e-hipnoza.pl View RSS

Czym jest hipnoza? Jak hipnotyzować? Czy każdy może zostać hipnotyzerem? Poznaj odpowiedź na e-hipnoza.pl
Hide details



Terapia bezsenności – czy można pomóc sobie samemu? 3 Apr 2024 7:30 AM (9 months ago)

Terapia bezsenności – czy można pomóc sobie samemu?Terapia bezsenności zazwyczaj kojarzy się z koniecznością wizyty w gabinecie terapeuty zajmującym się tematyką problemów ze snem.

Jest to uzasadniony krok, ale w większości przypadków bezsenność można leczyć w ramach samopomocy. Zresztą jedna z najskuteczniejszych terapii, czyli terapia poznawczo – behawioralna jest skoncentrowana na nauczeniu klienta strategii radzenia sobie w przypadku wystąpienia problemów bezsenności. Jest to zarazem terapia oraz nauka metod, które pozwolą przeciwdziałać bezsenności w przyszłości.

W tym artykule dowiesz się co możesz zrobić we własnym zakresie, aby poradzić sobie z bezsennością.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność, inaczej insomnia, to zaburzenie snu, które charakteryzuje się trudnością w zasypianiu, utrzymaniu snu lub budzeniem się wcześnie rano. Osoby cierpiące na problemy ze snem doświadczają pogorszenia jego jakości, natomiast w ciągu dnia doskwiera im przewlekłe zmęczenie, brak energii i bardzo często pogarszający się stan fizyczny i psychiczny.

Brak snu – jakie może wywołać konsekwencje?

Brak odpowiedniej ilości snu niesie ze sobą szereg konsekwencji psychofizycznych. Badania naukowe dowodzą, że obniża się odporność co znacząco zwiększa ryzyko infekcji. Powstają problemy metaboliczne, które mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki glukozowej zwiększając ryzyko otyłości oraz cukrzycy. Zwiększa się również ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego i udarów.

Wynikiem bezsenności mogą być również zaburzenia hormonalne, które zdają się mieć większy wpływ na kobiety niż mężczyzn. Pojawią się problemy z regulacją głodu i sytości, a nawet problemy z niewłaściwym doborem pożywienia np. pojawia się ochota na szybkie zaspokojenie głodu poprzez spożywanie cukrów prostych oraz tzw. śmieciowego jedzenia.

Istnieje również szereg dowodów naukowych, że bezsenność wpływa również na zdrowie psychiczne. Osoby cierpiące na bezsenność dużo częściej zapadają na depresję i odwrotnie tzn. osoby z depresją często cierpią na bezsenność. Te dwa zaburzenia są ze sobą ściśle skorelowane i bardzo często terapia depresji to zarazem terapia bezsenności i odwrotnie.

Brak odpowiedniej ilości snu wyraźnie wpływa na pogorszenie funkcji poznawczych oraz stabilność emocjonalną. Zmniejsza się produktywność, mogą wystąpić problemy w relacjach oraz następuje pogorszenie ogólnego samopoczucia.

W jaki sposób rozpoznać bezsenność

Rozpoznanie bezsenności opiera się na wywiadzie (lub samo wywiadzie) oraz określeniu od jak dawna występują określone problemy. W bardziej zaawansowanej formie można skorzystać z badań mierzących fale mózgowe lub w prostszej formie z różnego rodzaju opasek i zegarków, choć te miewają różną wiarygodność.

Bezsenność diagnozuje się analizując następujące objawy:

  1. Trudność w zasypianiu – zasypiamy dłużej niż 20-30 minut długo leżąc w łóżku zanim przyjdzie sen.
  2. Trudności w utrzymaniu snu – częste przebudzenia i trudność w ponownym zaśnięciu.
  3. Wczesne pobudki.
  4. Samopoczucie – oceniamy swój stan jako permanentne niewyspanie.

Dodatkowo należy ocenić jak długo trwają objawy, ponieważ każdy cierpi na okresowe zaburzenia snu, które mogą występować przez tydzień, czy nawet miesiąc. Zazwyczaj nie zostają one z nami na dłużej, a ich podłożem jest choroba, stres lub inne problemy.

