2025)!
Ze všeho nejvíce jsem měl radost z toho, jak se fanoušci těšili na nové epizody. Jejich nadšení je dost nabíjející, protože v poslední době, kdy se Stargate nenatáčí a herci nám postupně stárnou, jsme ponořeni v dosti negativní náladě. Taktéž mě potěšilo, že fanoušci se ve směs vyjadřovali k SGU pozitivně až na výjimky a mohu potvrdit, že v očích fanoušků se seriál SGU neustále zlepšoval. Je velká škoda, že byl zrušen – jistě bychom se dočkali neuvěřitelných příběhových kombinací.
Bohužel, při kopírování článků se ukázalo jako problematické kopírování komentářů. Prozatím jsou všechny komentáře z bývalého webu k dispozici v Archivu komentářů v jednom PDF souboru. Rozhodně se s tímto pokladem do budoucna počítá, určitě nehodlám cokoliv z komentářů mazat. Dále bylo přesunuto i 181 stránek (u některých došlo k rozdělení).
Nyní stránky trpí velkým šokem z přesunu. Formátování je dost rozhozené a hlavně databáze dostala zabrat. Nicméně díky velkému technologickému skoku budou stránky snadnou editovatelné – obrázky se nahrávají v podstatě samy. Z přesunu článků už jich máme několik tisíc uložených. Díky dobře pojmenovaným souborům je vyhledávání obsahu rychlé a intuitivní. Čím více obsahu už máme nahraného, tím rychleji a efektivněji lze web rozvíjet.
Dalším krokem je pak otázka – co dál? Přesun stránek je jedna věc (ačkoliv vskutku megalomanská) a druhá věc je pak rozvoj stránek. Na nový obsah zatím nezbývá tolik energie. Naštěstí novinek je v oblasti Stargate poněkud méně než v letech 2010 a 2011. Přesto existuje spousta nových zjištění, obrázků a postřehů, které si zaslouží být sdíleny. Člověk si často ani neuvědomí, kolik práce se muselo při natáčení Stargate vykonat, a stále se objevují nové poklady, které stojí za pozornost.
Dnes už se weby jako takové tolik nepoužívají – frčí sociální sítě. Nicméně velkou výhodou sg-portalu bylo vždy to, že je a byl takřka bez reklam. Když si ovšem otevřete Stargate wiki, většinu vaší obrazovky pohltí reklama a jiná vyskakovací okna. Naším cílem je mít web obsáhlý, přehledný a zároveň esteticky příjemný.
Dnešní internet patří sociálním sítím, ale SG-portál jako webová stránku má výhodu v tom, že je a byl téměř bez reklam. Když si otevřete některé jiné stránky, například Stargate wiki, většinu obrazovky zaplní reklamy a vyskakovací okna. Naším cílem je mít web obsáhlý, přehledný a zároveň esteticky příjemný.
Bohužel v průběhu roku 2024 naši hlavní facebookovou stránku postihl hackerský útok a ztratili jsme k ní přístup. Podpora Facebooku samozřejmě nereaguje. Celá situace nás mrzí a omlouváme se za ni.
Dále bych rád zdůraznil, že některé úvodní obrázky u starších článků měly velmi nízké rozlišení, a proto nemělo smysl je kopírovat. Přesun článků byl příležitostí k nahrání zcela nových úvodních obrázků. U každého článku však byla vyvinuta maximální snaha zachovat původní vzhled, včetně obrázků. Ve všech případech je proto použitý obrázek buď identický, nebo velmi podobný (pokud se původní obrázek nepodařilo dohledat v dostatečné kvalitě). U některých článků byly také smazány odkazy na SG-portál 3.0. Velkou revizí si prošly štítky a rubriky, které byly nově pojaty více systematicky.
Na poslední chvíli se mi také podařilo vytvořit program, který zkopíruje z minulého webu všechny komentáře. Jednalo se skoro o nadlidský úkol, protože na starém webu neexistovala databáze všech komentářů, která by se dala využít.
Naší vizí je vytvořit platformu, která bude přístupná každému fanouškovi Stargate. Pokud budete chtít sdílet cokoliv na téma Stargate, tento web vám bude k dispozici. Kdykoliv náš můžete kontaktovat v sekci pro náš tým.
Zároveň usilujeme o strategické partnerství s Gatecon týmem. Gatecon se koná každoročně a do ČR přijíždí i mnoho herců ze Stargate. Byla by škoda nevyužít tento potenciál a nesloučit obsah Gateconu právě se SG-portálem. Gatecon měl své vlastní stránky, které se však již nevyužívají, a proto dojde k jejich fúzi s našimi stránkami.
Doufám, že se vám nový web líbí a že oceníte stovky hodin volného času, které byly do tohoto projektu vloženy. Pokud bude někdy Stargate obnovena, máme obsáhlou a moderní základnu pro sdílení všech informací.
Starý web stále můžete navštívit na adrese: https://old.sg-portal.eu/
Těším se na vaši zpětnou vazbu a přeji krásný den!
Vážení fanoušci,
jak to tak bývá, nastává i pro tento web jeho konec. Nicméně máme pro vás bombastickou zprávu. Od prosince 2023 pracujeme na transferu SG-PORTÁLu na WordPress, což je oblíbená a velmi rozšířená platforma pro tvorbu a správu webových stránek. Můžete se tedy těšit na další verzi s číslem 4.0.
Současný systém bohužel neumožňuje stránky nadále koherentně rozvíjet po technické stránce. Lze vkládat nové články, ale co se týče obrázků a nedej bože dalších elementů, je tento proces velmi komplikovaný a často nespolehlivý. Podpora systému byla ukončena. Přechod na WordPress nám umožní tyto problémy řešit a poskytne nám stabilní a flexibilní platformu pro budoucí rozvoj našich stránek.
Zároveň bychom chtěli upozornit, že právě uplynulo již 14 let 4 měsíce a 26 dnů od 24. ledna 2010, kdy byl publikován první článek na těchto stránkách. Vzdejme čest veškeré té obrovské energií, která byla do tohoto webu vložena. Stránky jsou extrémně rozsáhlé a jejich přesun si vyžádá velké úsilí, mnoho měsíců, ne-li let. Jenom článků bylo do této doby publikováno 692 a všechny se nyní musí přsouvat RUČNĚ. Nevyhnutelně dojde i ke ztrátě některých.
Chceme pokračovat dále a přinášet další, velmi zajímavý a kvalitní obsah. O dokončení trasferu a o slavnostním spuštění nové verze budete patřičně informování (ambicí je stihnout vše nejpozději do poloviny příštího roku).
Pokud by se kdokoliv chtěl přidat k transferu webových stránek a pomoci nám v nezměrné práci, ať se dobrovolně přihlásí i s kontaktními údaji v komentáři na tento příspěvek (případně se obraťte na Pranuse ze stránky pro kontakt). Vaše pomoc a podpora jsou pro nás nesmírně cenné a společně můžeme dosáhnout skvělého výsledku.
Rovněž se omlouváme za naši Facebookovou stránku, která byla nedávno hackersky napadena a nad kterou jsme ztratili veškerou kontrolu. Bohužel se k ní vůbec nejde přes podporu Facebooku propracovat. Budeme muset založit stránku novou a začít úplně od začátku. Ale takový je už život a taková je i Stargate.
Těšíme se na vás na nové adrese a věříme, že s vaší podporou zvládneme všechny výzvy, které nás čekají!
S pozdravem,
Tým vašich webových stránek
Všichni milovníci sci-fi a Stargate budou snad již brzy mít důvod k nadšení! Ačkoli se stále čeká na oficiální oznámení Funko, na různých místech již začínají prosakovat informace o chystané novince.
Vše odstartoval před Vánoci účet Funko POP News!, který jednoduchým tweetem zažehl plamínek naděje kdejakého fanouška Stargate.
Ačkoli většina nejspíš čeká figurky z jednoho ze tří populárních seriálů, které by nabízely nespočet postav v ikonických scénách, pravděpodobně se dočkáme ztvárnění postav z původního filmu Stargate z roku 1994.
A proč jsme si tím téměř stoprocentně jistí? Máme tu dva důvody:
Pro fanoušky seriálu je tato zpráva určitě jen pozitivní. I když by mnozí nejspíše raději viděli figurky nejrůznějších Goa’uldů či různé momenty ze seriálů, tento krok doslova otevírá bránu novým možnostem, co se týče SG sběratelských předmětů. Dlouhá léta (především kvůli tahanicím o práva, která má nyní v rukou Amazon) nemohou rozšiřovat své sbírky téměř ničím. Budoucí Funko Pop figurky nám dávají naději, že se na značku Stargate nezapomnělo a stále se s ní počítá.
Máte radost z této zprávy? Sbíráte Funko Pop figurky?
Autor: Odyssea
Uběhly další tři roky a pokračování Stargate stále v nedohlednu. K nekončícím problémům se nově přidala stávka kreativních tvůrců v Hollywoodu. Společnost Amazon, která v roce 2022 zakoupil téměř stoletou společnost MGM za 8,4 mld. $ (cca 180 mld. Kč), a tudíž vlastní i kompletní práva k produkci Stargate, má nyní příležitost ohlásit nové filmové a seriálové projekty a to včetně případného pokračování Stargate.
Uběhly další tři roky a pokračování Stargate stále v nedohlednu. K nekončícím problémům se nově přidala stávka kreativních tvůrců v Hollywoodu. Společnost Amazon, která v roce 2022 zakoupil téměř stoletou společnost MGM za 8,4 mld. $ (cca 180 mld. Kč), a tudíž vlastní i kompletní práva k produkci Stargate, má nyní příležitost ohlásit nové filmové a seriálové projekty a to včetně případného pokračování Stargate.
Amazon bude mít v sobotu 14. 10. 2023 prezentaci na Comic Conu v New Yorku (původní termín byl v červenci na Comic Conu v San Diegu, ale prezentace byla odložena kvůli výše zmíněné stávce). Navíc, včera odborový svaz scénáristů WGA oznámil, že byla nalezena shoda se zástupci produkčních studií a stávka scénáristů tak byla de facto ke konci září ukončena. Zájem fanoušků Stargate o prezentaci v New Yorku byl ještě umocněn následující povzbudivou anotací:
“Join Prime Video at New York Comic Con’s Empire Stage for a special presentation featuring exclusive first looks and never-before-seen footage of returning fan-favorite series and highly anticipated new series.”
Můžeme se těšit na informace o “highly anticipated new series” čili o velmi očekávaných nových seriálech. Přijde řeč na novou Stargate? Jsou tato tušení pouhou fantazií plynoucí z čiré vyprahlosti fanoušků po dvanáctiletém čekání na další pokračování? Možná. Ale k čemu jinému by Amazon kupoval studio MGM, pokud by nechtěl svá nově nabytá práva využívat? Co jiného hodlá Amazon z MGM vytěžit?
Nových odpovědí se možná dočkáme už tento týden…
Autor: Pranus Korekce: HWG
Update: Bohužel jsme se nic nového o další Stargate nedozvěděli. Další pravděpodobný termín, kdy by mohl Amazon oznámit nové projekty převzaté od MGM je červenec 2024 a sice 25. až 28., kdy se bude konat Comic Con v San Diegu. Pro anglicky hovořící, můžete si pustit následující video, které shrnuje rok 2024 ve Stargate:
Dlouhé ticho, trocha naděje, další ticho a pak koronavirus. Stojí svět Stargate, u nás známé jako Hvězdná brána, na pokraji zapomnění? Po rozpadu nadějí na znovuzrození v podání Rolanda Emmericha a Deana Devlina se zdálo být vše ztraceno. Následně však MGM dalo šanci Bradu Wrightovi, jednomu z tvůrců seriálu SG-1. Jenže to už chvíli trvá.
Ano, měli jsme tu pokus ve formě Origins, jenže nové fanoušky to nepřitáhlo a skalní fanoušky to nepřesvědčilo. Všichni čekají na velký návrat. A poslední naděje – Brad Wright – konečně promluvil. Na jeho Twitteru padlo jediné: „Snažím se!“
Brad Wright toho má na kontě spoustu. Jen ze světa Stargate se pak mohl podepsat alespoň nějak pod všechny tři seriály – SG-1, Atlantis a také Universe. Právě on dostal šanci, když před několika lety pohasly naděje na znovuzrození ve formě nové trilogie. Jenže po skončení Stargate Origins bylo ticho a skončil i projekt Stargate Command, který snad mohl naznačovat opětovný zájem ze strany MGM.
Nyní máme rok 2020. Celý svět má jiné starosti a zrovna sci-fi projekty mezi ně nepatří. Ještě loni Brad Wright sliboval, že s MGM na něčem pracují, ale od té doby se nic neobjevilo. Následně se objevila pandemie, která jak kdyby se hodila i jako námět pro jeden z dílů seriálu. Jenže fanoušci nezapomněli a stále se tak ptají, jak to vlastně vypadá?
A právě začátkem června Brad Wright promluvil: „Snažím se!“
Zdá se, že alespoň někdo za budoucnost Stargate neustále bojuje. Samozřejmě otázka je, jakou pritoritu by nějaký takový projekt hrál na žebříčku MGM. V dnešní době to má televizní i filmový průmysl hodně těžké a není divu, že se MGM bojí zkoušet něco nového. Ale sci-fi bylo vždy o objevování a zkoušení něčeho nového. Brad Wright musí zkrátka přijít s něčím, z čeho vedení MGM spadne čelist.
V moderní době ale existuje ještě jedna možnost – streamingové platformy. Netflix? Amazon? Možná by značka Stargate měla největší šanci zaujmout někoho jako Apple, který stále hledá další silné značky pro svou vlastní TV+ platformu. A tam by se Stargate se svými skalními fanoušky mohl zařadit. Zvlášť jako typ projektu, který v klasické TV nemá v současné době šanci.
Na závěr platí, že nikdo nic prostě neví. Brad Wright jen potvrdil, že nad Stargate zatím hůl neláme a to je dobře. Teď je důležité najít někoho vlivného a bohatého, kdo zkrátka pocítí tu sílu celé značky Stargate a dá ji znovu příležitost…
Můžeme jen doufat…
Nová Stargate? Wright říká: „Pracujeme na tom.“
Spolutvůrce SG-1, Brad Wright, mluví o konci SGU, o Stargate Origins a o tom, jak posunout dál celý seriál.
V útrobách velitelství MGM probíhají debaty o tom, jak posunout svět Stargate dopředu v nové digitální éře 21. století. Nově se do tohoto procesu zapojil i Brad Wright, jeden z nejvýznamnějších autorů Hvězdné brány z roku 1997, Stargate Atlantis z roku 2004 a rovněž Stargate Universe z roku 2009 a my Vám tak můžeme předložit jeho vyjádření k celé situaci.
Po diskuzích s fanoušky na Gateconu ve Vancouveru v září 2018, kde oznámil, že je po letech opět v kontaktu s MGM, Wright tento týden naznačil v další diskusi, že se stále konají rozhovory o Stargate. S fanoušky totiž mluvil o dalším úspěšném sci-fi seriálu Travellers (Cestovatelé časem), který minulý měsíc spustil už svou třetí sezónu na Netflixu, a který má se Stargate mnoho podobného.
„MGM si už opět uvědomuje, že mají v rukou geniální značku Stargate,“ řekl Wright. „Dívají se na to teď docela vážně, a tak náš první rozhovor byl až po Stargate Origins. Žádali mě o schůzku už ke dvacátému výročí Stargate, což by bylo určitě krásné, ale já jsem odmítl se slovy: „Jsem překvapen, že se mnou chcete mluvit, protože se zdá, že se snažíte vyhnout všemu, co jsem za posledních 20 let spoluvytvořil.“ Narážel tak zřejmě na nedávné snahy o dokončení původní filmové trilogie.
„Ale to už bylo, od té doby změnili názor.“
Desetidílný webový seriál Stargate Origins (SGO) o mladé Catherine Langfordové (Ellie Gallová) v příběhu, který se do jisté míry inspiroval celovečerním hraným filmem Stargate z roku 1994, už obsahoval několik pozoruhodných odkazů na pozdnější televizní sérii.
Od zveřejnění SGO, které proběhlo minulý rok v březnu, se staví studio opatrně k tomu, kam se bude značka Stargate ubírat. Teď, když se Wright opět vrací do centra hlavního dění, si můžeme být jisti, že se v příštích krocích celý projekt bude posouvat směrem k již vytvořenému světu našich oblíbených televizních seriálů.
„Měli jsme s MGM debaty o tom, co by se mělo nebo už nemělo do budoucna dělat,“ řekl. „A to je způsob, jak začít vlastně od nuly v mnoha směrech. A velice si uvědomuji, že každý další krok musí brát ohledy jak na kvalitu, tak musí respektovat i stovky hodin natočených příběhů o Stargate. Ne respektovat, spíš obohatit celý ten projekt. A oni se mnou souhlasili.“
Wright ale zároveň poznamenal, že fanoušci by neměli očekávat vznik další plnohodnotné televizní Stargate show.
„To je opravdu místo, kde se teď nacházíme,“ pokračoval. „Neočekávám, a určitě ani nikdo jiný neočekává, že je další televizní show hned za rohem. Ale Stargate je nezbytnou a důležitou součástí knihovny MGM. A tak … možná něco vymyslíme! [Smích] To je všechno, co Vám mohu říct! Pracujeme na tom.“
Scénárista a producent také hovořil o dopadech bankrotu MGM z roku 2010 na třetí sérii SGU:
„Co se stalo se Stargate Universe? MGM prošla zásadní restrukturalizací – v podstatě strukturovaným bankrotem, který změnil úplně všechno,“ řekl. „Všichni ti, které jsem v MGM znal, prostě zmizeli během jednoho měsíce od této události. A tak tomu bylo i na Syfy – kdo chtěl mluvit o třetí sezóně, nebo alespoň mít o tom s někým rozhovor – neměl s kým mluvit. Bylo to celé docela smutné…“
Téměř rok po testování vod se Stargate Origins, se však zdá, že studio je připraveno udělat další krok vpřed. A zatímco další produkce zjevně nebude plnohodnotnou televizní show, můžeme si být jisti, že by to mělo být něco, co navazuje na více než dvacetileté dědictví televizního seriálu Stargate.
Podívejte se na kompletní 50 minutovou konverzaci na Anchoru, ve které Wright krom Stargate hovoří o práci v kanadském filmovém a televizním průmyslu, a jak dostal Patricka Gilmoreho a Jennifer Spencer (Volker a Parková z SGU) do klíčových rolí seriálu Cestovatelé časem, jak bude vypadat jeho nadcházející sezóna.
Překlad: Pranus, Korekce: Scimani
V novoročním článku se ohlédneme za Gateconem 2018. Model Atlantidy, hledání Ztraceného města a mapa Antarktidy. Nejen to bylo k vidění v rámci Festivalu Fantazie ve městě Chotěboř na letošním ročníku Gateconu. Od 4. do 7. července probíhalo největší setkání fanoušků Hvězdné brány v České republice, organizované Gatecon týmem a Festivalem Fantazie s pomocí dalších českých fanouškovských organizací, jako jsou SG-PORTAL.EU, SGFAN.EU, Legacy Gatecon Tým a Stargate Animated tým.
Letos jsme se zaměřili na téma Ztraceného města, jakožto dvojdílu sedmé sezóny SG-1, s kontextem celého procesu hledání Ztraceného města – Atlantidy, které je také zásadně propojeno s planetou Abydos. Díky propojení Atlantidy s Abydosem jsme se mohli vrhnout i na další aktuální téma, které vzbuzuje mnoho otázek a rozpoutává mnoho vášnivých diskuzí – pokračování Hvězdné brány v podobě Stargate Origins. Jak jsme se poprali s diametrálně odlišnými místy vyschlého a písčitého Abydosu a ledem i vodou obklopené Atlantidy, se vám pokusíme nastínit v tomto článku.