Może być jednak i tak, że zaburzenia trwają 3 miesiące i dłużej. Dopiero wtedy możemy mówić o bezsenności przewlekłej, która wymaga wdrożenia terapii.

Terapia bezsenności samemu

Czy istnieją metody terapii bezsenności, które można zastosować we własnym zakresie? Zdecydowanie tak. Bardzo często popełniamy błędy dotyczące tzw. higieny snu. Są to zasady i czynności, które mają istotny wpływ na czas zasypiania oraz jakość snu.

Popularnym przykładem wpływającym na jakość snu jest używanie telefonu komórkowego bezpośrednio przed snem.

Ma za to odpowiadać niebiskie światło emitowane przez telefon, ale jest to efekt zdecydowanie przeceniany. Istotniejszy wpływ na nasz sen ma przeglądana treść. Pobudzająca, działająca na nasze emocje wywołuje efekt ogólnego pobudzenia co jest jednoznacznym sygnałem – to nie pora, aby spać.

Podobnie negatywny wpływ może mieć film. Pod warunkiem, że działa na nas pobudzająco. Jeśli jest nudny może… pomóc w zaśnięciu.

Zwolennicy teorii światła niebieskiego podnoszą, że choć dana osoba może zasnąć bezpośrednio po oglądaniu telewizji lub korzystania z telefonu, to jej jakość snu może być pogorszona. Badania w tym zakresie nie dostarczają jednak przekonujących dowodów.

Trzy rzeczy, które możesz zrobić w ramach samoterapii bezsenności

    1. Wyłącz telefon i telewizor na godzinę przed snem – nie zastanawiaj się, czy treści które oglądasz na małym lub dużym ekranie działają na Ciebie pobudzająco. Zwyczajnie zrezygnuj z korzystania z nich na godzinę przed snem. Na próbę zrób to na jeden dzień, później kontynuuj przez 6 kolejnych i sprawdź efekt.
    2. Skorzystaj z technik relaksacyjnych lub autohipnozy – poświęć ostatnią godzinę dnia na rozluźnienie się, przygotowanie ciała oraz umysłu do odpoczynku.
    3. Wyreguluj swój zegar biologiczny – współczesny styl życia zmusza nas do przebywania w pomieszczeniach zamkniętych. Światło natomiast ma ogromny wpływ na zegar biologiczny i produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za sen. Rano wystawiaj się na działanie światła dziennego, najlepiej podczas spaceru. Zresztą spacer warto włączyć również do codziennej rutyny wieczornej. Tego rodzaju ruch ma dobroczynny wpływ na szybkość zasypiania oraz jakość snu.

Zapisz się na kurs online Na Sen Dobry

Skorzystaj z kursu Na Sen Dobry, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat czynników higieny wpływających na sen. Znajdziesz tam również strategie radzenia sobie z bezsennością, problemami w zasypianiu czy utrzymywaniu snu w nocy.

Otrzymasz gotową checklistę, która pomoże Ci utrzymać prawidłowe nawyki, wpływające na jakość snu.

W kursie online do samoterapii bezsenności znajdziesz również wskazówki jak wprowadzić się w hipnozę oraz jak ją wykorzystać do podnoszenia jakości snu.

Daj znać w komentarzu jakie masz strategię na problemy z zasypianiem lub ogólnie ze snem.

<p>The post Terapia bezsenności – czy można pomóc sobie samemu? first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Hipnoza regresyjna jako narzędzie terapii i rozwoju 15 Mar 2024 6:20 AM (10 months ago)

hipnoza regresyjnaHipnoza regresyjna to przede wszystkim technika terapeutyczna, która umożliwia osobie będącej w stanie hipnozy przeżyć doświadczenia z przeszłości. Podczas sesji hipnozy regresyjnej może cofnąć się do doświadczeń z okresu dzieciństwa, aby zrozumieć i uwolnić blokady emocjonalne.

Inną formą hipnozy regresyjnej jest cofnięcie się do doświadczeń w poprzednich wcieleniach. Nie ma jednak dowodów naukowych, które potwierdzałyby istnienie wcieleń. Mimo, że “podróż do poprzednich wcieleń” należy traktować jak marzenia senne, to niosą one wymierne korzyści terapeutyczne. Podobnie jak w klasycznej postaci regresji hipnotycznej, pozwala zrozumieć emocje i blokady z nimi związane. Przywoływane obrazy nabierają formy i postaci, z którymi skutecznie można pracować w celu zmiany.

Terapia regresyjna – podstawowe rodzaje

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje terapii regresyjnej:

Terapia regresji hipnotycznej: każdy rodzaj terapii regresyjnej obejmuje techniki hipnozy, ale nie każda regresja obejmuje “przeszłe życia” lub cofnięcie się do dzieciństwa. Regresja może obejmować wspomnienia z przeszłości bez cofania się do nich, aby doświadczyć ich na nowo.

Terapia regresji wieku: ten rodzaj regresji wywołuje efekt cofnięcia się w czasie, do swoich doświadczeń z przeszłości, doświadczając ich z perspektywy np. dziecka. Osoba hipnotyzowana przenosi się do doświadczeń z przeszłości i przeżywa je jakby miały one miejsce w tej chwili.

Terapia regresji wcieleniowej: jest to kontrowersyjny rodzaj regresji, który polega na cofnięciu się do traum z poprzednich wcieleń. Wielu terapeutów w ogóle nie uznaje tej metody ze względu na konotacje ezoteryczne. Inni wykorzystują ją z zastrzeżeniem, że poprzednie wcielenia to jedynie sposób na zobrazowanie podświadomego problemu, co przypomina marzenia senna.

Hipnoza regresyjna – na czym polega?

Technika ta ma na celu wydobycie głęboko ukrytych wspomnień i emocji, które mogą być kluczowe dla rozwiązania obecnych problemów czy wyjaśnienia powtarzających się wzorców zachowań. Poprzez powracanie do wcześniejszych doświadczeń, hipnoza regresyjna pozwala zrozumieć i dokonać integracji emocji na nowo.

Często jest tak, że doświadczamy w dzieciństwie sytuacji, na które nie jesteśmy gotowi. Sytuacje te wywierają na nas wpływ o różnym natężeniu, a nawet są powodem traumy. Pozostawieni bez wsparcia, bez głosu dorosłego przechodzimy do porządku dziennego niejako zapominając lub wypierając traumatyczne przeżycia.

Wyparcie zdarzeń ze świadomości nie oznacza jednak, że nasz umysł o nich zapomniał. Przestajemy być jedynie świadomi zdarzenia oraz naszej reakcji, bo zachowanie lub myśli stają się automatyczne, niejako uruchamiane przez naszą podświadomość. Dlatego to czego doświadczył mały Jaś ma wpływ na dorosłego Jana, który nie zawsze jest świadomy genezy swoich problemów.

Przykładowo krytykowane dzieci są krytyczne wobec swojej osoby w życiu dorosłym. Schematy myślowe z dzieciństwa powstałe pod wpływem krytycznego otoczenia przenoszone są do życia dorosłego człowieka.

Hipnoza regresyjna pozwala uświadomić sobie zdarzenia, które spowodowały powstanie danego schematu zachowania lub myślenia. Podczas hipnozy regresyjnej możemy zarówno przeżyć doświadczenia np. z dzieciństwa a zarazem wcielić się w postać osoby dorosłej, która wesprze nasze młodsze Ja w radzeniu sobie z tą trudną sytuacją. Wtedy następuje uświadomienie problemu, ale również integracja nowych emocji oraz nowych zachowań.

Hipnoza regresyjna – poprzednie wcielenia

Pomocna może okazać się również hipnoza regresyjna do poprzednich wcieleń, która za pomocą wyobrażonego obrazu pokaże nam tkwiące w nas blokady emocjonalne oraz niefunkcjonalne sposoby myślenia. Podróż do poprzednich wcieleń przyjmuje postać metaforyczną – jest sposobem przekazania za pomocą obrazu naszych emocji i tego co nas blokuje. Może być sumą wielu sytuacji, które miały wpływ na kształtowanie przyczyny naszego problemu. I podobni jak marzenia senne niesie ze sobą istotną wiedzę, która w toku terapii okazuje się bardzo przydatna.