Za poslední rok svět Stargate opět postoupil vpřed. Máme platformu Stargatecommand.co, máme Stargate Origins a Stargate Origins: Catherine. Prequel způsobil i na Gateconu mnoho diskuzí a stále jde o postoj, na kterém se fanoušci nemohou shodnout. Jedni Stargate Origins (naprosto) odmítají a druzí jsou rádi, že se vůbec něco děje. Na čem se ale fanoušci vesměs shodují, je fakt, že Origins je projekt, který se dal udělat mnohonásobně lépe. Abychom reakce na Stargate Origins s odstupem dali na jedno místo, rozhodli jsme se vám v rámci SG-PORTALU nabídnout komplexní článek s recenzí o všem, co se týká Stargate Origins. Na něj se můžete těšit v blízké době.
Zřejmě nikdy bychom neobjevili Atlantidu bez snahy SG-1 zachránit planetu Zemi před invazí Goa’uldů. A stejně tak bychom nikdy neobjevili Destiny. SGC hledá Ztracené město Antiků dlouhé roky a díky Anubisovým pokusům získat Ra’ovo oko, se v podzemních prostorách pyramidového komplexu na Abydosu našla Antická tabulka s popisem ztraceného města. Boj mezi Anubisem a Pozemšťany o mocné zbraně Antiků vrcholí v bitvě o Antarktidu na Zemi. Goa’uldi svým zvykem shromažďovat pozůstatky po cizích rasách pomohli zachovat poslední zmínky o zašlé slávě Antiků. Téměř všechny ostatní záznamy o existenci Atlantidy byly totiž společností Antiků vymazány, což jen ukazuje, jak depresivní a smutný osud Antiky v naší rovině bytí svého času potkal.
Téma letošního ročníku bylo jasné. Propojit vše, co se stalo při hledání Ztraceného města na Zemi a na dalších planetách jako jsou Abydos, Vis Uban, P3X-666, P3X-439, Proclarush a Lantea, se všemi čtyřmi seriály o Hvězdné bráně. Myslíme si, že se nám to povedlo a přítomní fanoušci se dobře bavili.
Letos si Legacy Gatecon Tým připravil tematický výlet v podobě LED párty do mrazivého prostředí našeho jižního kontinentu Antarktidy, kde byla postupně nalezena jak základna Antiků, tak i druhá pozemská brána a v ledu opuštěná Antička Ayana.
Led jako zmrzlá voda a LED jako ledkové osvětlení spolu s vystřiženými sněhovými vločkami a se zapnutou klimatizací na maximální výkon vytvořily v chotěbořské červencové noci mrazivou atmosféru. Tým si připravil studený fotokoutek s papírovým sněhulákem Olafem z populární pohádky Sněhové království. Ze stejné pohádky pochází i melodie songu Frozen Stargate – Bohem být, speciálně nazpívaného pro Gatecon 2018 .
Značně povedená byla pro akční návštěvníky i sněhová válka, která se mezi skupinkami fanoušků odehrávala v průběhu celého večera. Ke sněhové bitvě využívali bojovníci jako střelivo místo pravého sněhu lehké polystyrenové koule. Děkujeme za báječný zážitek!
Pro návštěvníky Festivalu Fantazie jsme připravili čtyři výjimečná čísla prvního ročníku „Gatecon novin“, a to pro každý den Gateconu jedno. Na celkem 32 stranách poskytla redakce zajímavé informace nejen o novinkách ze světa Stargate, ale též ty nejsrandovnější hlášky ze seriálu nebo kreslené Stargate vtipy. Každý návštěvník si mohl časopis vypůjčit a přečíst v čase, kdy zrovna náhodou neměl co jiného k dělání. Noviny vytvořila šéfredaktorka Viki, společně s HWG, Martym, Thorem, Pranusem, Mesikem, naším SG-PORTALEM a také za nezištné pomoci všech dalších přednášejících a účinkujících Gateconu. Archiv Gatecon novin si můžete u nás stáhnout v sekci ke stažení.
Marty si pro letošek připravil aktualizovanou verzi RPG hry pro zájemce z řad návštěvníků. Stejně jako předchozí rok i letos se za dobrodružstvím vypravily dva SG týmy a jejich úkolem tentokrát bylo zabránit vysoce postavenému členu Luciánské aliance získat kus asgardské technologie, jenž by v nepravých rukou mohl značně zvrátit rovnováhu sil v naší Galaxii, a to v neprospěch Země. Co naši hrdinové udělali pro záchranu světa, vám krátce představil organizátor hry MartyCZ:
Oba týmy ve své snaze dosáhnout cíle využívaly velice vynalézavé způsoby. Od technika, který zjistil, že goa’uldské lodě, byť jejich hlavní počítač dokáže rozběhnout něco tak cizího jako je původní verze hry Doom, nejsou prakticky vůbec připravené vést aktivní elektronický boj; přes archeoložku, která byla zásadně proti zničení nepřátelské základny, ne protože by to mohlo ohrozit nevinné civilisty v její blízkosti, ale protože by byly zničeny uvnitř přechovávané artefakty nedozírné ceny; až po polní medičky s překvapivou fixací na umělé končetiny (nápadně podobné, přesto nesouvisející s fixací jistého antropomorfního mývala, který shodou okolností také přišel do kontaktu s Asgarďanem). Nakonec se ale oběma týmům podařilo zabránit nejhoršímu, Galaxie byla prozatím zachráněna a jejich nález by mohl vrhnout nové světlo na konečný osud Asgardů.
Stolní RPG Hvězdná brána, pokud vše vyjde, jak má a při dostatečném zájmu, se vrátí i příští rok na Festival Fantazie.
Ve spolupráci s webovým portálem SG-FAN.EU zajistil Festival Fantazie a Gatecon v rámci linie Outconu sobotní akci Airsoft střelnice, kde mohli návštěvníci vyzkoušet své pohybové nadání, které je přece pro přežití na jiné planetě nezbytnou součástí, a to s nejrůznějšími airsoftovými zbraněmi při akční střelbě na terč.
Tento web na Gateconu zastupoval Mesik, který rovněž přednášel o výrobě Stargate modelů (přednáška Stargate FanArt) a přivezl nám na ukázku také několik kousků ze své výbavy (viz. níže: Hračkárna Gateconu).
Letos se na Gateconu promítaly všechny tři díly české parodie Stargate Animated, obohacené o trailer k chystanému pokračování číslo čtyři. Autoři nám také zanechali motivační vzkaz a my bychom je rádi v jejich snahách podpořili, zvlášť když víme, jak se fanoušci z ostatních států snaží vytvářet své vlastní fanfilmy. Podpořte zábavu pro fanoušky a dlouholetou tradici českých parodií Hvězdné brány na facebookové stránce STARGATE ANIMATED!
Letos se pro všechny naskytla příležitost získat poslední z archivních placek z let 2015 až 2017 a to účastí v soutěži luštění křížovek (viz. 7×21,22 Ztracené město). Další možností, jak získat ty nejvzácnější připínací obrázky, bylo přeložit nápis na ztracených antických tabulkách. V rámci Závěrečného večírku Gateconu 2018 se konala i znalostní dražba cenných kousků Gatecon novin.
Další program soutěží s odměnami byl následující:
S laskavým dovolením ThroneConu (linie: Hra o trůny) jsme mohli využívat trůnařskou skleněnou vitrínu, do které bylo možné uložit a pro vás vystavit část ze sbírky hraček z Hvězdné brány. Na letošním Gateconu bylo k vidění následující:
Mezi muzejní kousky patří také další tematické předměty, jako:
Svou ozbrojenou ruku nám přinesl ukázat i Usirev, který nás přivítal tradičním pozdravem Goa’uldů: „Pokloň se svému Bohu“. Na návštěvu přišel i jeden neozbrojený Jaffa.
Tento rok, přestože nás žádný herec nepoctil svou návštěvou, jsme na Gateconu měli opravdu hodně aktivit. Dva workshopy, stavbu pyramid, přednášku o pyramidách, střelby z airsoft zbraní, mnoho soutěží, hodně informací ze zákulisí natáčení, diskuze o Stargate Origins a co můžeme čekat do budoucna, Twitter storm od Malloziho. Antikové, Atlantida, výstava i výstavba modelů ze Stargate, šest tematických křížovek, inspirovaných dvojdílem Ztracené město, RPG a Gatecon noviny.
Byť nás to stálo hodně úsilí a práce, i my jsme se při Gateconu dokázali bavit a doufáme, že i vy, návštěvníci, jste zažili mnoho smíchu a radosti z události o naší oblíbené Hvězdné bráně. Tímto vás také zveme na další ročník, protože ten bude už co nevidět, tak se za námi přijďte zase podívat.
Na všechny zásadní okamžiky z Gateconu 2018 se můžete podívat v tomto sestřihu a ti, kdo ještě nebyli, třeba přesvědčí, aby přijeli na další ročník (omluvte prosím zhoršenou kvalitu, porouchala se technika):
Autor článku: Pranus, Korektury: HWG, Scimani
O Jasonu Momoovi jsme slyšeli před pár dny, když nabídl pomoc Joe Flaniganovi, jehož dům byl zasažen kalifornským požárem. Nyní se už ale určitě chystá na blížící se premiéru nového filmu Aquaman, kde hraje svou hlavní roli.
Film Aquaman, který spolkl rozpočet 160 milionů dolarů, má svou premiéru v českých kinech naplánovanou na 13. prosince 2018. Neuvěřitelný rozpočet o 3,5 miliardách Kč se sice zdá jako poměrně velký, ale v porovnání s jinými filmy od Warner Bross, jako třeba Batman vs. Superman (2016), který stál o celé 2 miliardy Kč více, je to ještě docela málo. Snímek je dlouhý celkem 143 minut, natáčení začalo na jaře roku 2017 a mnohé scény byly filmovány v Austrálii.
O Aquamanovi už informují česká kina:
„Filmový příběh o populárním superhrdinovi ze stáje DC Comics odhaluje původ Arthura Curryho (Jason Momoa), napůl člověka, napůl obyvatele bájné Atlantidy, kterého jeho životní cesta přiměje čelit pravdě nejen o tom, kým ve skutečnosti je, ale zároveň prověří, zda-li je hoden stát se tím, pro co byl zrozen – králem.“ (ČSFD)
Trailer s českým dabingem nám jasně sděluje jednu věc. Budeme si muset zvyknout, že Jasona nadaboval do češtiny někdo jiný, než jak jsme zvyklí z role Ronona Dexe:
Z traileru vyplývá, že podmořská Atlantida bude i protentokrát nadupaná rozvinutými technologiemi:
Nezbývá nám, než být hrdi na to, že Jason Momoa začínal v roce 2005 právě na “naší” Atlantidě z Hvězdné brány a doufat, že film Aquaman bude úspěšný, ostatně mnoho fanynek se už nechalo slyšet, že si film rozhodně nemohou nechat ujít…
Už jste viděli Aquamana? Napište nám o něm do komentářů a na závěr ještě několik obrázků:
Na jihozápadě USA, v Kalifornii, nedaleko Los Angeles se nachází přímořská oblast Malibu, kterou tento měsíc zasáhly rozsáhlé požáry. Během nich, ale i dalších kalifornských požárů ke dni 18. listopadu 2018 zahynulo 76 lidí a asi 630 se jich nadále pohřešuje. Je evakuováno asi 250 000 lidí. O svůj dům dne 10. listopadu kompletně přišel i Joe Flanigan, představitel role Johna Shepparda ve Stargate Atlantis a ve Stargate SG-1.
Vzhledem k tomu jakým způsobem herci ze Stargate přispěli k našim lepším životům, jsme se za Gatecon, na žádost několika fanoušků, rozhodli umožnit všem ulevit komunitě našeho oblíbeného herce mimo jiné prostřednictvím dobrovolného a symbolického příspěvku, který lze zasílat do 7. 12. 2018 na náš účet SG-portal.eu. Využít lze i QR platbu, pokud ji váš smartbanking podporuje, kterou najdete v pravé liště našich stránek. Jen prosím vás u přispění přes paypal dejte jiné heslo a to sbírka. Jinak vše potřebné s instrukcemi a odkazy najdete v pravém panelu – podpořte nás.
Všechny finance, které od dnešního dne do konce listopadu doputují na účet webového portálu SG-portal.eu, budou přeposlány potřebným lidem, zasaženým těmito požáry, prostřednictvím celosvětové sbírky od Stargate Now. Cílem není dotovat výstavbu nového domu nějakého konkrétního člověka, ale symbolicky vyjádřit solidaritu s životním neštěstím, kdy Joe, jeho rodina a mnoho dalších přišli kompletně o všechno. Kolik věcí jeho rodině zbylo, se můžete podívat níže.
Musíme doufat, že Joe i všichni ostatní lidé, postižení masivními požáry, se brzy vzpamatují. Stejně jako fanoušci po celém světě jemu a jeho rodině tímto vyjadřujeme plnou podporu. Není to jen Flanigan, který byl požáry zasažen. Máme nepotvrzené zprávy, že kalifornský oheň zasáhl i další představitele postav z Hvězdné brány a to R. D. Andersona (Jack O’Neill) a Bena Browdera (Cameron Mitchell). Podrobnosti zjišťujeme.
Kdo by chtěl přispět přímo, může využít již avizované iniciativy fanoušků STARGATE NOW, kteří zřídili možnost zakoupit si za příspěvek (od 40 dolarů výše) Joeovu fotografii s podpisem. Pokud chcete zjistit podrobnosti, můžete tak učinit zde. Kdo nechce darovat tak vysokou částku, může využít právě výše popsané možnosti transferu přes SG-Portal.eu..
Další herci z Hvězdné brány nezůstali k situaci lhostejní. Na neštěstí reagoval David Hewlett zde (Dr. Rodney McKay) nebo třeba Jason Momoa (Ronon Dex), který také nabídl J. Flaniganovi pomoc.
Chceme se také vyjádřit k reakcím našich fanoušků. Je nám líto, že první věc, kterou někteří čeští fanoušci udělali, jakmile se dozvěděli o symbolické sbírce, byly reakce plné výsměchu a negativismu. Kdo by si chtěl reakce podrobně prohlédnout, může si otevřít tento příspěvek: Hvězdná brána facebook.
Je pravda, že domy a pozemky na Malibu jsou značně nákladné na pořízení, i ve srovnání s dalšími částmi USA, a je časté, že lidé tam mají své vily pojištěné. Také je možné, že Češi jsou jen chudí dělníci, kteří dostávají almužnu, jak uvedl jeden z našich fanoušků.
Své služby vám SG-portal poskytuje už více než 10 let a zadarmo. Nás za to nikdo neplatí, děláme to z vlastního přesvědčení o důležitosti takové činnosti, a také protože nás to baví. Vaši fanouškovskou podporu ale potřebujeme, a proto víme, jak je podpora od fanoušků potřebná. Jsme přesvědčeni, že musíme vyjádřit podporu hercům z Hvězdné brány, a to ve všech závažných okolnostech jejich života. Stačí, když má taková podpora podobu jednoduchých činů jako je napsání zprávy, zareagování na obrázek nebo zaslání dopisu.
Nyní se podívejme na situaci, která v USA nastala. Přeložili jsme vám video, kde se Joe Flanigan vydává do zničené a evakuované oblasti pomáhat jiným lidem (s povolením německého Stargate fandomu – Flanifans, titulky Rendie a Pranus):
Z domu zbyly jen hračky jeho syna (Joe Flanigan):
Výjevy z oblasti připomínají jinou planetu, devastace je fatální (NBC Los Angles a Fox 5 DC):
Reakce na zničený dům (Joe Flanigan):
Dům, podoba 11. listopad 2018 a hořící plynová přípojka, všechny sousední domy stojí (Joe Flanigan):
Významné osobnosti vyjadřují podporu a vděk hasičským záchranným sborům. Na obrázku představitel Johna Shepparda Joe Flanigan a napravo od něj bývalý agent 007 Pierce Brosnan:
O svou střechu nad hlavou přišli i další významné osobnosti jiných filmů a seriálů, které k nám mají blízko. Nabídky na náhradní ubytování dostal třeba režisér filmu Doctor Strange Scott Derrickson, který také přišel o celý dům.
Případné otázky ohledně podrobností v transakcích pište do zpráv.
Pro tvorbu článku byly využity následující zdroje:
Článek sestavil Pranus
Make Gatecon Great Again! Přinášíme Vám ohlédnutí za Gateconem 2017 na dalším ročníku Festivalu Fantazie. Jak mnozí víte, Gatecon je conem na největším festivalu fanoušků v České republice a stále si hrdě udržuje kvalitní postavení mezi ostatními fandomy jak jiných seriálů, tak i jiných států. V České republice je FF tím úplně největším setkáním nás, fanoušků, všeho druhu a vlastně i odborníků na vše, co je spojené se sci-fi a fantasy, v našem případě s Hvězdnou bránou.
Díky takovému setkávání jsme vždy svědky mezilidského obohacování, které nás naplňuje životní energií a promítá ji do všedních dnů našich životů. Rád bych proto hned na začátku oficiálně poděkoval všem lidem, kteří umožnili uspořádání takové akce, a i samotnému pořadatelskému Gatecon týmu, kterému přeji mnoho dlouhých let plodné spolupráce.
Gatecon Festivalu Fantazie 2017 se opět konal v poklidném městečku Chotěboř a tentokráte trval celkem čtyři dny, od středy do soboty 5. až 8. července 2017. Atmosféra, tvořená velkou koncentrací fanoušků na jednom místě, a která každoročně těší naše stargateové duše, byla tentokrát realizována tématem U O’Neillla na chatě. Kvalitu letošního setkání ještě vylepšila báječná návštěva z Kanady, herečka Teryl Rothery, jež nám zpodobnila pozoruhodnou osobnost v seriálu Hvězdná brána: SG1, a to doktorku Janett Freiserovou. Mezi další lákadla opět patřila přítomnost Legacy Gatecon Týmu, který se postaral o kvalitní zábavu, jež vyvrcholila vidláckým povyražením v podobě Redneck party.
Je nyní nutné pochválit i pořadatele, kteří rok, co rok zvou zahraniční hosty, a právě hercům z Hvězdné brány je věnována značná, každoroční pozornost, díky čemuž se mnoho ročníků stalo absolutně neopakovatelnými. Jaké ovoce přinesla kombinace právě letošního programu, se pokusím nastínit v tomto článku.
I letos se delegace z našeho webu hojně a bedlivě účastnila celé linie. Naše zastoupení reprezentovala redaktorka Odyssea, korektorka Happy Wraith Girl a má maličkost, Pranus.
Loňské téma bylo, jak je zmíněno výše, U O’Neillla na chatě.
Co všechno jste mohli v Chotěboři mezi 5. a 8. červencem zažít? Nahlédněte do kompletního přehledu programu:
Dneškem začínáme hned od rána. Patří nám celý den. Po promítání dílu Nemesis na to vlítla vedoucí Gatecon týmu Rendie s masožravou přednáškou Uniformu mi sežraly žabičky. Nutno dodat, že pro příští ročník doporučuji přejmenovat žabičku na žábu, megažábu nebo na žabosaura rexe, protože by se snad někomu z názvu mohlo zdát, že se jedná o mírumilovnou přednášku. Nic není vzdálenějšího od pravdy.
Následoval dvouhodinový Pajičin Rybí workshop – vytvoř si svou rybu, kde jste si mohli vytvořit a ozdobit své vlastní komunikační rybičky. Dále tu byly StarGate Dobroty od Alsshe, kde jsme se dozvěděli jak podle Babici a Hrušky rychle a levně ukutit hračky a jiné artefakty z Hvězdné brány jen s pomocí topinkovače a dalšího harampádí, a megaúspěšná opakovaná přednáška od Martyho Historie SG vesmíru.