Autohipnoza regresyjna

Autohipnoza regresyjna, to technika polegająca na samodzielnym wprowadzeniu się w stan hipnozy, a następnie doświadczenie wydarzeń z przeszłości. Autohipnoza regresyjna może być wykorzystana w terapii samopomocowej. Jest to jednak forma trudniejsza od hipnozy regresyjnej prowadzonej przez wykwalifikowanego hipnoterapeutę. Przede wszystkim dlatego, że zarówno wprowadzamy się samodzielnie w hipnozę a jednocześnie doświadczamy jej efektów.

Autohipnoza regresyjna daje nam jednak pewną, niewątpliwą przewagę. Możemy korzystać z technik autohipnozy w dowolnej chwili oraz możemy personalizować je pod swoje indywidualne wymagania oraz specyficzne potrzeby. Dysponujemy również narzędziem, z którego możemy skorzystać w dowolnej chwili bez konieczności kontaktu z hipnoterapeutą.

Istnieją dwa podstawowe i najczęściej stosowane typy autohipnozy tj. autohipnoza prowadzona dialogiem wewnętrznym/wizualizacja oraz autohipnoza z wykorzystaniem nagrania. Obie formy są równie skuteczne.

Jeśli tematyka autohipnozy jest dla Ciebie interesująca, sprawdź Autohipnoza – jak zacząć?

W czym może pomóc terapia regresyjna?

Celem terapii regresyjnej jest eksploracja wcześniejszych doświadczeń życiowych, zwłaszcza tych z okresu dzieciństwa oraz dorastania. Kiedy kształtowała się nasza osobowość byliśmy bardziej wrażliwi na wpływ otoczenia, które niekiedy wywierało na nas negatywny wpływ.
Terapia regresyjna pomoże odkryć punkty zapalne z naszej przeszłości oraz poukładać nasze reakcje oraz sposoby myślenia na nowo. Najczęściej obszarem zainteresowania w terapii regresyjnej jest:

  1. Rozwiązywanie traum z przeszłości.
  2. Znoszenie blokad emocjonalnych.
  3. Zrozumienie wzorców zachowania.
  4. Przepracowanie relacji rodzinnych.
  5. Odkrywanie siebie oraz rozwój osobisty.

Hipnoza regresyjna potrafi być potężnym narzędziem terapii i rozwoju. Jak nietrudno jednak zauważyć wymaga odpowiedniego podejścia oraz bezpiecznego środowiska terapeutycznego. Przeżywanie traum i emocji z przeszłości niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny, dlatego zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa jest nie mniej istotne co sama umiejętność wykonania hipnozy regresyjnej.

<p>The post Hipnoza regresyjna jako narzędzie terapii i rozwoju first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Potęga wizualizacji – jak wyobrażenia mogą wpłynąć na Twoje osiągnięcia sportowe i nie tylko 14 Sep 2023 6:56 AM (last year)

Potęga wizualizacji - jak wyobrażenia mogą wpłynąć na Twoje osiągnięcia sportowe i nie tylko

Kiedy mowa o potędze wizualizacji, trudno nie wspomnieć o… Adamie Małyszu.

Ten legendarny skoczek w jednym z wywiadów zdradził, że korzystał z treningu wizualizacji, który pomógł mu osiągnąć wybitne wyniki, których, jak sam uważa, prawdopodobnie nie osiągnąłby samym treningiem fizycznym.

Przyznam Ci się, że z reguły jestem sceptyczny i podejrzewam, że ty również. Można więc zapytać: “dobrze, ale jakie mamy dowody na to, że Adam Małysz zyskał przewagę nad innymi dzięki treningowi wizualizacji?”.

Jak wizualizacja wpływa na wydajność mięśni – badania naukowe

Możemy opierać się na jego deklaracji, ale nie musimy, bo istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają istotny wpływ wizualizacji na siłę mięśni, ich wytrzymałość oraz wzrost pewności siebie.

Zobacz ten artykuł naukowy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4974856/

Dokonano w nim przeglądu badań z zakresu wpływu wizualizacji na siłę mięśni, gdzie udowodniono, że istotnie wpływa na wydolność mięśniową. Wizualizacja dostarcza do mózgu bodziec, na który odpowiada aktywacją ścieżek neuronalnych odpowiedzialnych za pobudzenie mięśni oraz reakcje fizjologiczne takie jak wzrost ciśnienia krwi, tętno i częstość oddechu.