Po 15. hodině přišla na řadu Viki s novinkami v prezentaci SG postavy včera a dnes a Tar-ara s Antickou technologií. Proč je nutné ve slově Gatecon vyslovovat T, nám vysvětlil Alssh během velmi odborné přednášky s trefným názvem Pozor na T. Odpoledne bylo uzavřeno dílem SG1 4×01 Small Victories a po večeři jsme se mohli vrhnout jak na kvíz od Jacoba Cartera Otázka paměti (soutěž), kde s pomocí moderní technologie otestoval naše paměťové buňky, tak i na slavnostní ceremoniál Zahájení Gateconu 2017.
Při tomto slavnostním uvedení jsme si připomenuli loňské zamotané zážitky Časové smyčky. Byl představen veškerý předem připravený i předem nepřipravený program, padly zásadní informace v přípravě na příjezd našeho hosta Teryl Rothery. Trocha času se věnovala i celoliniové soutěži tentokrát o tzv. Rybáčky a také pro představení tématu, které nás doprovázelo celou linií až do konce týdne, čehož jste si již jistojistě všimli prozatím ve slovech jako ryby, rybičky nebo žáby, jež se u O’Neilllova rybníčku dozajista vyskytují. Byli to právě tito obojživelníci, kteří nás svou rozmnožovací politikou přinutili věnovat se této problematice. Žáby se v poslední době totiž přeměňují v nepřátelskou rasu lidstva, což můžeme sledovat nejen U O’Neillla na chatě, ale také poslechem jejich zvukových stop v okolí Chotěboře, což Gatecon tým absolvoval ještě před začátkem Gateconu.
Večer, přibližně ve 21 hodin místního času, se však projevila přítomnost další nepřátelské rasy. Během Velké sklizně Wraithů bylo totiž sklizeno na 17 milionů Asgardů, 15 milionů Poláků, 19 milionů Rusů, (škody mezi dalšími skupinami obyvatel planety Země prozatím nejsou zjištěny). Sklizeno a patrně snědeno tedy nakonec bylo celkem asi 150 000 000 kusů neidentifikovaného „lidského dobytka”. Když bylo o hodinu později po všem, přišel čas pro můj soubor ukázek v horké novince Erotika ve Stargate, čímž jsem navázal na řadu neobvyklých témat, viz. z loňska Tanec a hudba ve Stargate – a věřte mi, i letos bylo rozhodně o čem mluvit. Bohatý den ukončil Petroit s informacemi pod názvem, Co ve Stargate vidět nebylo.
Ve čtvrtek nás čekal velice komplikovaný Workshop SG – suvenýr udělej si sám, kterému pro jistotu ještě předcházela Příprava na workshop. Koncept Astrologie pro cizí planety následně přednesla Darth Zira a následoval Marty se svou přednáškou Cestování časem v SG. První beseda s Teryl Rothery konaná v tento den se týkala jejího života. Teryl se dočkáme ještě příští den, na řadě je O’Neillův Rybí kvíz!
Následovala další z vrcholových akcí, a to Redneck party, jež byla pořádána Legacy Gatecon Teamem (LGT), který za poslední dva ročníky uspořádal nyní již legendární večírky Party like it’s 1969! a Party of Opportunity. Podtématem mnohahodinové zábavy byla slova chlast, sláma a klobouci. Zatímco Jack se opět přemístil na svou klidnou chatu amerického venkova, my jsme se přemístili co možná nejblíže k němu, ale tak, abychom ho svou hlučnou americkou oslavou Stargate samozřejmě nevyrušovali od relaxujícího rybaření. Nezbytnou součástí párty byla i naše mobilizující hesla jako Gatecon first! nebo Make Gatecon Great Again, která podle posledních informací našich zpravodajců rozhodně doletěla až k MGM, která započala se svou produkcí novou éru dějin Gateconu, protože vlila železo do našich paží svým znovuoživením Hvězdné brány v podobě Stargate Origins. Ale to už je rozhodně téma pro Gatecon roku 2018, který se nezadržitelně blíží.
„Letošní párty se vydařila díky skvělé atmosféře, ke které přispěli všichni účastníci svými skvělými kostýmy! Rozdali jsme sto vlaječek, nafotili skoro dvě stě fotek, zbylo nám pět klobouků a tři balíky slámy. Nevěděli jsme, že se mezi vámi najde tolik vidláků.” (oficiální vyjádření LGT ze dne 9.7.2017, zdroj: oficiální facebook organizace)
Dnešek se jednoznačně nesl v duchu besedy s Teryl Rothery na téma Stargate. Ještě před začátkem tohoto odpoledního programu jsme měli možnost poslechnout si od Barbory Bílé Průvodce o hvězdné bráně pro neznalé a od Martyho jak se naučit Goa’uldsky snadno a rychle. Jaké asociace se pojí se Stargate, jsme se mohli dozvědět na přednášce StarGate Asociace od Alsshe.
Po besedě nastal čas na odpočinkový večer, který jsem zahájil svou přednáškou na další neobvyklé téma Vodní sporty ve Stargate. Všichni přísedící se tak mohli přesvědčit, že ve Stargate se ve vodě sportuje o sto šest. Následoval Večerní relax u O’Neilla na chatě. Abychom však nezešíleli z žabí formy komunikace, následoval další sport, tentokrát Zastřel si svého Wraitha. Den byl díky Garos´Lal ukončen promítáním filmu se Stargate herci Boa vs. Python.
V sobotu jsme byli svědky přednášek Stargate: A co dál? (MartyCZ), Stargate narážky (Odyssea), Zvířátka ve Stargate (Rendie), Kouzlo Wraithů (HWG), To nejzajímavější ze Stargate filmů (Petroit), Jak se dělá profesionální dabing (JacobCarter), Ukořistěná technologie a její využití (Tar-ara), Astronomie v domácích podmínkách (Alssh).
Dnešní den rovněž přinesl možnost projít si fandovskou tvorbu, která vyvstala z českého zájmu o Wraithy a to během přednášky Wraithi ve fandovské tvorbě s republikovými odbornicemi právě na tuto rasu a její roli v našich životech v čele s HWG.
Závěrečný večírek, během kterého došlo k rozdání posledních Rybáčků i promítnutí emocionálních rozlučkových videí, oficiálně ukončil letošní setkání českých příznivců Hvězdné brány. Poslední večer Gateconu 2017 uzavřel SG pokec s fanoušky (v čele s Petroitem).
Beseda s Teryl Rothery byla moderována a překládána osobně představitelkou českého fandomu Hvězdné brány Rendie. Teryl do Chotěboře přijela i se svou dcerou Londyn. Teryl Rothery byla prostě úžasná. V Chotěboři absolvovala celkem dvě besedy, spojené s následným fotografováním a podepisováním.
Vstup na besedu stál zhruba 700 korun, což je vzhledem k okolnostem naprosto bezkonkurenční cena.
Na konci druhé besedy byli na pódium pozváni zástupci českého Gatecon týmu, kteří Teryl předali památeční dar – poháry z Českého křišťálu. Této výsady jsem měl tu čest se rovněž zúčastnit, díky čemuž jsem během předávání daru směl Teryl třikrát políbit na tvář před celým publikem. Podobnou vlídností prošel i Thor, jehož zprávu po získání bezpečnostní prověrky v tomto článku můžeme uveřejnit:
„To jsem vám takhle jednou potkal Teryl. Už od okamžiku, kdy se slečna v řadě vedle mě ukázala býti výřečnou, měl jsem takové šimrání v zátylku – něco se stane. Budu muset podávat mikrofón, slečnu pouštět cestou na jeviště nebo tak něco. Každý z těch úkonů zavdával nemalou šanci na trapas.
A když pak Teryl vyrazila během dialogu ke schůdkům, byl jsem menší a menší a ještě menší. Plánoval jsem si úhybné manévry, pokud možno bez vstávání. Teryl ale byla jiného názoru, žádné přelézání, prostě si mi kecla na klín.
Teryl seděla na mých kolenou, Teryl Rothery, jo, ta TERYL, doktorka z SG. Teď už opravdu nevím, zda ve mně převládal pocit nadšení a hrdosti, že jsem byl poctěn její volbou, anebo pocit nejistoty, zda to mé nohy ustojí a nedostanou křeče. Naštěstí postavě Teryl odpovídá i její hmotnost, takže to dobře dopadlo. Zajímavé je, jaké koniny začínají lidský mozek již chvilku po vzpamatování se z šoku napadat.
Co když mi položí nějakou otázku? Já a mluvit s hvězdou jejího kalibru? Blbost, pod svícnem je největší tma, má mě za zády a zas tak úplně málo lidí kolem nebylo. Ale Teryl patří k těm pohotovým, kteří umí položit otázku člověku, na jehož klíně sedí, dát mu mikrofón před pusu, a ještě se mu podívat do očí.
V ten okamžik zmizelo dvanáct let zaměstnání v anglicky mluvícím podniku v propadlišti dějin, otázce jsem rozuměl, ale co jsem ze sebe vyloudil za odpověď, už nevím… No, přežil jsem to. Do konce besedy jsem přemýšlel, jak moc divnej jsem jí asi připadal a jak asi krásně zní uhlazená odpověď, co člověka napadne, až je po všem.
Ale co se vlastně přihodilo – úchvatný zážitek a že mám zas na pár let o čem vyprávět – to člověku dojde až pak, venku před kinem, až když vám začne do očí proudit… Slunce, sluníčko, do smrti na to nezapomenu.”
(Thor, 9.3.2018)
Samozřejmě bylo možné se na Teryl obrátit s nějakým dotazem. Jedním příkladem za všechny byla otázka na roli Dr. Janett Freiserové v Hvězdné bráně, která byla spojena i s další postavou – její mimozemskou adoptivní dcerou z planety Hanky. Na otázku, jestli by i ve skutečném světě Teryl adoptovala mimozemské dítě, odpověděla po krátkém zamyšlení bezproblémovým ano. Nutně musíme podotknout, že dcerka Teryl se pomalu pohybuje ve věku, jaký měla ve Stargate adoptivní dcera Cassandra. Jak přispěla tato hvězdná zkušenost do skutečného života a výchovy její vlastní dcery, bude možná otázkou dalších fanoušků do příštích let.
My přejeme Teryl i její rodině všechno nejlepší do budoucna a děkujeme za milou návštěvu, kterou nás, české fanoušky, poctila.
Protože vám pro tentokrát poskytujeme tento článek až v dubnu roku 2018, můžeme vás rovnou pozvat na letošní ročník. Bližší informace o Festivalu Fantazie můžete najít na internetových stránkách organizace v tomto odkazu. Nezapomeňte sledovat naše facebookové stránky jak SG-portalu, kde budete určitě získávat aktuální informace, či fb stránku Gateconu. Další možností je fb stránka Festival Fantazie.
Protože za poslední rok došlo k mnohým změnám ve světě Stargate, bude následující Gatecon výjimečný. V posledních letech jsme nebyli svědky žádné výraznější akce ze strany MGM, ale letos máme tu možnost sledovat výsledky snahy o oživení světa Hvězdné brány v podobě projektu Stargate Origins, o němž vás také pravidelně informujeme. Snahy o oživení Hvězdné brány budou mít letos určitě velký prostor a doplní letošní tematický celek Ztracené město na motivy dvojdílu SG-1 07×21,22 Lost City.
Na konec nesmím zapomenout zmínit Martyho speciální celoliniový program v podobě RPG, během kterého bylo možné stát se jako lingvista či xenobiolog součástí programu Hvězdná brána a navštěvovat s dalšími členy týmu jiné světy.
Jsem velice rád za všechny nové věci, které jsem mohl na FF 2017 zažít. Jedno z osobních poděkování míří k Pajikovi a spol. za poskytnutí materiálu na výrobu nových komunikačních kamenů Antiků. Děkuji jménem redakce sg-portalu.eu všem přednášejícím, pořadatelům, ale i návštěvníkům za to, že se zúčastnili a umožnili tak skvělé prožití FF 2017.
Pro srovnání si můžete na našem webu přečíst i záznam z Gateconu 2016.
Všechny fotky, tedy i ty, které se nevešly do článku, naleznete v naší galerii. Samostatnou pozvánku na Gatecon 2018 můžete očekávat brzy.
Těšíme se na Vás na Gateconu 2018.
Stargate zdar!
Autor: Pranus, Korekce: HWG, Scimani
Ano, je to tady, MGM se rozhodlo, že propustí prequel Stargate Origins digitálně do celého Světa a bude přeložen do 12 jazyků (čeština a slovenština se samozřejmě nepředpokládá).
Desetidílná digitální minisérie byla původně vysílána výhradně na digitální platformě StargateCommand.co, aškoliv byla omezena jen na USA, Kanadu, Velkou Británii, Německo, Austrálii a Nový Zéland. Nyní jako značka cut of Stargate Origins bude prodávána v digitálních maloobchodních prodejnách ve Francii, Itálii, Japonsku, Španělsku, Latinské Americe a dalších zemích po celém Světě už toto léto. „Film“ bude k dispozici ve standardních rozlišeních HD a 4K, takže Origins bude první Stargate, kterou si budete moci vychutnat v ultra HD kvalitě.
Bude k dispozici za 19,99 USD jako digitální download a přeložen do 12 různých jazyků v rámci většího úsilí rozšíření mezi mezinárodní publikum.
Držitelé předplatného All-Access na Stargate Command obdrží speciální kód, díky nemuž si mohou snímek stáhnout bez dalších nákladů. MGM ale zatím neoznámilo, zda bude nový příběh vydán i na DVD a Blu-ray nosičích.
Upravený cut of Stargate Origins bude mít délku asi 100 minut a měl by obsahovat další záběry, které se neobjevily v krátkých epizodách.
Update 9. 3. 2018: přidány titulky na epizody 8, 9 a 10.
Update 2. 3. 2018: přidány titulky na epizody 6 a 7.
Update 23. 2. 2018: přidány titulky na epizody 4 a 5.
Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali! Velký návrat fenoménu Hvězdné brány, který byl ohlášen loni v červenci, se naplnil, a my se už můžeme kochat rovnou třemi prvními díly této minisérie. Určitě neuškodí krátké připomenutí příběhu, kdy se vše točí kolem mladé Catherine Langfordové, jejího otce a prvních zkoumání podivného kruhu, který nyní už známe jako hvězdnou bránu.
Samozřejmě jsme nelenili a pro první tři epizody, každá má kolem deseti minut, vám přinášíme české titulky. Více informací a samotný odkaz ke stažení naleznete uvnitř článku. Nyní bychom se měli dočkat vždy jedné epizody týdne. Je důležité také říci to, že právě úspěšnost tohoto seriálu ovlivní další kroky společnosti MGM.
TITULKY
Stargate Origins Epizoda 01 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 02 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 03 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 04 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 05 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 06 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 07 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 08 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 09 – CZ Titulky
Stargate Origins Epizoda 10 – CZ Titulky
Titulky jsou časované na klasické webové verze, které jsou ke stažení. Odkazy na ně však šířit nebudeme. V originále vychází Stargate Origins na webu Stargate Command. První epizody jsou údajně k dispozici i pro ty, kdo si neplatí plnohodnotný přístup. Zbytek série však už bude celý placený. Samozřejmě pro český ani slovenský trh to není k dispozici.
První hodnocení jsou rozporuplné, někteří nechodí pro kritiku daleko, zatímco jiní jsou rádi, že se vůbec něco kolem hvězdné brány děje. Naše vlastní hodnocení si ponecháme na později. Tak či tak ovšem platí, že právě na reakcích fanoušků nyní záleží nejvíce. Podle nich si MGM připraví svou budoucí strategii.
Doufáme, že se vám bude Origins líbit a naše titulky rovněž!
Produkce Stargate Origins je v plném proudu. Nová digitální série dorazí na platformu MGM Stargate Command již na přelomu roku. V čele série se objeví herečka Ellie Gallová jako Catherine Langfordová, charakter, který naverboval Dr. Daniela Jacksona do programu Hvězdné brány více než šest desetiletí poté, co její otec objevil starobylý portál pohřbený v písku v Gíze v roce 1928.
Právě to, co se stalo v těchto letech, je příběh, který bude Stargate Origins vyprávět.
Web GateWorld, který úzce spolupracuje se Stargate Command, měl možnost položit Ellie sedm otázek! Samozřejmě jí moc děkují za to, že si udělala přestávku od natáčení a odpověděla jim na otázky.
Lidé žijící v oblasti Los Angeles také měli možnost vidět Ellie Gallovou v jejím prvním vystoupení na Comic Conu Stargate, který se konal tento víkend v Los Angeles.
Nyní už ale k otázkám.
GateWorld: Vítejte v rodině Hvězdné brány, Ellie! Řekněte nám trochu o cestě, která vás zavedla k této roli.
Ellie Gallová: Dostala jsem svou první hereckou roli, když mi bylo 12 let, a pak jsem začala pracovat v této branži pravidelně od svých 15 let v Austrálii, až jsem si v loňském roce zahrála ve filmu A Midsummer’s Nightmare. Vždycky jsem měla sen, abych se přesunula do zámoří, hlavně do LA, takže po dokončení filmu Ash vs. Evil Dead jsem v dubnu tento krok uskutečnila.
GW: Pracovala jste někdy ve sci-fi žánru? Chtěla byste být jeho fanouškem? Co je na této podobě vyprávění příběhů zajímavé?
EG: Toto je moje první práce v tomto žánru! Chtěla bych se považovat za fanouška. Miluji, jak tento žánr udivuje mnohdy diváky.
GW: Už jste viděla původní celovečerní hraný film Hvězdná brána? Zajímalo by mě, jaké jsou vaše první dojmy z charakteru Catherine.
EG: Z podívání se na film mě okamžitě zaujala mladá Catherine a její vztah ke svému otci. Zahajovací scéna s ní v Egyptě odhalila hvězdnou bránu a vztah se svým otcem jí ukázal takovou, že neměla asi typické dětství, což je pro mě skvělý základ a na něm budu moci pracovat a rozvíjet ho.
GW: Hledala jste zajímavosti o některých z předcházejících vystoupení postav (Viveca Lindforsová, Elizabeth Hoffmanová a další), abyste zde zjistila více o své práci?
EG: Nepídila jsem se po předchozích vystoupeních Catherine, abych se informovala. Co je ale tak vzrušující na Catherine, že s ní v tomto věku mohu pracovat od začátku. Justin (Michael Terry) a Mark (Ilvedson) udělali fantastickou práci, ve které napsali úžasnou postavu a já na ni mohu dále pracovat.
GW: Pracuješ spolu s Connorem Trinneerem v roli Catherineina otce, profesora Langforda. Connora znají fanoušci z Hvězdné brány a Star Treku, kteří ho dlouhé roky sledovali a milovali. Jaký máte pocit, že s ním budete sdílet obrazovku?
EG: Connor je neuvěřitelně nadaný a má opravdu ohromnou působnost na obrazovce. Jsem tak nadšená, že spolupracuji s takovým veteránem tohoto žánru.
GW: Za kamerou je režisérka projektu Mercedes Morganová. Co nám můžete říci o práci s Mercedes a co vám to přináší?
EG: Mercedes dělá úžasnou práci, která přivádí sérii k životu. Je to takový sen pracovat s talentovanou ženskou režisérkou, která je vlastně podobně stará jako já. Každý den vytváří prostor pro úžasnou spolupráci a přináší kreativní energii na natáčení, a proto se s ní dobře pracuje.
GW: Chtěla byste na závěr něco říci fanouškům, kteří jsou nadšeni, že se Hvězdná brána vrací zpět v podobě Origins?
EG: Jste moc milí a já jen doufám, že to budete milovat, stejně jako my milujeme tuto práci.
Stargate Origins se očekává na konci roku 2017 nebo počátkem roku 2018 na platformě Stargate Command. Zůstaňte s námi pro nejnovější informace.
Minulý týden byl také zveřejněn teaser na Stargate Origins, ve kterém uvidíte i pohledy do zákulisí. Mrkněte se.
S potěšením vám můžeme konečně sdělit, že Stargate Command zahájil ve středu produkci nového digitálního seriálu Stargate Origins z prostředí Hvězdné brány a oznámili obsazení seriálu. Hlavní roli Catherine Langfordovou v desetidílném dobrodružném dramatu obsadila australská herečka Ellie Gallová. Je jí teprve 21 let a pochází ze Sydney. Hrála pravidelně na australském Disney Channelu v seriálu Mind Over Maddie a v poslední době si zahrála ve filmu A Midsummer’s Nightmare, což byl psychologický thriller. Další její role jsou také pravidelně se opakující role v australském seriálu A Place to Call Home a uznávaný seriál Puberty blues na kanálu Network, který vypráví příběh dvou dospívajících dívek v průběhu sedmdesátých let.
Stargate Origins vypráví příběh mladé Catherine, zakládající matriarchy programu Stargate. „Mladá žena Catherine vyrazí za nečekaným dobrodružstvím, aby odhalila tajemství toho, co se nachází za hvězdnou bránou, a zachránila tak Zemi před nepředstavitelnou temnotou.“ Catherine Langfordová je postava, jejíž život zůstává poněkud zahalen tajemstvím. Stargate Origins se ponoří hluboko do dobrodružství, které poskytne další pohled do Catherineniny celoživotní fascinace starobylého artefaktu, který otec objevil v egyptské poušti, odhalující příběh, který stojí za celou ságou Hvězdné brány. Režírovat Origins bude, jak už jsme psali, Mercedes Bryceová Morganová a scénáře napsali Mark Ilvedson a Justin Michael Terry.
Ve speciální zprávě určené fanouškům SGC Gallová prozradila, jak moc tato role pro ni znamená.
„Příležitost představit tuto ikonu Stargate se naskytne jednou za život,“ řekla Gallová, „Jsem nadšená, že jsem součástí rodiny Stargate a doufám, že fanoušci hvězdné brány jsou stejně nadšení jako já v tomto novém dobrodružství Catherine Langfordové.“
Spolu s Galovou si střihne další hlavní roli nám dobře známá tvář z Atlantidy, a to Connor Trinneer, který se poprvé objevil ve druhé sérii Atlantidy jako Michael Kenmore. V Origins si zahraje otce Catherine, archeologa, profesora Paula Langforda, který v jeho vykopávkách v Egyptě nalezl roku 1928 hvězdnou bránu. (poznámka redaktora: Křestní jméno profesora Langforda nebylo do této doby v kanonu Stargate známo). Trinneer hrál Charlesa „Trip“ Tuckera v seriálu Star Trek: Enterprise, poté se připojil k Stargate Atlantis. Je mu 48 let a pravděpodobně bude muset v Origins vypadat trochu starší, protože Erik Holland, který ztvárnil profesora Langforda ve filmu z roku 1994, byl ve věku 60 let.
Vedlejší role pak obsadili Salome Aziziová (Ray Donovan), Philip Alexander, Michelle Jubileeová Gonzalezová (Jane the Virgin), Daniel Rashid (Criminal Minds: Beyond Borders), Sarah Navratilová (Pretty Little Liars), Shvan Aladdin (The Assignment), Tonatiuh Elizarraraz (Jane the Virgin), Derek Chariton (The American West), Justin Michael Terry (Wait Crimes) a Lincoln Werner Hoppe (Touched by an Angel).
Digitální platforma Stargate Command (dále jen SGC) je už nějakou dobu spuštěná, o čemž jsem vás informoval v minulém článku. Nyní bych se chtěl ovšem zaměřit na samotný miniseriál Stargate Origins. Web SGC nám totiž dal nahlédnout na předprodukci tohoto seriálu. Takže bych vám chtěl v tomto článku ukázat, jak takový týden předprodukce miniseriálu vypadá. Než se k tomu ale dostanu, chtěl bych vyjasnit drobnou nepřesnost ve vyložení původních zpráv SGC ohledně sledování prvních dvou epizod Origins i v bezplatném přístupu, protože jak víte, seriál mohou sledovat jen vybrané země, které mají placený přístup. Další zprávy totiž bohužel ukazují na to, že se nic takového nekoná. SGC se zprvu nesprávně vyjádřilo a nyní je více než pravděpodobné, že mysleli náhledy na první dvě epizody, nikoliv tedy celé epizody. Jde tedy o to, že v bezplatném přístupu nám dají nahlédnout do zákulisí natáčení prvních dvou epizod, případně krátké ukázky. Takže u nás se ho s největší pravděpodobností vůbec nedočkáme, ale kdo se nachází ve vybraných zemích a založí si placený účet, může sledovat celý seriál. Premiéra Stargate Origins je naplánována na prosinec 2017, nejpozději leden 2018. Přesné datum ještě nevíme.
První zářijový týden začala předprodukce seriálu Origins a rád bych vám ukázal, jak to probíhalo. Režisérka Origins, Mercedes Bryce Morgan, nám podala exkluzivní náhled na to, jak ona a její tým se připravují na natáčení seriálu. Navštívili několik míst, která budou v seriálu stěžejní.
První den se zaměřovali na hlavní část příběhu s uměleckým oddělením. Nejlepším příkladem tohoto procesu je právě prozkoumat osobnost samotné Catherine Langfordové, která je hlavní hrdinkou příběhu. Bylo diskutováno o ložnici Catherine a hlavně o pozadí její osobnosti, o všech jejích zvláštnostech, které ji dělají takovou, jaká je. Tyto rysy byly diskutovány nad zážitky, které prožila s otcem, když byla ještě malá až po její vlastní panenku, protože ačkoli byla bojovník, stále to byla žena.
Druhý den se zaměřili také na velmi důležitou část, a to průzkum lokací vybraného skladiště. Zkoumali svůj oblíbený sklad hvězdné brány a to zahrnovalo spoustu věcí: výběr míst, kam prakticky umístit lampy a osvětlení, které nasvítí scénu při natáčení, dále uspořádání základních blokovacích oblastí, kde se budou pohybovat postavy při natáčení, prostory, aby mohli provádět kompozice s poměrem stran 2:3:5 pro pohodlné ovládání atd. Nejvíce se jim na tomto skladu líbilo, že má patra, což umožňuje lepší práci s prostory určenými k filmování.
Třetí den se opět zaměřil na základní část, a to na průzkum vybrané lokace v poušti. Celých 8 hodin byli vystaveni úpornému Slunci, ale nakonec našli místa, která odpovídala planetě Abydos. Každá hodina pro ně byla jako dvanáct hodin, protože tam byla teplota 50 °C bez jakéhokoliv stínu a ochrany. Jejich nohy se bořily do písku, takže se jim nechodilo zrovna dobře. Museli se připravit na několik drsných dní pro natáčení v této lokaci. (Jistě jste si všimli, že mluvili o Abydosu. Zdá se tedy, že se na Abydos znova podíváme a třeba i na Kasufa ještě před první oficiální misí z filmu. V seriálu jsme viděli, že byla brána otevřena i dříve na Heliopolis, ale pravděpodobně to nebylo poprvé.)
Ve čtvrtém dni následoval Callback. To je velmi oblíbená práce režisérky. Jedná se o proces, kdy jsou předloženy od herců jejich nahrávky ještě před tím, než se s nimi osobně setkají, takže jde o jakýsi výběr ještě před castingem. Lidé na nahrávkách se totiž libí jinak než při osobním setkání. Režisérka ovšem nechtěla být zaujatá, když někdo byl slabší než jiný a skutečný výběr nastane až při osobním setkání na castingu, kde určí hercům směr.
Pátý den byl věnován hlavně kostýmům a makeupu. Bylo potřeba rozpitvat každou postavu a sledovat, jak se její vzhled bude v průběhu času měnit. Snažili se zachovat to, co fanoušci ve hvězdné bráně milovali a zůstat věrni kanónu s již zažitými postavami a současně aktualizovat určité prvky, aby se přizpůsobili pokroku ve filmování.
Šestý den proběhl rozbor příběhu s kameramanem. Zde bylo rozhodnuto, že ještě před tím, než se půjde do Shotlistingu (jakýsi seznam záběrů), rozdělí každou skriptovou stránku, aby mohli sledovat, kde jsou po celou dobu jejich postavy emocionální. Hodně dnešních filmů, obzvláště velkých trháků, spadá do pasti výběru záběrů pro WOW-Factor (zjednodušeně řečeno efekty), namísto výběru záběrů sloužících příběhu. Styl by měl sledovat příběh, nikoliv naopak.
A to je zatím vše, více nám režisérka Morganová neprozradila. Snad zase příště.
Kdo nás sleduje na sociálních sítích, tak jistě ví, že platforma Stargate Command (dále jen SGC), byla spuštěna podle plánu 20. 9. 2017. Pravda, začátek spuštění asi neprobíhal podle představ, protože se tam snad nahrnuli všichni fanoušci najednou a web nebyl dostupný díky návalu. Ale přes aplikaci, která už v té době byla k dispozici v Google Play, šla proběhnout registrace bez problémů. Musím ještě upozornit, že od včera je aplikace SGC k dispozici i v Apple App Store. Přes aplikace a přes web ovšem máte u nás pouze bezplatnou registraci, takže nemůžete sledovat filmy a série. Ke všemu ostatnímu se ovšem dostanete. Jedná se především o novinky (feed), které tam každý den přibývají a fórum. Více v celém článku.
Rád bych vám nyní sdělil mé osobní první dojmy z platformy SGC. Tak v první řadě, jak už jsem se zmiňoval, spuštění neproběhlo ideálně, ale na druhou stranu jsem to čekal. SGC je nová digitální platforma, která sdružuje fanoušky Hvězdné brány z celého Světa a těch jsou jistě milióny. S takovým jednorázovým návalem se těžko perou i ty nejvýkonnější servery. Díky fanouškovi Johnu Sheppardovi z facebooku jsem byl ovšem upozorněn, že už existuje v Google Play aplikace SGC. Včera mě pak upozornil fanoušek Vladimír Vítek z Facebooku, že už je i na Apple store. Ihned jsem stáhl a nainstaloval. Registrace přes ni byla už hračka i přes obrovský nával fanoušků, a dokonce vše fungovalo, i když byla trochu pomalejší. To mě ovšem nezastavilo, ale počkal jsem radši na další průzkum až přes web. Registrujete se přezdívkou, e-mailem nebo přes Facebook.
Druhý den už jsem se na web SGC dostal, i když ne vždy to šlo. SGC pracovalo horentně na problémech, které byly hlášeny od fanoušků a rozhodně udělali velký pokrok (informace z twitteru). Vyzkoušel jsem tedy hned různé funkce a kam všude mám bezplatný přístup. Není toho sice mnoho, ale jsem rozhodně spokojen, hlavně jen kvůli tomu, že tam můžete komunikavat s celým fandomem Hvězdné brány. Když jsem web navštívil druhý den po spuštění, nenarazil jsem už na žádný problém a zdá se, že už běží hladce.
Po zaregistrování jsem začal prozkoumávat nové možnosti. Úprava profilu je jednoduchá, jako na kterékoliv jiné sociální síti. Užitečné je si nastavit profilový obrázek a tapetu a informace o vás jsou jako vždy volitelné. Na svém profilu i vidíte, kolik lidí sledujete a kolik lidí sleduje vás, včetně vašich příspěvků do fóra. Vašemu profilu je hned přiřazena hodnost jako v armádě a za určité akce, které provádíte, dostáváte mince, díky nimž můžete svou hodnost zvyšovat. O hodnotách mincí za akce později. Když byl profil hotov, mohl jsem pokračovat dál.
SGC má 5 hlavních záložek. Series, Movies, Feed, Forum a Search. První dvě záložky jsou placené, protože se jedná většinou o sledování online nebo neveřejný obsah, takže to máme nejenom my smůlu, ale doufám že prozatím, protože SGC informovalo na Twitteru, že se snaží pracovat na možnostech rozšíření placeného přístupu pro více zemí, ale není to pro ně jednoduché, protože je potřeba sehnat nějaké poskytovatele a zprostředkovatele pro ty určité země, a to stojí další peníze. Stále ovšem platí, že bezplatní uživatelé by měli mít přístup k prvním dvěma epizodám Origins. Zbývající karty jsou přístupné i pro nás a rozebereme si je podrobněji.
We know – this one is really tough. We do have the free sections available worldwide and are working on more countries.— Stargate Command (@stargatecommand) 20. září 2017
Další na řadě byl feed, kam se dostane každý zaregistrovaný fanoušek. Je to vlastně jakási zeď příspěvků a novinek z SGC. Jsou mezi nimi zajímavosti, různé ankety, kvízy, fotografie ze zákulisí všech sérii a filmů a další a další věci, prostě vše možné z SG. Dokonce se vás tam i ptají na různé věci. Uspořádání příspěvků je do jakýchsi kartiček, které po rozkliku otevřou celý příspěvek. Pro mě sice trochu chaotické, ale dá se zvyknout. V každém případě si můžete příspěvky filtrovat podle kategorií od novinek přes audio, video až po kvízy. Každý příspěvek můžete označit, že se vám líbí, čímž se zvýrazní palec nahoru a víte pro příště, že jste to už provedli. Samozřejmě nechybí příspěvek komentovat. Nechybí ani sdílení na sociální sítě. U Facebooku mě ovšem mrzí, že se dá sdílet jen na váš profil a nemůžete přepínat na stránky, které spravujete. Díky tomu, že je za to celkem dost mincí, je to velká škoda, protože na osobním profilu mě moc fanoušků nesleduje. Můžete sdílet na Facebook, Google Plus a Twitter, ovšem mince se počítají jen za jedno sdílení, takže nedostanete trojnásobek, když budete sdílet všude. Za lajky, komentáře, kvízy atd. dostáváte mince k hodnosti.
Fórum, jak už název napovídá, zde může každý psát příspěvky a ostatní na ně reagovat. Fórum je samozřejmě přístupné pro všechny fanoušky, takže i pro bezplatné registrace. Pro přidání příspěvku do fóra vám zde slouží ikonka + v kroužku v pravém horním rohu. Můžete vkládat text, obrázek a video, bohužel nefungují gify. Uspořádání je skoro totožné jako ve feedu, takže trochu nepřehledné, ale aspoň se příspěvky seřazují zhruba podle času. Úplně nahoře jsou samozřejmě nejaktivnější příspěvky neboli trendy. Zde ovšem oproti feedu chybí jakékoliv rozdělení do kategorií, takže jsou to spíše takové výlevy fanoušků, na které můžete reagovat spíše než klasické fórum. Každý příspěvek zase můžete lajkovat a komentovat. Zde mi ovšem vadí dvě zásadní věci, po lajku nepoznáte, že jste ho dávali, protože jsou palce nahoru všude zvýrazněné. Pokud ale kliknete podruhé, už lajk nezapočítá. Druhá věc je vkládání obrázků do komentářů. Obrázek to totiž nehorázně zmenší, takže ani nevidíte, co na něm je a nejde zvětšit. Snad brzy tyto věci opraví. Opět dostáváte za post, lajky a komentáře mince k hodnosti. Toto je zde asi trochu neohrabané už jen kvůli tomu, kdyby si chtěl někdo zvyšovat hodnost, může si zde psát blbosti a spamovat.
Záložka vyhledat (ikonka lupa), není přístupná ze všech stránek, protože pro určitou stránku je cílena k něčemu jinému. Tam si vlastně zadáte, co chcete vyhledat. Na fóru můžete zadávat i #tag a zobrazí se příspěvky z fóra, kde se hledaný výraz nachází. Pokud použijete vyhledávání na svém profilu, hledáte samozřejmě uživatele, ale pozor, po přepnutí na profil je primárně aktivní záložka vašich příspěvků, pokud už nějaké máte, kde není vyhledávání k dispozici, musíte přejít na followers nebo following a tam už si najdete kamaráda, kterého chcete, pokud samozřejmě znáte jeho přezdívku. Anebo prostě kliknete na ikonku osoby v kroužku vedle editace profilu, kde se zobrazí všichni a můžete vybírat.
Webová i mobilní aplikace má samozřejmě také vaše aktivity a ty jsou podle mě nejvíce odfláknuté. V notifikacích uvidíte vše, co jste udělali (počty získaných mincí za různé akce), když si vás někdo přidá do přátel, když už nějaký váš přítel něco postne atd. Druhou záložkou jsou zde vaše diskuze, tzn. kde jste komentovali, ukazují se vám tam další změny. Třetí jsou pak soukromé zprávy. Tam vidíte vaše soukromé zprávy s fanoušky. Pokud chcete někomu napsat soukromou zprávu, není potřeba, abyste se navzájem sledovali, ale pokud je to poprvé, je potřeba přejít na jeho profil, kde je přístupné tlačítko Messages. Co se mi na aktivitách nelíbí, je málo výrazný rozdíl mezi přečtenými a nepřečtenými notifikacemi a nejhorší na tom je to, že se přečtené a nepřečtené notifikace nijak nesynchronizují mezi webem a mobilní aplikací. Takže když si na webu označíte vše jako přečtené, na mobilu můžete znova. Aktivity jsou přístupné z levého panelu.
Nyní bych se ještě zmínil o výše zmiňovaných hodnostech. Za každý svůj čin, který na stránkách provedete, dostanete určitý počet mincí, které se vám započítávají k hodnosti. Za určitý předem daný počet nasbíraných mincí zvýšíte svou hodnost. Já už jsem zrovna skoro v polovině, kterou potřebuji na hodnost kapitána. Pozor, na svém profilu vidíte pouze svou aktuální hodnost, ale pokud chcete vidět postup a kolik zbývá do další hodnosti, je třeba jít do záložek v levém panelu (klasické již známé tři vodorovné čárky v materiál designu vlevo nahoře). Trochu mě mrzí, že ty hodnosti tak zkrátili, protože po kapitánovi je rovnou generál a pak už jen poslední povznesený. Nyní ale k hodnotám mincí za akce, které jsem už odhalil. Nejméně je 5 mincí, ty dostanete za lajkování, ovšem dostanete je také v případě, pokud někdo ohodnotí kladně váš komentář. 25 mincí za přečtený článek ve feedu. 50 mincí bývá za každou správně zodpovězenou otázku v kvízu. 250 mincí je za komentáře, 350 mincí za sdílení na sociální sítě a 500 mincí za post ve fóru.
Pokud bych to měl shrnout, tak mě osobně se SGC líbí, i když mám jen bezplatný přístup, ale pochopím, když některým moc nevyhovuje. Sledovat online jsem neměl nikdy zapotřebí, jen mě bude mrzet Origins a nějaké jeho zákulisí, které se k bezplatnému přístupu také asi nedostane. Líbí se mi ovšem systém hodností, protože aspoň máte nějakou motivaci tam chodit. Sečteno a podtrženo pro nezaujatého člověka hodnotím 80 %, ovšem jako zarytý fanoušek je to jasné, pod 90 % nejdu :-).
V každém případě se brzy na webu objeví v sociálních sítích nová ikonka SGC, která povede na náš, respektive můj profil, a tak si nás tam hned najdete. Přeci jen je to celá komunita fandomu Hvězdné brány a působí nyní podobně jako sociální síť a vzhledem k tomu, že je přímo spjatá s tématem tohoto webu, není co řešit.
Obrázky jsou z webové aplikace.
Chtěl jsem ještě napsat pár zajímavých informací o Origins, ale vzhledem k tomu, že jsem se tak rozepsal, necháme to na příští víkend.