Wizualizacja przed treningiem oraz przed zawodami jest w stanie zwiększyć wytrzymałość mięśni. Jednak co ciekawe, również sama wizualizacja u osoby nietrenującej jest w stanie pobudzić mięśnie do niewielkiego wzrostu.

W innych badaniach przeprowadzonych na osobach, które doznały hipotetycznej kontuzji (unieruchomienie zdrowej ręki), stwierdzono, że trening wizualizacji zmniejszył efekt zaniku siły i wytrzymałości.

Jak wykazano w badaniach istotne było poczucie własnej skuteczności, motywacja i zdolność budowania wyobrażeń, aby uzyskać silny wpływ wizualizacji na efektywność treningową.

Osoby o poczuciu własnej skuteczności charakteryzują się większą wiarą w to, że to co robią przekłada się na wyniki. Po prostu wierzą, że mogą, nie zaś negują wszystko co jest i może być efektem ich działań. Natomiast zdolność budowania wyobrażeń, to nie tylko kreowanie obrazów, ale również doświadczanie ich wszystkimi zmysłami, nadawanie im ruchu oraz względnego realizmu.

Istotna jest również pewność siebie, która może być zwiększona przez wizualizację a zarazem wpływa na jej skuteczność. Niska pewność siebie może być przeszkodą w treningu wizualizacji co koresponduje z poczuciem własnej skuteczności.

Moc pewności siebie

Siła pewności siebie ma również ważny wpływ na to jak w momencie sprawdzianu zostaną zagospodarowane nasze umiejętności oraz w jakim zakresie.

Jako nastolatek uprawiałem amatorsko boks. Już po kilku miesiącach treningów trener zabrał nas na sparingi do zaprzyjaźnionego klubu, w którym trenowali chłopcy z dużo większym stażem.

Mój poziom to mniej więcej zdolność utrzymania gardy i zadawania ciosów prostych i to niekoniecznie z dobrą koordynacją ruchową i współpracą z nogami. Pod tym względem moi przeciwnicy prezentowali się zdecydowanie lepiej, a w szeregach klubu było kilku zawodników z medalami Mistrzostw Polski.

Szykowało się niesamowite lanie :) Czułem strach i zdenerwowanie, to miała być moja pierwsza walka i to od razu z wyraźnie lepszymi zawodnikami w dodatku w trudnym systemie walki po jednej minucie z innym zawodnikiem tj. jedna minut z jednym, druga minuta z drugim, trzecia minut odpoczynek i od nowa. Nie pamiętam już ile było rund, ale pamiętam jedno, kiedy usłyszałem “boks” ruszyłem z impetem. Przeciwnik zdawał się być mocno zbity z tropu, zanim zaczął reagować zadając ciosy był niemiłosiernie obijany przez zawodnika, który miał duże braki techniczne oraz fizyczne. Przy drugiej minucie braki fizyczne dały o sobie znać, ale kolejny zawodnik choć był jeszcze lepszy od pierwszego podszedł do walki z dużym respektem. To był bardziej wyrównany pojedynek.

Szczerze? Powinienem dostać srogie lanie. Moi przeciwnicy zdawali się jednak być przytłoczeniu moją agresywną postawą i ich pewność siebie wyraźnie zmalała. Nie wykorzystali przez to pełni swoich możliwości i na szczęście moich braków.

Mistrz Polski na kolanach

Innym razem byłem świadkiem bardziej kontrastowej sytuacji. Kiedy uczestniczyliśmy w eliminacjach do Mistrzostw Polski wszyscy zawodnicy korzystali z tych samych szatni. Dlatego spotkaliśmy tam Mistrza Polski sprzed roku, który już w pierwszej walce eliminacyjnej miał skrzyżować rękawice z kolegą z naszego klubu. Wyglądał doskonale – atletyczna sylwetka, imponująca szybkość, technika poruszania się, o której każdy z nas mógł w tamtej chwili pomarzyć. Kiedy spojrzał na nas jak przyglądamy się jego rozgrzewce rzucił z ironicznym uśmiechem “Szkoda mi waszego kolegi, fajny chłopak z niego”. Nikt tego nie powiedział głośno, ale nam też było go szkoda, już za chwilę miał wyjść do ringu z Mistrzem Polski, a na swoim koncie nie miał ani jednego poważnego występu na amatorskich ringach. Trenował od kilku miesięcy i przyjechał po naukę, a ta zapowiadała się na sroga lekcję.