V červenci 2017 na Comic-Conu v San Diegu při 20. výročí Stargate bylo oznámeno, že bude na podzim spuštěna digitální platforma Stargate Command se vším ze Stargate, na které bude později k dispozici i nový miniseríál Stargate Origins, o čemž jsme vás informovali v článku. Nyní už známe datum spuštění platformy. Ostrý provoz tedy začne už 20. září. Stargate Command bude k dispozici online ve webové werzi a také jako aplikace pro Android a iOS. Některé funkce budou přístupné zdarma, ovšem pokud budete chtít více obsahu, je nutné si zakoupit předplatné, tzv. All-Access. Ode dneška se tedy dá předobjednat All-Access Pass pro veškerý dostupný obsah za jednorázovou platbu pouze 20 dolarů a to jde jen do poloviny května 2018, ovšem má to několik háčků, které jsou pro nás velkým zklamáním a rozebereme si je později. Při této příležitosti byl také oficiální web stargate.mgm.com přejmenován na stargatecommand.co.
Web GateWorld při této příležitosti vyzpovídal Chrisa Ottingera, který je prezidentem MGM Worldwide TV Distribution & Acquisitions, aby zjistil více informací o plánované službě. My se na ně nyní podíváme podrobněji.
Tak v prvé řadě bude mít služba dvě úrovně přístupu. Fanoušci mohou mít k obsahu přístup zdarma, který bude samozřejmě omezen a bude obsahovat např. zákulisní fotografie a videa včetně nového miniseriálu Origins, týdenního zpravodaje, nebo přístup k fanouškovské komunitě, kde si můžete pokecat. V bezplatném přístupu jsou také přislíbeny první dvě epizody Stargate Origins, ale celý seriál bohužel ne. Opět pouze do poloviny května příštího roku, protože v té době bude končit přístup přes jednorázovou platbu 20 dolarů a pak už pravděpodobně zůstanou jen pravidelné poplatky.
Druhý přístup je placený, přičemž nyní je možné předobjednat za jednorázovou platbu 20 dolarů, ale to se později pravděpodobně změní na měsíční poplatky, o který ještě nic nevíme. Pro nás je to ovšem velké zklamání, protože předobjednávat mohou prozatím lidi, kteří žijí v USA a po spuštění platformy 20. 9. se placený přístup rozšíří přes různé aplikace pouze na Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Velkou Británii a Německo. V placeném přístupu pak je k dispozici snad úplně vše ze Stargate, včetně streamování všech epizod ze všech seriálů a filmů, a to v HD kvalitě (pravděpodobně mimo prvních 7 sérií SG-1, které nikdy nevyšly na žádných nosičích v HD). Samozřejmě zde najdeme exkluzivně celý nový miniseriál Stargate Origins, který bude přístupný pouze z platformy Stargate Command. Studio také nabídne digitální scénář pro pilotní epizodu Origins, ovšem až po skončení seriálu a speciální přístup k místnosti spisovatelů. Předplatitelé budou mít také k dispozici tričko s tématikou SGO (pouze v USA).
Po spuštění bude Stargate Command v USA přístupný prostřednictvím internetu, iTunes Store a Google Play. Ostatní fanoušci mimo výše zmiňovaných států budou mít bohužel přístup jen bezplatný, tedy omezený, ale i tak zde bude k dispozici hodně zajímavých věcí. To jsme ovšem čekali, především, že od nás nebudeme moci sledovat nový miniseriál Origins. Veškeré novinky budeme nadále sledovat a budeme vás informovat.
Připomenu ještě, že samotný seriál Stargate Origins se vrací tam, kde všechno začalo, tedy do doby, když otec Catherine Langfordové nalezl tento neuvěřitelný portál a bude popisovat události bezprostředně po nalezení hvězdné brány. Stargate Origins si klade za cíl osvětlit kapitolu života mladé Catherine Langfordové a další pohled na to, jak se hvězdná brána stala její celoživotní posedlostí.
Je to již více než šest let, co se naposledy natáčel seriál z prostředí Hvězdné brány. Dlouho jsme čekali zda přijde něco nového, mluvilo se o kompletním filmovém restartu, ale to vše jde velice pomalu. Dnes jsme se však konečně dočkali. Vlastník práv, společnost MGM, na letošním Comic-conu v San Diegu odhalila nejnovější projekt Stargate: Origins – nový desetidílný miniseriál, který zamíří na novou digitální platformu zvanou Stargate Command a to již letos.
K dvacátému výročí od první řady původního seriálu Hvězdná brána (Stargate SG-1) tu tak máme dvě poměrně významné novinky, které ukazují, že MGM má o tuto kultovní sci-fi sérii stále zájem. A co víc, možná právě prostřednictívm Origins budou zjišťovat, kolik lidí by mohlo nové projekty přitáhnout. Pojďme se však nejdříve blíže podívat na Origins a Command!
Stargate: Origins přichází se zcela novým příběhem o mladé Catherine Langfordové, která v původním filmu i seriálu byla jednou z nejdůležitějších postav stojících za celým projektem Stargate. Tento seriál se bude věnovat nečekaným dobrodružstvím Catherine, ke kterým se dostane po objevení brány jejím otcem v Gíze roku 1928. Oficiální synpose říká, že jejím cílem bude: „odhalit tajemství hvězdné brány, aby dokázala odvrátit nepředstavitelné nebezpečí hrozící planetě Zemi.“
Natáčení seriálu začne již v srpnu pod taktovkou MGM’s Digital Group a studia New Form. Celkem vznikne 10 dílů tohoto miniseriálu, každý o 10 minutách a kompletní seriál tak bude mít délku jednoho filmu. Debut je naplánován ještě v tomto roce. Režie se chopí Mercedes Bryce Morgan, talentovaná mladá filmařka, která však již má za sebou řadu krátkých filmů a seriálů. Scénář píší Mark Ilvedson a Justin Michael Terry, ti mají rovněž zkušenosti s tvorbou krátkých filmů a seriálů. Herecké obsazení zatím ještě není známo. Tito lidé tedy budou stát za již čtvrtým hraným seriálem z prostředí Hvězdné brány, které vznikly během posledních dvaceti let a přinesly více než 350 epizod. Tím posledním bylo právě Stargate: Universe, které skončilo v květnu 2011 po dvou řadách.
Prezident Digitálních a nových platforem u MGM, Kevin Conroy, v tiskovém prohlášení řekl: „Již nějakou dobu jsme se chtěli vrátit k Hvězdné bráně a přijít se zcela novým příběhem, který se bude držet původního příběhu a dodá věrným fanouškům nové záhady a dobrodružství. Pro nás je Stargate: Origins takovým poděkováním fanouškům za to, že drží celou Hvězdnou bránu naživu již skoro 25 let. S růstem popularity digitálního obsahu na různá zařízení se MGM zavázalo k produkci prémiového mid-form obsahu (u nás známé spíše jako krátké filmy – pozn. redaktora) a jsme nadšeni, že to spouští právě se Stargate: Origins.“
Právě digitální obsah je u Origins klíčový. MGM totiž seriál využije ke spuštění nové digitální platformy STARGATE COMMAND a to již na podzim. Na této platformě tvůrci rovněž plánují fanouškům přinést zcela nový videoobsah a to ve formě různých doprovodných či behind-the-scenes videí. Slibovaná je také interakce s fanoušky a mnoho dalšího, Command by se tak mělo stát domovem pro fanoušky Hvězdné brány. Ačkoliv nějaký obsah bude volně dostupný, tak je očekávané, že Command přijde hlavně ve formě předplatného a jen s ním budou mít fanoušci kompletní přístup, což je v dnešním digitálním světě standardem. S největší pravděpodobností bude právě Origins schováno také za platební bránou.
“Viděli jsme, že je potřeba přijít s novým centrem pro fanouškovskou základnu Hvězdné brány, aby si mohli nadále užívat všechny novinky a obsah, ať již nový či stávající. Stargate Command dá komunitě nový způsob jak si interaktivně vychutnat všechen obsah a to způsoben, jaký tu zatím nebyl, řekl v prohlášení Chris Ottinger, prezident Celosvětové televizní distribuce a akvizice u MGM.
Pro svět Hvězdné brány, pro všechny fanoušky i komunitu jde rozhodně o skvělou zprávu. Nemáme tu sice plnohodnotný TV seriál či film, ale alespoň máme konečně důkaz, že Stargate ještě žije a co víc, zdá se, že MGM si hodlá „oťukat“ kolik lidí dokáží přitáhnout. Pokud se Origins a Command podaří uspět, tak rozhodně můžeme čekat, že MGM by mohla mít zájem o to opravdu nám Hvězdnou bránu vrátit na televizní obrazovky či filmová plátna.
Ještě také stále nevíme jak to bude s celosvětovou dostupností. Jistotu určitě mají fanoušci v USA a Kanadě, avšak jak to bude ve zbytku světa nebo třeba v Česku či na Slovensku, to je otázka. Odpovědi se snad dozvíme v následujících týdnech, kdy bude odhaleno více detailů o obou projektech. S námi se je samozřejmě dozvíte mezi prvními.
Tento týden pro vás máme přeložený starý delší rozhovor s hercem Davidem Hewlettem, který si zahrál v SG-1, SGA a SGU postavu Dr. Rodneyho McKaye. Dva roky od poslední episody Stargate Atlantis, která nás poctila svou přítomností na televizních obrazovkách, bylo loučení pro herce Davida Hewletta opravdu hořkosladké. Avšak zatímco mnoho herců obsazených v SGA skončilo ve Stargate epizodou „Nepřítel před branami“, když jejich postavy zpívaly labutí píseň, Hewlett (spolu s hercem Robertem Picardem, hrajícím též v Atlantidě) dostal šanci zopakovat svou postavu ještě jednou v seriálu Stargate Universe.
Hewlett si vyhradil pár minut na exkluzivní rozhovor s webem GateWorld, chvilku po oficiální konferenci SG ve Vancouveru, kde byl hostem na Creation Entertainment. Hewlett přibližuje dobu, kdy natáčel seriál Destiny, popisuje svět bez vytváření Stargate, mluví o nové jiskře do života s projektem Starcrossed a o tom, jak je pyšný na svou roli ve filmu Rise of the Planet of the Apes (Zrození Planety opic).
GateWorld: Pojďme si popovídat o „Seizure“ (SGU 2. série 15. díl). Jaké byly tvé myšlenky, když jsi natáčel pro tebe poslední epizodu v projektu Stargate?
David Hewlett: Je to těžké, protože jsem toho moc ze seriálu neviděl. Cítím se provinile, asi jsem měl vidět víc, abych i věděl víc – kde se zrovna co odehrává. Našel jsem se při rekapitulaci seriálu a konečně jsem zjistil, o čem si to tenkrát herci a štáb povídali. Je to zajímavé – a taky poněkud hořkosladké, protože už skončili s natáčením. Přemýšlel jsem nad tím víc než nad seriálem, což je z nějakého důvodu trochu smutné. Užil jsem si to. Cítil jsem, že by se mi líbilo vidět takhle víc věcí z SGA.
GW: Bylo to pro tebe jako jakýsi domov – ale ne tolik jako úplný domov – spíš jako vedlejší, sousedovic dveře, které neznáš tak dobře jako své, ale stejně ti přijdou důvěrně známé?
DH: No, podívej, skutečný pokrok byl skvělý. Lidi, se kterými jsem v SGU pracoval, byli fantastičtí. Seriál byl úžasný. Obsazení a štáb byli neuvěřitelně dobří v tom, co dělali. Hádám, že to jen prostě není můj svět. Není to jako SGA. K Atlantidě cítím úplně něco jiného. A nemám na mysli lidi – samozřejmě, že lidé jsou rozdílní. Ale je nezbytné být trochu umírněný v provedení a vlastně v celé té roli.
GW: Přišlo mi, že to byla slušná směsice, ale zvládli jste to nakonec dobře.
DH: Ano! Směsice to byla opravdu dobrá. Kromě toho, bylo by pěkné vidět, jak ten seriál pokračuje. Protože já si myslím, že pak bys do toho mohl zahrnout trošku víc, víš, jak to myslím? Mohl bych se vrátit. Bylo by to jako ochutnávka. Cítím, jako bych se dostal do obchodu se zmrzlinou a dal si kopeček zmrzliny, jenom malý kopeček jako ochutnávku, místo toho, abych si dal pořádnou dobrou porci. Myslím to tak, že to bylo fantastický, bylo dobrý dělat všechny ty věci. Jen jsem si přál, aby toho bylo víc. Avšak hádám, že tak je to se všemi Stargate seriály.
GW: Byl jsi rád, že jsi dostal možnost opět pokračovat s Bobem (Picardem)? (představitel Dr. Woolseyho).
DH: Ano, ano. Bob a Lou Diamond Phillips (plk. David Telford) a Louis Ferreira (plk. Everett Young) a David Blue (Eli Wallace). Bylo to prostě super. Ale na druhou stranu, pracoval jsem pouze s určitou partou lidí. Nenatáčel jsem s každým, takže i když jsem se setkal s mnoha herci mimo natáčecí plac, nedostal jsem příležitost s nimi něco natočit.
GW: První naváděcí scéna s Eliem a ta, ve které mluví před tabulí s rovnicemi a hádáte se, je pravděpodobně jedna z nejvtipnějších scén v epizodě.
DH: Super! Byla to zábava, užili jsme si to.
GW: On sám je ze Stargate geek komunity.
DH: No, my oba jsme geekové, kteří vyrostli. On je naštěstí mladší, takže vyrostl na trochu odlišném sci-fi, ale byla to opravdu zábava. Takže jsem si to užil. Zní to smutně, ale fakt, že byl seriál zrušen, mě velmi zklamalo. Přišlo mi to, jako že jsme nakousli něco z McKaye, něco z Atlantis, ale vůbec jsme se vlastně neprokousali k jádru věci. Samozřejmě je to jejich seriál, měli jiné věci na práci, to dává naprosto smysl. Ale stále si myslím, že to byla dobrá směs.
GW: Pěkná malá šifra k postavě.
DH: Přesně. Ochutnávka. Malá ochutnávka McKaye!
GW: Co říkáš na to, kam až se seriál teď dostal? Se zrušením Universe není co režírovat, nic se netočí – v podstatě poprvé za 17 sérií. Jaké to je, když jste byl součástí něčeho tak velkého, po tak dlouhou dobu?
DH: No, je to divné! Musím připustit, že jsem vzkřísil své naděje, protože jsme natočili episodu z SGU a říkal jsem si: „Páni, to je taková paráda být zpátky v zápřahu.“ Takže, jako herec, je to vždycky o vás. Byla naděje, že by se toho mohlo natočit víc. Myslím tím, že Brad (pozn. překl. autor předlohy a jeden ze scénáristů Brad Wright) přijde zítra na shromáždění a tam uslyšíme, co nám řekne…, ale jak jsi řekl, není nic, s čím by se dalo pracovat. A myslím si, že to není dobré. Ale nevěřím tomu, že je tohle konec seriálu. Prostě nemohu uvěřit, že se to stane.
GW: Myslíš si, že možná potřebují čas a třeba obměnit herce a štáb?
DH: Nevím, jestli je toto zapotřebí… ne, ne to si nemyslím. Podle mého, část kouzla, kterou Stargate měla, je nepřetržitá. Vždycky to tak bylo. Je v tom něco povzbudivého, jako Coronation Street (pozn. překl. nejdéle běžící anglický TV seriál), nebo něco takového. Myslím, že je to smutné, že bude konec, protože to skvělé na Stargate bylo, že si ji mohl prozkoumat tak, jak to bylo natočeno. Víš, jak to myslím? Jak se epizody vyvíjely a šly v různých směrech – mám na mysli ukončování a znova začínání, co hodlají udělat? Když si představíš, zda se ti líbí obměněné obsazení Star Treku, tak dle mého názoru ti to musí chvilku trvat, protože realita je taková, že když se prostě znova pokusíš prodat kouzlo Stargate, tak by to nebylo poprvé, kdy se něco takového stane…, nebude to novinka. Takže to smutné je, že pokud se teď věci nedají do pohybu, myslím si, že to bude chvilku trvat.
GW: V létě tě uvidíme v kinech.
DH: Ano!
GW: Ve filmu Rise of the Planet of the Apes (Zrození Planety opic).
DH: Ano, mě a opice.
GW: Mám takový pocit, že se to předtím jmenovalo Caesar? (pozn. překl. jméno hlavní postavy filmu – opice).
DH: Myslím si, že se to původně jmenovalo Caesar: Rise of the Apes (Caesar: Zrození opic). Množství nezveřejněných informací a informací, o kterých nemám právo mluvit, je šílené. Myslím, že už vyšel trailer. Ale vypadá úžasně, absolutně úžasně.
GW: V obsazení jsi byl s Jamesem Franconem (pozn. překl. 127 hodin, Spiderman, Rytíři nebes) a Tomem Feltonem z filmů o Harrym Potterovi.
DH: Milý chlapík.
GW: Andy Serkis… (pozn. překl. znám především rolí Gluma z trilogie Hobit a trilogie Pán prstenů).
DH: Andy Serkis je neuvěřitelný, nevím, jak to dělá.
GW: John Lithgow. (Svět podle Garpa, Takoví normální mimozemšťané).
DH: John Lithgow, ano s ním jsem pracoval. Já a John jsme točili spolu a hrál jsem i s Andym. A trochu i s Jamesem. Ale upřímně, hlavní hvězda filmu je režisér. Fakt, že přešel od tvorby krátkých filmů a dokumentů natáčených v Anglii až k Planetě opic – myslím tím, že je od nich chytré říct, „Ano, víme, že máme v plánu udělat velkofilm, víme, že budeme dělat všechny ty akční scény, ale pojďme stejně sehnat režiséra, který se bude bát o postavy.“
GW: Takže je to v podstatě prequel?
DH: Opravdu to nemohu prozradit. Nemám povoleno o něčem takovém mluvit. Dokonce si ani nejsem jistý, co za informace vypouští ven a co si nechávají pro sebe. Ale myslím, že vím, co je na tom tak krásného a proč jsem tím byl tak zaujat – samozřejmě myslím tím něco jiného než pouhé zaujetí věcí nerda, přišlo mi totiž, že je to ta nejparádnější věc na světě mít možnost hrát opici – prostě si myslím, že je to ve skutečnosti trochu romantický příběh. Ano, máš tam všechny ty akční scény, napětí a napínavé úseky, které chceš, aby ve filmu, jako je tento, byly. Podstata filmu je ale ve skutečnosti úžasný příběh o rodině.
GW: Trailer k filmu je fantastický. Dělala WETA speciální efekty?
DH: Ano a věci, které vytvářejí, jsou neuvěřitelné. Víte, oni v podstatě dělají performance capture – a ono to fakt je performance capture. Lidi říkají, že dělají MOCAP, ale ono to není MOCAP, je to performance capture. Když jednáš s někým jako je Andy (Serkis), který je tak dobrý, a který do toho dává tolik, hraje opici, lidoopa, primáta, nebo jak to chcete nazvat. Dostaneš vynadáno, když řekneš něco špatně. Ale v podstatě množství práce, kterou do toho vkládá a množství emocí, které prožívá, je prostě neuvěřitelné. Podle mě je totálně ohromující a ty speciální efekty jsou bezvadné, a to posuzuji pouze z traileru, který jsem viděl.
Je to taková zábava, protože teď po dokončení filmu si mohu užívat tu hromadu fanoušků, kteří sedí a dívají se, jak se to bude odvíjet. Takže jsem vážně, vážně zvědavý, jak to přijmou a zda se jim bude film líbit. První trailer byl absolutně zlověstný a jsem zvědav, na co se v něm zaměří teď. Pokud se trochu pohrabou ve scénáři, který jsem četl, myslím, že se jim podaří udělat nejenom nějakou nezapomenutelnou část filmu. Udělají nezapomenutelný celý film. Jsem unaven s probíháním filmu a říkáním, „Pane bože, bylo to tak skvělé, ale víš co, děj byl… takový nijaký.“ Film je velmi dějový, postavy jsou silné a zní hloupě říct, že měli opravdu dobré herce na hraní opic. Je to prostě chytré, je to chytré a normálně nevěnuješ takovou pozornost na příběh, když jde o velkofilm a myslím si, že je pěkné vidět, že se o to snaží. Skláním se před nimi, opravdu.
GW: Teď trochu osobnější otázka – jak se věci mají ohledně Starcrossed?
DH: Starcrossed? Právě jsem v momentě, kdy začínám psát jinou verzi. Vlastně jsme podnikli, obrazně řečeno, kolečko, abychom vyřešili, jak by se dal projekt nejlépe financovat. Můj dobrý kamarád pracující v SYFY byl tím projektem velmi zaujat, jelikož ruku na srdce, bez jejich požehnání nic neuděláme – víte, spadá to pod ně, je to jejich. Byli skvělí, když mě nechali ukázat jim nějaké mé jiné nápady z jiného úhlu pohledu a některé i uskutečnit.
Takže vlastně v mé hlavě – a možná, že jsem jen blbý, zklamaný hlupák – v mé hlavě, zatím jen v předstihu brázdíme a natáčení nás teprve čeká.
Právě jsem musel dostat scénář, protože na začátku to měl být vždy půlhodinový díl, pak to směřovalo k tomu, že to bude seriál běžící pouze na internetu a nedávno, když už to bylo opět znovuobnovené, stal se z toho nakonec webseriál (pozn. překl. seriál, běžící pouze na internetu). Co mám teď na internetových seriálech rád, je to, že i když je tu z nich určitý pocit zklamání, předpokládám, že už nebudou napadány, není to nutné.
Realita je taková, že se můj syn kouká na televizní programy v televizi, sleduje je na iPodu, iPadu, na počítači. Nevidí žádný rozdíl, kde shlédnete obsah. Není to už pouze o jednominutových episodách na internetu.
GW: Je už více uskutečnitelné dostat plody své práce tam, kam chcete, zvlášť, když je to duševní vlastnictví – díla jako Zrození Planety opic?
DH: Přesně! Víte, mluvili jsme s chlapama od projektu Zrození Planety opic, protože měli ohledně toho skvělé nápady. Způsob, jakým to proměnili v privilegium… A teď také pokračují v jiných projektech.
GW: A Mortal Kombat. Zfilmovali to.
DH: Vidíte? Ono je to trochu jinak, protože měli k dispozici něco okolo 10 milionů dolarů na zrealizování. Neviděl jsem to, takže vážně nevím, ale přijde mi, že je to více jako marketingový tah a reklama. Ale opakuji, neviděl jsem to, takže netuším.
Co mám na tom rád, je to, že tě to nechá prozkoumat různé způsoby, jak odvyprávět příběh. A z čeho jsem opravdu nadšen, co se týče Starcrossed, je to, že to není pouze seriál. Je to internetová stránka, něco jako průchod pro fanoušky. Chci, aby se účastnili celého procesu, protože bez nich se to stejně nepovede. Takže chci vidět fan fiction, chci slyšet koho chtějí v seriálu, o vzájemné spolupráci mezi herci a fanoušky, chci přidávat krátké zábavné věci. Chci, aby se z toho stala komunita. Podle mě je to opravdu důležité. Měli bychom o tom mluvit s webem GateWorld! Možná by se našlo něco, s čím bychom si mohli navzájem pomoci. Vlastně se domnívám, že pro mě je klíčové to, že Starcrossed bude velmi multiplatformní. Ano, doufám, že bude dostupné i na DVD, takže ho budeme moci prodávat a podepisovat a ukázat lidem nějaká skvělá behind the scenes videa, ale na webu by měla být taky.
Opravdu si přeji, aby byli lidé schopni být součástí. Podle mě je to tak, že když jsou fanoušci součástí projektu už od začátku, pak se o něj i víc zajímají. Ujistil jsem se o tom při natáčení filmu Snídaně pro psy. Komunikace s fanoušky vlastně už od začátku, vytváření webu a natáčení, hledání všech rekvizit. Chci vidět, jak to můžeme využít a vidět, jestli je tu nějaký určitý model, který bychom mohli využívat.
Sanctuary s tím pracovalo s důvtipem a jako TV seriál tak i končilo. Opravdu bych velmi, velmi rád udělal něco, co by fungovalo na webu. Rád bych to udělal kvůli sobě, v tom je budoucnost věcí. Rád bych viděl projekty, které by mohly vzniknout pro internetový web a žít a dýchat a prosperovat na webu. A pokud existuje televize, která se dokáže nějak nastavit na webové seriály, pak by to bylo fantastické. Samozřejmě je to skvělé, ale myslím si, že seriály určené pro web mají potenciál žít déle než televizní pořady.
GW: Máte nějakou zprávu pro fanoušky?
DH: No… „Omlouvám se, budete mi chybět.“ [smích] Bože, já nevím.
Podívejte, faktem je, že všichni herci, kteří vás provedli Stargate, teď dělají jiné věci. Takže bude zábava, až se tyto postavy vrátí zpět a budete se na ně moci opět těšit. Znova, mnoho lidí zapojených do sci-fi, včetně mě, se snaží dělat různé věci, takže je budeme potřebovat. Doufejme, že jim budeme moci dát nějaké další projekty, které by mohli sledovat a být jejich součástí.
Labutí píseň = označení posledního dobrého výkonu, nebo velkého vystoupení aktéra.
Destiny = v překladu „osud“, ve Stargate Universe jméno lodi.
Creation Entertainment = americká nezisková zábavní společnost, umožňující setkání fanoušků různých filmů a televizních seriálů, především žánru sci-fi, horor a fantasy.
Geek = termín označující osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor velice zapálená a dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci svého oboru. Také se tím označují lidé se stejným zápalem pro jakékoli téma, jedná se o osobu jednostranně zaměřenou často s vysokými odbornými znalostmi či pouhého skalního fanouška (často spojováno právě s fanoušky sci-fi).
Prequel = označení nejen pro film, jehož děj předchází v dějové chronologii příběhu dříve uveřejněného díla. Dějově tak nenavazuje, ale často obsahuje či dovysvětluje předcházející dílo, které se ale paradoxně odehrává později (např. série filmů X-Men).
Nerd = výraz označující člověka úzce zaměřeného na specifickou oblast lidské činnosti. Takový člověk bývá samotářský nebo komunikuje pouze s podobnými jedinci, s ostatními mívá vztahové a komunikační problémy.
Performance capture = termín označující snímání i těch nejjemnějších pohybů prstů, výrazů obličeje (použito např. v Avatarovi, Alenka v říši divů, trilogie Pána prstenů – postava Gluma) a jejich převedení na digitální model (druh speciálních efektů). Herce navlečeného do přiléhavé kombinézy s kulovitými senzory snímají speciální kamery rozmístěné v ateliéru. Nasnímané pozice senzorů pak přenášejí do počítače. Celý herecký projev je digitalizován a rekonstruován na počítačích.
MOCAP / Motion capture = snímání pohybu, termín označující proces nahrávání skutečného pohybu a jeho převedení na digitální model. Snímá se celé tělo. Lze nahrát pohyb několika osob naráz, a to nejen ve speciálním ateliéru, ale i přímo v exteriérech na místě natáčení (obličej se zpravidla nahrává odděleně od pohybu těla pomocí speciální kamery umístěné před obličejem).
SYFY = americká kabelová televizní stanice specializující se na oblast sci-fi, fantasy, horor, wrestling, pořady o paranormálních jevech.
Mortal Kombat = webseriál vytvořen jako reklama pro stejnojmennou hru. Roli si zde zahrál i český herec David Nykl (Dr. Radek Zelenka z SGA).
Fan fiction = druh literárního žánru. Fanoušek si vypůjčí postavu, či celý svět (zejména u sci-fi) a píše vlastní povídky, které buď navazují na původní příběh nebo se s ním kříží. Velká komunita zahrnuje především anglicky píšící fanoušky, rozmáhá se ovšem už i v Česku a na Slovensku. (Pro zajímavost: na českých webových stránkách můžete narazit na fan fiction i z prostředí Stargate. Nejčastěji se zde pravděpodobně objeví celé seriály o Sam Carterové a Jacku O‘Neillovi, kde si fanoušci popouští uzdu své fantazii.)
Multi-platform = určeno pro víceúčelové operační systémy, například počítače, televize… U videoher Xbox, Playstation, GameCube, Nintendo.
Behind the scenes = Zákulisí. Při točení filmů, seriálů, nebo i hudebních klipů vzniká velké množství materiálu, které se nevejde do oficiální verze. Na DVD, YouTube, webech, nebo při závěrečných titulcích můžete občas shlédnout, jak projekt vznikal, nepovedené záběry, rozhovory s herci, vytváření kulis apod.
Překlad: Shadow Runner, korekce: HWG, Scimani
Jak už to tak bývá, většinou nedopadnou věci tak, jak bychom si přáli. To se samozřejmě stalo hlavně fanouškům seriálu Stargate Universe, protože ten skončil cliffhangerem a všichni by moc rádi věděli, jak byl to jinak dopadlo. Nyní to konečně můžeme zjistit, protože se Universe vrací v podobě komiksu. Komiks, stejně jako Atlantis, vydává nezávislý vydavatel American Mythology a ponese podtitul „Back to Destiny“. Původně měl první sešit vyjít už v květnu, ale z důvodu určitých problémů je naplánován na prosinec ve Spojených Státech, ale podle některých zdrojů už na konec června.
Nové příběhy naváží tam, kde původní seriál skončil a komiks bude sloužit jako jakási třetí závěrečná série Universe. Komiks je normálně licencovaný společností MGM, ale bohužel, což nás asi nejvíce mrzí, do něj nejsou zapojeni původní tvůrci a scénáristé. Zatímco má Eli závodit s časem na opravě stázové komory, Destiny se dostává do nových nebezpečí, která ohrožuji křehký plán, jak udržet všechny naživu. Za tímto počinem stojí spisovatelé Mark L. Haynes a J.C. Vaughn. O grafickou stránku se postaral Giancarlo Caracuzzo.
Dokončení Universe přichází zhruba rok poté, co vyšly v American Mythology tři série Stargate Atlantis po třech sešitech s názvy Back to Pegasus, Gateways a Hearts & Minds, přičemž Back to Pegasus najdete už také v naší neoficiální časové ose a první sešit Hearts & Minds právě vychází a pokračuje s příběhem Januse. Cena komiksu by měla být $ 3,99 a bude k dispozici v komiksových obchodech po celých Státech. Digitální kopie pak samozřejmě koupíte na Amazonu a Comixology.
I když nebude komiks od původních tvůrců, je samozřejmě skvělé, že chce někdo Universe dokončit, protože to je prozatím asi jediná možnost. I když je Universe jinak prozatím mrtvé, bude zajímavé sledovat, co se s jeho licencí nakonec stane. V Americe je totiž známá taková vlastnost, že úspěšné značky nejsou uloženy k ledu příliš dlouho a většinou se je pokusí někdo přivést zpět k životu.
V dnešních sci-fi záblescích z minulosti hovoří zesnulý Don S. Davis o své postavě generála George Hammonda ve Stargate SG-1. Rozhovor je sice velmi krátký, ale zase o to zajímavější, protože původně nebylo vůbec v plánu, aby se charakter generála Hammonda choval tak, jak ho známe. To teprve námitky Dona změnily později názor scénáristů. Za tento překlad děkujeme novému kolegovi s přezdívkou Sunshine. Ale nyní už k rozhovoru.
Když se muž nebo žena připojí k jakékoliv části ozbrojených sil, dělá tak s vědomím, že jednoho dne může být požádán, aby bránil svou zemi proti cizím agresorům. Jen stěží by mladého generála George Hammonda napadlo, že bude nakonec bojovat za záchranu celé své planety před zničením od starověké a násilnické rasy, která si říká Goa’uldi.
Hammond dohlíží na tajné vládní operace zahrnující hvězdnou bránu, jeden z mnoha portálů, které Goa’uldi používají k cestování na planety po celém vesmíru. Jednu z těchto bran nalezla skupina archeologů v Egyptě roku 1928. Mnoho desetiletí však trvalo zjistit, jak brána funguje. Primární úkol devíti týmů je zkoumání podivných světů a hledání důkazů goa’uldské aktivity. Bývalý armádní důstojník, herec Don S. Davis, přinesl skvělou autentičnost k ztvárnění Hammonda v tomto televizním hitu stanice MGM.
„V pilotu a prvních dílech byl Hammond do značné míry přímočarý, nijak nesmyslný a tvrdohlavý typ člověka.“ Vysvětluje Davis. „Naštěstí naši scénáristé jsou velmi ochotní. Když jsme si povídali, vysvětlil jsem jim, že jsem sloužil po dobu tří let u armády během vietnamské éry.“ Řekl jsem: „Víš, důstojníci ve své podstatě musí být přísní, ale nejsou to roboti nebo automaty. Je zde mnoho typů jedinců – básníci, umělci, hudebníci – kteří nosí zlatý řemínek a velí vojsku.“
„Navrhl jsem, že kdybych měl dovoleno zavádět více věcí z civilního prostředí do jeho charakteru, stala by se postava Hammonda celistvější a zajímavější. Nakonec mě nechali hrát podle sebe a ukazovat více jeho lidskost. Líbí se mi to, co v jeho výkonu vidím. Stejnak, ale nakonec vždy řekne: ,Ne, musíme to udělat, tak jak chtějí nadřízení.‘“
Steve Eramo pro web scifiandtvtalk.typepad.com
Překlad: Sunshine, korekce: Scimani
Po delší době tu máme další rozhovor. V dnešních sci-fi záblescích z minulosti Ben Browder vypráví o své roli plukovníka Camerona Mitchella a o práci na dvou filmech (určených pro DVD trh), Hvězdná brána Archa pravdy a Návrat. Ben celkem vtipně podává pohled na to, jak se cítil při natáčení filmu Archa pravdy a jak to tam probíhalo. Překlad provedla naše nová překladatelka, která si říká Shadow Runner a za což ji moc děkujeme. Příště je na řadě rozhovor s Davidem Hewlettem. Ale nyní už k rozhovoru v pokračování článku.
Výkonný producent Stargate SG-1 John Smith a já jsme se otočili, když se dveře do jeho kanceláře otevřely a Ben Browder, který ztvárnil postavu plukovníka Camerona Mitchella, vešel do místnosti. Jeho hlava a obličej byly pokryté krví. Kdybychom byli v kanceláři jiné budovy, volání na linku 911 (pozn. překl. americká obdoba našeho tísňového čísla 112) by na sebe nenechalo dlouho čekat, ale tohle je svět Stargate a takovýto výjev zde není neobvyklý. Zranění herců, ačkoliv velmi přesvědčivá, jsou pouze naaranžována a tato byla pozůstatkem bojových scén točených dneska brzy ráno pro film Archa pravdy, první celovečerní SG-1 film určený pro DVD.
„Možná si to při pohledu na mě nemyslíte, ale zažívám skvělé časy při natáčení tohoto filmu,“ usmívá se Browder, když opustí Smithovu kancelář a posadí se kvůli rozhovoru nedaleko v konferenční místnosti.
„Když přijde na to, jak jsem se dostal do tohohle stavu, no, je to následek, když se Mitchell prostě chová jako Mitchell. Někoho naštval a tohle je výsledek. Zabralo to 2 dny, dostat se do tohohle (fyzického) stavu a opravdové modřiny jsou ve skutečnosti pod makeupem. Téměř jsem se před chvilkou popálil. V podstatě jsme se snažili zapálit celé město a oni mi potom položili plamenomet na zadek,“ směje se přidušeně herec. „Je to velice dobrý záběr a říká se tomu ‚money shot‘ (pozn. překl. doslova: bohatý záběr, záběr, který je velice drahý pro vytvoření (většinou se v něm objevují speciální efekty) a/nebo je vnímán jako zásadní pro děj filmu). Vždy víte, že jste to zahráli dobře, když režisér křičí: ‚Střih,‘ a potom se zeptá, ‚Bene, jsi v pohodě? Jsi si fakt jistý, že jsi v pohodě?‘ Obvykle se zraníte při scénách, u kterých byste to nečekali, a naopak nebezpečné scény, při nichž to vypadá, jako že se zraníte, jsou na pohodu. Samozřejmě, když se zraníte, řeknou vám: ‚Fajn, musíme to udělat znova,‘ a vy jim říkáte: ‚Né, znova ne. Nemůžu pohnout spodní částí těla,‘ nebo ‚hořím!’“
„Ve filmu jsou jedna nebo dvě scény, při kterých jsem použil kaskadéra. Mám jednu námitku při kaskadérských scénách a to je, že nemám rád beton. Když na něm normálně stojím, dokážu upadnout, ale neskočím na beton z výšky. Beton je 10 krát pevnější než asfalt a asfalt je přibližně 20 krát pevnější než půda. Spadnu na zem nebo písek, to je super a žíněnky – ty jsou perfektní. Nicméně, točí se scény, kde lidé s sebou praští na beton, a to se pak vždy zeptám svého kaskadéra Jeffa: ‚Jsi v pořádku?‘ protože vím, jak to bolí.“
V tu chvíli Joe Flanigan, který hraje plukovníka Johna Shepparda v Stargate Atlantis, projde kolem, koukne se skrz okno v konferenční místnosti, usměje se a pokračuje v chůzi dál.
„Chlape, natáčení toho druhého seriálu je tak lehké,“ zavtipkuje Browder. „Všichni v Atlantidě jsou takoví hezouni. Nikdo tam nedostane na prdel. Opravdoví chlapi jsou v SG-1, kde dostanete zabrat. Počkat, nedrží náhodou Joe mobil? Proboha, oni tam mají taky mobily? Koukejte na něj, teď si točí zbraní a mluví přitom do mobilu. Je to snad způsob, jak by se měl akční hrdina chovat? Akční hrdinové by měli mít na sobě visící cáry oblečení, nebo přinejmenším být zakrvavený,“ směje se.
Pravidelní diváci SG-1 si vzpomenou, že desátá, a tudíž poslední série skončila s našimi hrdiny uvězněnými v boji s jejich novými nepřáteli – Orii. Jejich boje vyvrcholí v Arše pravdy, kde tým SG-1 znova zachrání Zemi před zničením.
„Jak jsem řekl, prožívám nádherné období při natáčení tohoto filmu,“ říká s nadšením Browder. „Vracíme se k točení na 35mm film, místo v HD kvalitě (vysoké rozlišení). Prostě se mi na to lépe kouká. Myslím si, že to dodává filmu lepší vzhled. Také pohybujeme kamerou jinými způsoby, než jak jsme to normálně prováděli v seriálu – způsoby, které jsem vždy chtěl vidět a zkusit. To všechno se děje díky Robertu Cooperovi (výkonný producent), který napsal scénář a je také režisérem, takže je to všechno super.“
Archa pravdy bude první SG-1 DVD film produkcí plánovaný na rok 2008. Ještě před premiérou Browder a několik herců a členů štábu z původního seriálu v polovině března natočili nějaké záběry pro druhý film Návrat. Tyto záběry pořídili díky pomoci U. S. NAVY v Arktidě.
„Vancouver nebyl dostatečně na severu“ vtipkuje Browder. „Producenti vybrali nejsevernější místo US a přidali k němu 200 mil dál na sever. Navíc, proč se obtěžovat natáčením na souši, když můžete pracovat na ledu, že? A ten led se posunul o 35 kilometrů přes týden, co jsme tam byli. Když už jste opravdu tam a přemisťujete se, říkáte si: ‚Jak nás tady mohou najít?‘ protože jediný způsob, jak se dostat tam i zpět, je nechat se dopravit helikoptérou, většinou za pomoci Cessny.“ (pozn. překl. Společnost vyrábějící lehké vrtulové letouny, zdroj cessna.txtav.com.)
„Jako vážně, byla to výjimečná pocta, že jsme tam mohli být,“ pokračuje herec. „Přiznávám, první dny jsem nemyslel na nic jiného než, co tady do háje dělám? Když půjdu ven jen na minutku, umrznu k smrti. Tyto myšlenky pak odezněly a nakonec jsem nechtěl vůbec odejít. Bylo to tak překrásné. S Amandou Tapping jsme si užívali nádherné procházky a natáčeli dialogy, venku uprostřed ničeho, při -35 °C, nepočítáme-li vítr a chlad a jediný zvuk, který jste mohli slyšet, bylo skřípání ledu. Samozřejmě nevíte, jak silný je led v místě, kde zrovna procházíte, nebo zda je dostatečně pevný. Pravděpodobně byl pevný dost, protože jsme se nikam nepropadli.
Natáčeli jsme jednu scénu, kde jsme doopravdy viděli nukleární ponorku, jak se potápí skrz led. Museli jsme to natáčet natřikrát, než jsme pořídili záběry použitelné pro film. Stáli jsme na ledu, čekali na ponorku U. S. S. Alexandria, která se snažila vypořádat s přesouvajícím se ledem a s mořskými proudy. Najednou se ponorka na centimetr přesně vynořila na značce X. Námořnictvo namalovalo na led X a Amanda poznamenala, že ponorka trefí značku lépe, než většina herců ze souše, což byla samozřejmě pravda. Bylo to neuvěřitelné.
Četl jsem scénář k filmu Návrat a jsem z něho nadšený. Zanedlouho vypukne natáčení. Režisérem bude můj (arktický) přeživší kamarád, Martin Wood. Sdíleli jsme spolu kajutu, ve skutečnosti to ale byla spíš krabice z překližek s kamínky a šesti lůžky. Nicméně si myslím, že příběh je báječným spojením srandy a dobrodružství, na které jsme byli zvyklí ze staré dobré Stargate, takže si jsem jistý, že si to fanoušci užijí.“
S uvedením filmu Archa pravdy do kin, později i filmu Návrat, není jisté, zda bude Browder v dohledné době znova kráčet v botách plukovníka Mitchella.
„Zdali se budou točit další SG-1 filmy a budou mě chtít zpátky nebo ne, není na mně,“ říká. „Jsem šťastný, že tu mohu být a dělat tuto práci, ale snažím se moc nepředbíhat. Mám před sebou fotbalovou sezonu s dětmi na postu trenéra a musím se rozmyslet, jaký způsob obrany zvolím pro letošní rok.
Teď z trošku jiného soudku. Pustil jsem se do psaní a po skončení natáčení Stargate filmů, si budu hledat další práci a také pokračovat na projektech, které mám rozepsané.“
Rozhovor připravil pro web Scifiandtvtalk Steve Eramo.
Překlad: Shadow Runner, korekce: HWG, Scimani
Vážení přátelé a příznivci Hvězdné brány. Už to bývá tak trochu zvykem, že pro Vás na Vánoce skoro vždy něco máme a letos tomu není jinak. Po dlouhé době se mi konečně podařilo dát do kupy první část Alteránské, Antické, Lanteánské technologie s podtitulem univerzální. Nevypadalo to vůbec dobře, protože jsem si myslel, že to do Vánoc nestihnu, ale nakonec se zadařilo. Také mi moc pomohla naše nová korektorka HWG, které moc děkuji, že si udělala čas. Bez ní by to nebylo asi takové čtivé. Dost už bylo ale řečí a přistupme radši k hotové části databáze antické technologie. Název univerzální dostala proto, že se jedná o pokročilou technologii, jejíž základ je znám vícero rasám. Později pak bude ještě následovat ostatní antická technologie a antické zbraně. To bude ještě nějakou dobu trvat. Na antickou technologii se dostanete přes menu nebo přímým odkazem. Přejeme vám pěkné prožití vánočních svátků, šťastný Nový rok a pevně doufáme, že se Vám bude nová část databáze líbit a naleznete tam plno zajímavých informací.
Dnes vám přinášíme skvělé ohlédnutí za Gateconem na 21. ročníku Festivalu Fantazie 2016, jednou z největších akcí tohoto roku pro české fanoušky Hvězdné brány! Řada z vás se určitě letošního Gateconu nezúčastnila, nebo nemohla zúčastnit (včetně mě) a tak můj kolega Pranus s kolegyní HWG sepsali pro Vás tuto pěknou reportáž z celé akce. Mě samotného moc mrzelo, že jsem tam nemohl být, ale měl jsem vše z první ruky díky svým úžasným přátelům a kolegům z Gatecon Týmu. Tímto jim všem děkuji za perfektně odvedenou práci a svým kolegům za sepsání této reportáže. Také děkuji autorům videí a fotografií za jejich laskavé svolení, zveřejnit je u nás na webu. Doufám, že vás to navnadí a za rok dorazíte. Nyní už se ale nezdržujme a pojďme se podívat, jak celou akci viděl Pranus.
Než začneme, rád bych vás pozval do naší galerie Gatecon 2016, kde neleznete všechny poskytnuté fotky autory, protože do článku byly vybrané jen některé.
Gatecon na 21. ročníku Festivalu Fantazie 2016 v malebném městečku Chotěboř trval tento rok od středy do neděle, tedy pět dní. Nesl se jako vždy v nezaměnitelné atmosféře, kterou fanouškové a letošní exkluzivní host Christopher Judge, představitel Teal’ca, v průběhu celého týdne vytvářeli.
Ten pocit se musí zažít, zkušenosti a vzpomínky ničím jiným nenahradíte, nezbývá než se přijet podívat příští rok, pokud jste letošek propásli. Není to o nic těžší, než Vaše dovolená. Pokusím se Vám atmosféru letošního ročníku pokud možno co nejlépe vylíčit v tomto reportu.
Mohli jste přijet na celý Festival Fantazie nebo na kratší interval, jako to učinila naše delegace z sg-portal.eu, tedy naše redaktorka Odyssea, korektorka Happy/Hippie Wraith Girl „HWG“ a má maličkost – Pranus, především kvůli námi milované Stargate.
Gatecon je jednou z mnoha pořadových linií již zmíněného Festivalu Fantazie, což v praxi znamená, že pokud náhodou nebudete zrovna chtít jít na nějaký program Gateconu, můžete si vyhledat obrovské množství jiných aktivit s jinou tématikou a zúčastnit se jich.
Letošním tématem Gateconu byla Časová smyčka.
Co všechno se tedy dělo v časoprostoru mezi 6. a 10. červencem? Nahlédněte:
Snad jen pochmurné počasí trochu kazilo tento den. Bylo zataženo a chladno, ale ani to nezabránilo tvrdému jádru vážených návštěvníků přijít na první venkovní program s názvem: Zachraňte planetu před invazí Goa’uldů. Bitva na travnaté ploše byla tvrdá, nelítostná a mokrá, jak ostatně můžete vidět na videu níže. Věřím, že Gatecon tým pro příště vymyslí spoustu inovativních záludností pro ještě větší vylepšení této bojovky.
V 17. hodin byla ukončena linie PotterFanu, byla vztyčena brána a již nic nebránilo rozjetí naší linie na plné obrátky. Po třech přednáškách došlo na oficiální Zahájení Gateconu 2016, kde nám tvůrčí tým představil mimo jiné velké množství soutěží a také práci, kterou v průběhu posledního roku vytvořil. Nutno dodat, že jsme se ohromně bavili, záchvaty smíchu tu po celou dobu konání byly na běžném denním pořádku.
Proč dát šanci SGU? StarGate v písničkách, Moje cesta ke Stargate, Cestování časem v SG a Kouzlo Wraithů, kde obhajovala čest této dlouhovlasé rase HWG. To jsou názvy pěti přednášek, které završily první den akce.
Počasí nás tento den přestalo trápit a až do konce týdne se zlepšovalo. Ráno bylo zahájeno, jako každý následující den, promítáním tematického dílu 4×06 Časová smyčka pod názvem Dobré ráno v časové smyčce. Na rozespalé diváky pak padlo šokující probuzení, protože po tomto promítnutí mohli zhlédnout několik týmem velice humorně předabovaných scén z tohoto dílu, což díky své povedenosti zapříčinilo vznik a rozšíření letošních nových hlášek, které byly ještě silnější než průběžně padající „Gatecon není Gaycon“ či loňské „A nebo taky ne”. Raději je uvádět nebudu a to z důvodu jejich úderné jadrnosti. Kdo o ně nepřišel, tak ví.
Program byl pln různých přednášek i soutěží. V průběhu dne se nám rozjela soutěž o letošní Smyčáky, kteří navazují na loňské povedené Goa’uldíky. Za splnění úkolů, jež byly odvozeny z legendárních scén Časové smyčky, jako například zažonglovat s třemi zmačkanými papírky, přeložit tajný anticky psaný text na kamenné desce, umět jezdit na speciálním kole (bobocar) nebo dokázat střílet do brány golfové míčky tak, jak to umí Jack, bylo možné získat právě Smyčáky – tedy odměnu v podobě placky.
Večer byl pak věnován vypuštění zábavných videí, upoutávek a dalších sestřihů i z minulého roku, které se postupem času Gatecon Týmu podařilo nastřádat. S dobrým ohlasem se setkaly „Anubisova lávka“ a již zmíněné, sofistikovaně předabované úryvky Časové smyčky.
Na králíčky z minulého ročníku od Alsshe bylo navázáno Bránami ve Stargate a to v podobném duchu. Ani letos jsme nebyli ochuzeni o vynikající přednášku od Rendie – Ba’al aneb proč ho máme nejradši. MartyCZ nám představil novinky z komiksového pokračování světa Stargate Atlantis, (o kterém jsme Vás nedávno také informovali v tomto článku), ve své přednášce SGA: A jak to bylo dál? Dále tu byly dvě soutěže: od Viki – Časová smyčka – soutěž! a X-Treme USQ od Petroita.
Nesmíme zapomenout i na ostatní neméně povedené hodiny zábavy:
Wraithi ve fandovské tvorbě, Starověký Egypt, Historie SG vesmíru, Stargate cast kam se podíváš, Tanec a hudba v SG!, Uniformy USAF, Neprofláklé & Nejprofláklejší SG Debaty.
Dnešek jsem s několika přáteli uzavřel v hluboké noci mimo Gatecon a to na simulaci můstku vesmírné lodě Artemis, kde byla námi alespoň trochu napodobena atmosféra, kterou všichni známe z pozemských vesmírných lodí SG.
Tento den se projevil velkým očekáváním, protože přišel čas uvítat hosta Christophera Judgea, který přijal pozvání a přijel k nám do České republiky. Tento herec, jak všichni víme, ztvárnil svobodného Jaffu Teal’ca v deseti sériích Stargate SG-1. Právě odpoledne 8. července se krátce po 19. hodině objevil na pódiu své první besedy v chotěbořském kině. Jeho nadšení z návštěvy je k vidění i v reportáži FTV Prima v pořadu TOP STAR magazín, na kterou jsme vám dávali odkaz.
Aby bylo možné se na besedu pečlivě připravit a následně se z ní vzpamatovat, je v programu před a po ní zařazeno promítání některé ze zvlášť oblíbených epizod SG. Tentokrát to byly díly 8×16 a 8×17 Poslední boj.
Chris následně odlákával fanoušky z večerních pořadů svou přítomností ve „Vočích“, což je bar hned u kina. Tato informace se také dostala až k mým uším, a proto jsem s uctivostí opustil přednášku, za což se omlouvám, a vyrazil vstříc osudovému setkání. Nakonec se mi objevil přímo před očima. Ochutnával tam české pivo a promlouval k fanouškům.
Možná mě budete považovat trochu za blázna, že to tu vůbec zmiňuji, ale když potřeboval navštívit onen již legendárně využívaný strom za rohem kina, prošel nečekaně kolem mne a poplácal mě po rameni. Většinou mám zdravou a chladnou hlavu, ale v tomto momentu jsem na chvíli zamrznul podobně jako Replikátoři. Inu, který člověk může říct: „Teal’c se chytl mého ramene“. Stejný pocit mohli lidé zažít při fotografování po besedě, možná během podepisování, ale na to jsou vždycky všichni připraveni. Nebo ne?
Další zajímavostí byl dopolední tříhodinový Workshop SG – suvenýr udělej si sám, kde jsem si naplánoval vyrobit ze sádry svůj další komunikační kámen Antiků, čímž bych Vám chtěl připomenout, že se díky Scimanimu blíží opětovné rozšíření naší databáze, tentokrát o antické technologie.
Ostatní příchozí si mohli vyrobit trička s výjevy ze Stargate nebo vlastní model hvězdné brány či některého z vesmírných plavidel.
Samozřejmě tu bylo i několik přednášek, jež podtrhly celkový páteční zážitek. Alssh odprezentoval hodinové pokračování přednášky z předchozího dne Brány v Stargate 1.001a (beta A1). Dále nastoupil Thor s kvízem Kde Gatecon můj a též ostatní řečníci WeX – Perličky ze zákulisí, Co ve Stargate vidět nebylo RELOADED, Povznešení (nejen) Antikové a Astronomie ve Stargate.
Víkendový den s sebou přinesl absolutní vyvrcholení programové linie Gateconu. Pojďme se nejprve podívat na rozjezd. Po Dobrém ránu v Časové smyčce 3 přišel čas na přednášku Lidská rasa v Mléčné dráze, vycházející z mé práce pro databázi tohoto webu. Doufám, že Vám ji již brzy představíme zcela kompletní. Po třech prezentacích: Vládci soustavy a mytologie, Goa’uldsky snadno a rychle a Jak se dělá profesionální dabing, přišel čas na druhou debatu s Christopherem.
Chris nezklamal, rozesmával celé publikum spontánními žerty a zábavnými historkami, půvabně laškoval s Rendie, která vždy pohotově reagovala, nenechala se vyvést z rovnováhy a držela krok.
Na této besedě mu Gatecon Tým věnoval dar – dózu na sladkosti z českého křišťálu, nezbytné Jaffa Cakes, golfový míček s památečním nápisem „Gatecon FF 2016“ a pozvánku na Party of Opportunity. Následovalo fotografování, ze kterého jsem opět vyšel zcela nečekaně a neplánovaně s fotkou, protože nějaké další lístky se ještě daly koupit na místě. Fronta, která se ve svém vrcholu táhla až na ulici, už v té době naštěstí prakticky neexistovala (všichni čekali na podpis), takže bylo vystaráno již během pár vteřin.
Během promítání po besedě se postupně všichni přívrženci Gateconu nahrnuli do Velkého sálu, kde se již pomalu připravovalo Zakončení Gateconu 2016. Během tohoto ceremoniálu byly vyhlášeny výsledky některých soutěží, rozdáni poslední Smyčáci, promítnuty ty nejlepší momentky posledních dní a nejoblíbenější videa. Po poděkování za nádherný zážitek všem návštěvníkům i tvůrčímu týmu většina fanoušků ze Zakončení Gateconu 2016 na chvíli odešla kvůli přípravám na závěrečnou svatební party – Party of Opportunity.
Party of Opportunity je dílem Legacy Gatecon Teamu, který pořádal na minulém ročníku Gateconu, jehož tématem byl tehdy díl 2×21 Rok 1969, velice úspěšný večírek Party like it’s 1969! Hlavní náplní letošního posledního večera byla svatba Dr. Samanthy Carterové a Jacka O’Neilla, protože pokud uvíznete v časové smyčce, můžete učinit cokoliv, aniž byste se museli ohlížet na následky. Z tohoto důvodu se konečně naši dva zamilovaní hrdinové chopili možnosti použít stroj času, díky čemuž jsme byli svědky velké oslavy s opravdovým svatebním dortem, polibkem, tancem i přípitkem. Nechybělo ani rozbíjení talířů s namalovaným smajlíkem z hořčice a kečupu nebo pojídání Froot loops, což jsou další ze symbolů Časové smyčky.
Jako bonus získala naše linie obdarování v podobě posledního půldne Festivalu Fantazie navíc. Tento čas jsme využili k relaxaci nad dvěma díly SG-1 8×06 Avatar a 4×06 Časová smyčka.
Po tomto promítání následoval definitivní konec GATECONU 2016.
Už jste jistě slyšeli o tom, že se připravuje restart původního filmu Hvězdná brána z roku 1994 v podobě tří celovečerních filmů. Také jste asi zaslechli, že pravděpodobně nebude mít nic společného s naším oblíbeným seriálem SG-1 a půjde spíše o převyprávění původního filmu s dokončením děje, jak ho měli původně v plánu, než přebrala práva společnost MGM. Zdá se, že to nakonec bude trochu jinak, i když to asi není nic převratného. Režisér Roland Emmerich nakonec sdělil, že připravované celovečerní filmy přijmou pravděpodobně některé koncepční prvky z dlouhotrvajícího a námi milovaného seriálu Stargate SG-1. Vůbec to ale neznamená, že se bude jednat o známé technologie nebo přímo děj, ale půjde spíš o podobný přístup k týmu hvězdné brány. Více v celém článku.
„Mám v úmyslu zavést do restartu prvky ze seriálu Stargate SG-1, rozhodně,“ řekl Emmerich v otázkách a odpovědích čtenářům časopisu Empire magazine. „Množství postav, například. Nepůjde o dva hlavní hrdiny jako v původním filmu s Jamesem Spaderem a Kurtem Russellem, tentokrát to bude větší skupina.“
Zní to jako, že půjde spíše o soubor příběhů, na rozdíl od původního filmu, ve kterém byly především dvě hlavní postavy (výborný bojovník a brilantní archeolog) a pak byl doplněn týmem s vedlejšími postavami, který s nimi prošel bránou, jako Kawalsky (John Diehl), Ferretti (French Stewart) a několik dalších. Stargate SG-1 se právě od tohoto trochu odchýlila vytvořením většího týmu hlavních postav. Přidali astrofyzičku Samanthu Carterovou (Amanda Tapping) a mimozemského válečníka Teal’ca (Christopher Judge).
„Ano, máme tu ještě charaktery Daniela Jacksona a Plukovníka O’Neilla, ale ostatní lidé jsou stejně důležití,“ dodal Emmerich. Mohlo by to znamenat, že v restartu budou opět plukovník O’Neill a Dr. Jackson, ale asi je budou hrát jiní herci. Nebo to prostě může znamenat, že tyto typy postav budou jen přítomny v novém týmu. Režisér sám uvedl, že Russell a Spader asi hrát v restartu nebudou. „Bude to mladší obsazení,“ řekl.
Emmerich také vyvrátil staré dohady o tom, že Den nezávislosti z roku 1996 byl původně zamýšlen jako pokračování filmu Hvězdná brána. (Pozn. redaktora: musím přiznat, že takovéto domněnky se za celou dobu ke mně nikdy nedostaly a to jsem na obou filmech byl v kině na premiérách, takže mě to celkem překvapilo). „Je to opravdu jen mýtus,“ řekl. „Neexistuje nic, co by spojovalo tyto dva světy.“
Nový restart Hvězdné brány je stále ještě ve fázi scénáře, na kterém se podílí Nicolas Wright a James A. Woods (Independence Day: Resurgence) viz starší článek. Poslední dobou si všímám, že už fanoušci začali dělat vtipy na to, jak dlouho to trvá, ovšem když to Emmerich s Devlinem oznamovali, náš web na to rovnou upozorňoval. Odhadovali jsme hned, že to nebude jen tak a stane se tak nejdříve v roce 2018, tak buďte prosím trpěliví. V každém případě jsou toto po delší době nějaké novější informace o připravované trilogii. Budeme to i nadále sledovat a jak zjistíme něco nového, u nás na webu to najdete.
Zdravím vás přátelé. Čas nám sice ubíhá stále konstantní rychlostí, ale další ročník Festivalu fantazie 2016 se nezadržitelně blíží. Rádi bychom vás na něj chtěli pozvat. Koná se tradičně v Chotěboři začátkem letních prázdnin v předem pronajmutých prostorách kolem kina v Tyršově ulici. Jak jistě víte, Festival fantazie je největším festivalem popkultury, který u nás můžete navštívit a jedná se především o setkání fanoušků všeho druhu, především sci-fi, fantasy a hráčů. Můžete se zde setkat s kamarády, které zajímá to samé co vás, poklábosit si a bavit se spolu na zajímavých přednáškách témat, která vás baví, nebo si zahrát zajímavé deskové či počítačové hry, popřípadě zajít do kina na premiéry filmů apod. Bývá tam toho tolik, že si prostě můžete vybrat. Tradičně bávají pozvaní i někteří zahraniční hosté, což se předpokládá i letos, ale bohužel ještě nejsou známí. Tato pozvánka je sice obecná, ale apeluji především na fanoušky seriálů z prostředí Hvězdné brány, protože tam tradičně nebude chybět Gatecon. Více v celém článku.
Co je tedy potřeba, abyste se mohli zúčastnit této skvělé akce? Není toho mnoho a všechno potřebné vlastně naleznete na samotných stránkách akce, Festivalu fantazie. Vhodné je také sledovat stránky Festivalu fantazie na facebooku, protože tam najdete veškeré novinky především organizačních věcí, které je potřeba vědět. Zdůrazním zde hlavně to nejdůležitější. Festival fantazie se koná ve dnech 30. 6. – 10. 7. v Chotěboři, takže je potřeba si na tento čas zarezervovat nějaké volno. Samotný Gatecon je pak od 7. 7. do 10. 7. Pokud ale bude nějaký zahraniční host z Hvězdné brány, nebývá zvykem, že bude zrovna v době konání Gateconu, ale to bychom vám samozřejmě dali včas vědět.
Jakmile budete vědět termín, kdy se můžete dostavit, je to už jednoduché. Stačí navštívit stránky Festivalu fantazie na odkazu výše, kde máte všechny potřebné informace k účasti. Je opravdu vhodné si všechno prostudovat, především pravidla účasti a zjistit si potřebné informace o cenách, dopravě, ubytování, občerstvení, pořadech a dalších službách, aby vás později nic nepřekvapilo. Jakmile máte všechny potřebné informace, stačí se už jen přihlásit k účasti. Máte na výběr dvě možnosti. První z nich je jednoduchý nákup vstupenek, na který nepotřebujete registraci, ale výhodnější je samozřejmě druhá možnost přes registraci, která v sobě skýtá výhody, jako jsou třeba slevy na vstupném, zajištění ubytování a přihlášení pořadů. Pokud to není vaše první účast a už jste se registrovali, použijte prosím své původní přihlašovací údaje a neregistrujte se znova!
Po přihlášení, popřípadě registraci, si už jednoduše zakoupíte vstupné a služby, které chcete během návštěvy využít. Připomínám, že pokud provedete platbu předem do konce května, můžete využít slevy na vstupném, potom je to za plnou cenu. Pokud byste později potřebovali provést nějaké změny v účasti, je to také možné. To je vlastně vše a už se jen můžete těšit na samotnou účast. Nyní už ale k samotnému Gateconu.
Na festivalu fantazie samozřejmě probíhá spousta programových linií a aktivit, které můžete navštívit. Nás ale zajímá především Gatecon. Jak už jsem psal termín výše, letos se bohužel smrskl na 3,5 dne. Můžeme vás ale ujistit, že o zábavu bude řádně postaráno. Stále ještě nemáme pro Gatecon vytvořený vlastní web, ale doufám, že se to do budoucna změní. Prozatím tedy novinky stále u mě. V každém případě máme vytvořenou stránku na facebooku a vzhledem k tomu, že je tam skoro každý, není to asi problém. Jednotlivé odkazy pro sledování novinek a zajímavostí z letošního Gateconu na Festivalu fantazie jsou zde:
Facebooková stránka Gateconu
Událost Gateconu
Událost herci Gateconu
Tématem letošního Gateconu je časová smyčka, což je, troufám si tvrdit, asi nejoblíbenější epizoda mezi fanoušky. Byla velmi vtipná a v tomto duchu se také pokusíme zorganizovat letošní Gatecon. Především závěrečný večírek se potáhne v tomto duchu. Určitě se tedy bude na co těšit, ale organizátoři Gateconu by vás chtěli poprosit, jestli byste také něčím nepřispěli. To byste udělali nejlépe tím, kdybyste přihlásili nějakou přednášku či promítání s tématikou Hvězdné brány. Takovéto volné aktivity fanoušků jsou samozřejmě honorovány pořadateli Festivalu fantazie.
Pokud byste tedy chtěli něčím přispět na letošním Gateconu, budeme jen rádi. Je to velmi jednoduché. Pokud máte nějakou přednášku, je potřeba být zaregistrovaný a přihlášený k účasti na Festivalu Fantazie. Pak už stačí přednášku jednoduše přihlásit zde. Je tam jednoduché menu, kde si vyberete příslušnou programovou linii, zaškrtnete, o co se jedná, a zadáte termín, od kdy do kdy jste na Festivalu Fantazie k dispozici, aby se to mohlo správně načasovat. Prosíme vás tedy, pokud máte zájem, učiňte tak, protože každá nová přednáška a prezentace je vítaná.
Myslím, že to by bylo prozatím vše, tak si to nezapomeňte načasovat a přijeďte se na nás podívat, těšíme se na vás. O případných hercích vás budeme informovat hned, jakmile se něco dozvíme. Pěkný zbytek dne přeje Gatecon tým.
Mnozí z vás si jistě pamatují, jak se fanoušci Atlantidy dožadovali pokračování, když byla náhle zrušena v roce 2009 uprostřed cliffhangeru. Někdo to sice jako cliffhanger nebral, když se Atlantida vrátila zpět na Zemi, ale většina fanoušků nebyla spokojena, protože se nedozvěděli, jak to dopadne s jejich úhlavním nepřítelem, Wraithy. Nyní už je oficiální, že se pokračování dočkáme již za pár měsíců, ale bohužel to nebude v podobě televizní série nebo filmu. Povolení Atlantidy se tedy vrací zpět do života a tentokrát spíše jako komediální série – Hvězdná brána Atlantida: Návrat do Pegasu – s tvůrčím týmem Marka L. Haynese, JC Vaughna a Grega Larocqua. Více v pokračování článku.
Příběh bude zřejmě pokračovat tam, kde původní v televizní sérii skončil, tedy s Atlantidou na Zemi. Bohužel zatím nemáme žádné zprávy o tom, zda bude příběh pokračovat podle scénáře filmu Extinction, který byl zrušen, i když byl scénář napsán, ale je možné, že budou některé prvky ze scénáře filmu zahrnuty do této komiksové série. Mimochodem, kdo ještě neví, jaký byl nástin scénáře filmu, může si to u nás (sekce filmy – Extiniction), protože stručný náhled byl Mallozzim zveřejněn.
Když už tedy nebude nic jiného, bude určitě úžasné vidět, jak se zase dá starý tým dohromady v komiksu. Ačkoli Atlantida nikdy nedosáhla takového uznání jako stěžejní série SG-1 a později byla rychle nahrazena Hlubokým vesmírem, viděli jsme v ní jednoho z největších padouchů vůbec, kterým byli samozřejmě Wraithové a samozřejmě také jednoho z nejbystřejších hrdinů žánru, kterým byl Rodney McKay. Série byla plná ryzí a šílené sci-fi zábavy a pokud bude komiks aspoň z poloviny tak zábavný, bude stát určitě za to.
Zde si můžete přečíst ještě stručnou synopsi, která byla k tomu vydána:
Hvězdná brána Atlantida je zpět ve zbrusu novém měsíčním komiksu, která pokračuje v kontinuu televizního seriálu a bude obsahovat zábavné doplňky. Komiksová ilustrátorská legenda Greg Larocque (Flash Return of Barry Allen, Web of Spider-Man) se připojil k týmu Marka L. Haynese a JC Vaughna (Fox 24), aby dodali další oficiální kapitolu vesmíru Hvězdné brány Atlantidy.
Po zničení mateřského úlu Wraithů poháněného ZPM se Atlantida a její posádka ocitla na Zemi. Senzační objev ale posílá tým k hledání nového systému bran, který ukáže, že hrůzy z galaxie Pegas jsou blíž, než si mysleli. Nová hrozba se stupňuje a je výzvou pro celou posádku Atlantidy, kterou musí navrátit na své právoplatné místo v galaxii Pegas, aby novou hrozbu zažehnali. Vydejte se s námi na tuto novou pouť komiksové série Hvězdné brány Atlantidy a připojte se k boji za návrat Atlantidy do Pegasu.
První komiksový sešit s názvem Návrat do Pegasu by měl vyjít někdy dubnu. Ještě ale než se rozutečete, podívejte se na několik náhledů obalů a grafiky komiksu. Vypadá to podle mě celkem pěkně.
Zdroj | Zobrazeno: 2046
Vítězové:
3. místo a hrnek obdrží Alena Nováková
2. místo a tričko obdrží Jiří Tvrzník
1. místo a hrnek s tričkem obdrží David Vojtíšek
Chcete vyhrát báječné ceny z e-shopu Trička ze seriálů? A jste opravdový znalec Hvězdné brány? Tak se ukažte! Odpovězte správně na pár jednoduchých kvízových otázek ze všech seriálů Hvězdné brány a Triček ze seriálů v odkazech a skvělé tričko nebo hrníček s motivem tohoto seriálu může být vaše. Soutěžit můžete do Silvestra do oběda. Ještě před koncem roku vyhlásím na sociálních sítích vítěze, kde se domluvíme na převzetí a výběru ceny.
A co můžete vyhrát? Odměna za první místo pro toho z vás, kdo odpoví na všech 10 otázek správně a bude vylosován odbornou porotou, bude tričko a hrníček, druhé místo odměníme tričkem a třetí místo hrnečkem – to vše dle vlastního výběru s motivy Hvězdné brány. Více v pokračování článku.
Než se ovšem pustíte do testu, staňte se fanoušky e-shopu Trička ze seriálů na facebooku, protože právě díky nim můžete tyto pěkné ceny vyhrát. Nyní už nám ale nic nebrání, tak nažhavte své mozkové závity, držíme palce!
Update 2024: text už bohužel není k dispozici.
Zdravím všechny fanoušky seriálů Hvězdné brány. Jak jsem včera slíbil při gratulaci k narozeninám Elyse, máme tu pro vás dnes s ní přeložený krátký rozhovor. Pokud se tedy o ní chcete dozvědět něco víc, pokračujte dál.
Elyse Levesque je jednou z hereček, které jsou zábavné, milé a nemají hlavu v oblacích. Jsem si vědoma toho, že to píšou všichni. Ale já to opravdu myslím vážně. Fešná herečka původem ze Saksatoonu v Kanadě hrála dva roky roli Chloe Armstongové ve Stargate Universe a po skončení seriálu kanálu SyFy chtěla započít novou kapitolu ve svém životě. Těší se na nové výzvy a přijímá budoucnost s milou mírou optimismu a pokory. Exkluzivně pro náš článek (stránky Starpulse) se nám svěřila, jak si udržuje tělo modelky a jakou nejdivnější věc musela udělat, aby roli získala!
Starpulse: Kdy jste zjistila, že chcete být herečkou?
Elyse Levesque: Bylo mi to jasné už první den na place. Bylo mi jedenáct a pracovala jsem na dětském televizním seriálu Incredible Story Studio (1997) v mém rodném městě. Pamatuji si, jak jsem si říkala, že je to nejlepší věc, kterou kdy můžete dělat, a nemohla jsem se dočkat, až se druhý den vrátím a vše poběží nanovo.
SP: Jaká je vaše oblíbená role a proč?
EL: Bez jakýchkoliv pochyb Chloe Armstongová ve Stargate Universe. Nikdy předtím jsem neměla možnost hrát nějakou postavu tak dlouho. Můžete tu osobu opravdu poznat a je úžasné, kolik zábavy si užijete, když si začnete v postavě věřit. Prožila jsem s ní mnoho emocionálních rovin. Byla to opravdu výzva a hraním té postavy jsem se hodně naučila.
SP: Co se vám nejvíce líbilo na hraní ve Stargata Universe?
EL: Myslím, že ze všeho nejvíc jsem si užila herecké obsazení a tvůrce. Byli jsme si velmi blízcí, takže bylo potěšením jít každý den na plac. Hrozně jsme se nasmáli. Mnohem víc než by se slušelo v „práci“! Odnesla jsem si z natáčení mnoho úžasných přátel.
SP: Vidíte se do budoucna víc jako filmová nebo seriálová herečka?
EL: Televizní produkce se hodně změnila (od chvíle, co jsem v ní začala). V dnešní době je tam tolik úžasných projektů, že by bylo úžasné pracovat v obojím. Můj cíl je hrát ve filmech, ale dokud pracuji na projektech, které mě naplňují, není důvod chtít víc.
SP: Jakým způsobem trávíte volný čas?
EL: Ráda se věnují józe, kreslení, kouknu na film, nebo si posedím v kavárně s knihou nebo scénářem. Ráda dělám věci, které mě baví, ale přitom nepotřebují moc přemýšlení!
SP: V minulosti jste se věnovala modelingu. Jak jste se k tomu dostala?
EL: Pracovala jsem jako modelka asi dva roky po celé Evropě a Asii. První místo, kam jsem se dostala, byla Taipei, když mi bylo 18. Byl to velký kulturní šok, ale myslím, že to mě na modelingu bavilo nejvíc. Dostala jsem se na místa, kam bych se jinak nedostala, a žila jsem mezi tamními lidmi celé měsíce. Poznávání lidí z různých částí světa mě naučilo věci, které mi škola nedala. Dvě moje nejoblíbenější místa byla Řecko a Itálie. Vše mě tam naplňovalo. Milovala jsem kulturu, nakupování, jídlo, obyvatele a historii.
SP: Spousta lidí ví, že jste z Kanady! Jak se liší zábavní průmysl v Kanadě a Spojených státech?
EL: Myslím, že kanadský průmysl se drží víc při zemi. Ještě se musí přizpůsobit okouzlujícímu a rozmáchlému obrazu ve Státech. Svým způsobem je to úžasné, protože Kanada lépe vychovává své herce a je trochu snazší se do průmyslu dostat. Na druhou stranu vás to může dostat jen na určitou úroveň. Myslím, že je potřeba přestěhovat se do Států, pokud chcete svoji kariéru posunout někam dál.
SP: Na jakém nejdivnějším konkurzu jste byla?
EL: Jednou jsem musela umřít v rukou castingového režiséra, to bylo divné.
Autor: Melissa Liznick, překlad: stealaya, korekce: Lukáš Houdek
Zdá se, že se překlad rozhovorů zase rozjíždí a tak jsme tu dnes s dalším. Tentokrát se o něj postarala naše spolupracovnice Odyssea a o korekci se postaral náš nový korektor Lukáš Houdek (zatím bez přezdívky), kterého vítám v týmu. V dnešních Sci-fi záblescích z minulosti hovoří herec Jason Momoa o hraní Ronona Dexe a práci na 3. sérii seriálu Stargate Atlantis.
Věci se na place Stargate Atlantis rozhoupaly – doslova i obrazně. Účinkující seriálu, včetně Jasona Momoy, který hraje drsňáka Ronona Dexe, bojují o půdu pod nohama, protože město se pod nimi třese. Ve skutečnosti jsou právě uprostřed natáčení jedné scény z finále 3. série zvané First Strike (Zaútočit první), ve kterém je Atlantis znovu napadena lidskými Replikátory.
„Tohle je můj první den práce na této epizodě,“ říká Momoa sedící na schodech svého přívěsu zaparkovaného na půdě Bridge Studio ve Vancouveru. „V tomto příběhu představujeme některé nové postavy a naši hrdinové svádí velmi neobvyklý typ bitvy, se kterým má Ronon trochu problém. O vědě moc neví a v boji ve vesmíru není tak dobrý. I když to Ronon nechce přiznat, existují věci, které nesvede a v této epizodě se cítí trochu bezmocný, protože nemůže přispět tak, jak chce.”
Jasonova postava je ve First Strike možná trochu odstrčená, ale Ronon vidí spoustu akce v předposlední epizodě série zvané Vengeance (Msta). „Úžasný příběh s brouky, je jich celé hnízdo a zejména jeden megabrouk,“ rozplývá se herec. „Točili jsme několik scén v podzemních kotelnách v Riverview, kde je stará psychiatrická léčebna. Ve studiu se dost často hodně zasekneme, takže je fajn jít ven. Kvůli těm malým tunelům to bylo s touto epizodou trochu složitější, ale výsledek bude vypadat skvěle. Tento příběh režíroval Andy Mikita. S ním je radost pracovat, protože pokud máte zájem, umožní vám přispět svými myšlenkami a on se nebojí akce.“
„Ve Vengeance je jedna z mých nejoblíbenějších scén série. Sheppard (Joe Flanigan) mu dá rozkaz a moje postava je jako, „Ne, nebudu to dělat.“ Je to krátké a opravdu sladké a na konci se dohodnou, ale nejprve mu Ronon říká: „Zapomeň, ani náhodou. Ronon býval vojenský důstojník, ale teď už není. Někdy přijímá rozkazy a jindy ne. Je otrávený Sheppardem, který mu říká, co má dělat, a v tomhle případě mu to dá najevo. Byla to jen malá šikovná scéna, ve skutečnosti měl Joe opravdu dobrý nápad a po rozmluvě s producenty jsme mohli mírně změnit dialogy, aby našim postavám více seděly.“
„Jo a musím vám ještě říct, že náš přítel Michael (Conner Trinneer) se v tomto příběhu vrací a všichni víme, jak ho Ronon vnímá. Nesnáší ho,“ směje se Momoa, „takže to určitě přinese další zábavné momenty.“
Při ohlédnutí za celou 3. sezónou Atlantis, je Momoa nejvíce hrdý na svou práci v epizodě Sateda (Sateda). Ronon v ní byl zajat Wraithy a vrátil se na svůj teď již postapokalyptický domovský svět, aby byl znovu loven svým nepřítelem. „Tenhle příběh byl v pořadu zatím moje největší výzva, psychicky i fyzicky,“ dodává. „Vychutnával jsem si každý okamžik. Když si můžete pochutnat na něčem dramatickém, emocionálním nebo dokonce komediálním, je to skvělé. Například, některé věci, které jsem udělal s Richardem Kindem (Lucius Lavin) v Irresistible (Bezohledný hrdina), byly tak mimo Rononův známý charakter a já to zbožňoval. Byl jsem schopen dát svému výkonu humorný nádech a ve výsledku jsme ho viděli se usmívat a smát.“
„Tahle série byla pro mě a moji postavu úžasná, ale nejvíc jsem si užil epizodu Sateda, protože je celá o Rononovi,“ pokračuje herec. „Stal se součástí Sheppardova týmu, jedním z party a více než jednou riskuje život, aby zachránil Teylu (Rachel Luttrell) a Shepparda. Není to jednoduché ani vzhledem ke stavu, ve kterém Ronon je. Pamatuji si jednu scénu, kde jsem strávil půl hodiny před kamerou křičící a plačící, protože moje postava se snažila vytáhnout si něco z nohy a ve stejné chvíli myslela na svou mrtvou manželku. Ze všech natočených záběrů jsme nakonec použili tři rychlé klipy, ale myslím, že scéna dopadla krásně.“
„Takže bylo super jít tou velkou (emocioální) cestu s Rononem. Mám několik nápadů o své postavě pro příští rok, že bych chtěl běhat kolem kluků nahoře. Snad dostanu šanci to udělat a uvidíme, co se tam stane.“
Jako dítě očekávající vánoční ráno touží Momoa zjistit, co je v zásobě pro postavy SGA ve 4. sérii. „Skončili jsme opravdu ztraceni ve vesmíru (název epizody – Lost in Space), odříznuti od Země a všeho a všech, na které jsme byli zvyklí se spoléhat,“ říká herec. „Základní myšlenka je dost vkusná, takže bude zajímavé sledovat, kde budou naše postavy na začátku další série.“
rozhovor: Steve Eramo, překlad: Odyssea, korekce: Lukáš Houdek, Scimani