Sparowałem z naszym kolegą przed wyjazdem na eliminacje i kilkakrotnie boleśnie poczułem kombinację lewy – prawy, którą mimo krótkiego stażu opanował naprawdę dobrze.

Kiedy wybił gong, zawodnicy kurtuazyjnie zderzyli się rękawicami i po chwili rozpoczęła się walka, w której nasz kolega zadał kombinację ciosów lewy – prawy, oba doszły głowy przeciwnika. Od tej chwili cała sala przecierała oczy ze zdumienia, aktualny Mistrz Polski utracił 80% swoich umiejętności. Jego szybkość, umiejętność poruszania się nagle przestała istnieć. Czy to możliwe, że w jednej chwili zapomniał o wszystkim?

Nasz kolega wygrał tę walkę na punkty. To nie był jednorazowy strzał, ale skuteczne odbijanie mistrza przez wszystkie 4 rundy.

Dlaczego pewność siebie i niezłomność znaczy więcej niż umiejętności

To co wtedy się wydarzyło to absolutny brak przygotowania mentalnego. Umiejętności fizyczne i techniczne były na doskonałym poziomie, ale one są niczym kiedy w ich wydobyciu nie pośredniczy głowa. Natomiast głowa Mistrza Polski nie chciała już tej walki, poczuła lęk, straciła pewność siebie i nieuchronnie zmierzała do przegranej. Chłopak, który przed rokiem wygrał wszystkie walki, tym razem przegrał pierwszą i to w eliminacjach.

W kolejnej walce pogromca mistrza uznał wyższość innego świeżaka i niestety nie zakwalifikował się do Mistrzostw Polski. Nie można więc powiedzieć, że miał wysokie umiejętności i był przygotowany na sukces sportowy. Z odrobiną szczęście złamał jednak mentalnie Mistrza Polski. Odebrał mu pewność siebie i wiarę we własne możliwości dwoma celnymi uderzeniami w pierwszych sekundach walki.

Dlatego zobacz, kiedy przełożymy tę historię na życie codzienne, czy nie zdarza się nam dostać kilka strzałów już na starcie? Pewnie, że się zdarza. Nawet częściej niż byśmy chcieli. To co wydarzy się później zależy od naszego mentalu, wiary, motywacji, pewności siebie. Większość osób niestety odpuszcza uważając, że porażka jest dowodem na to, że nie warto podejmować kolejnych prób, bo się nie nadajemy. Brakuje wtedy silnego wyobrażenia o tym w jakim miejscu pragniemy być.

Wszystko w naszym świecie powinno być tworzone dwa razy – pierwszy raz w naszej wyobraźni, a po raz drugi w rzeczywistości. Moja opowieść o Mistrzu Polski to sytuacja stworzona tylko raz. Ona wytworzyła się pod wpływem chwili i nie była wcześniej zwizualizowana w głowie mistrza. Nie nastąpił efekt mobilizacji, wiary, pewności siebie i pośrednictwa między tym co ma się wydarzyć a tym co się dzieje. Zabrakło planu i niezachwianego obrazu zwycięstwa.

Wizualizacja, czy ma granice?

Kiedy podejdziesz do ciężaru ważącego 100 kg całkowicie bez przygotowania może zaskoczyć Cię jego waga. Kiedy natomiast wizualizujesz wcześniej unoszenie ogromnego ciężaru, wizualizujesz odczucia w Twoich mięśniach, ułożenie ciała, zapachy, a nawet dźwięk uderzających o siebie talerzy obciążenia, to Twój mózg jest przekonany, że już to zrobił. Nie tylko wpływa to na Twoją gotowość mięśni, ale również na pewność siebie. Nie odkrywasz czegoś nowego, robisz coś co już dobrze znasz.

Dobrze, a może zwizualizuje, że podnoszę 500 kg?

Otóż, możesz zwizualizować, że podnosisz również i 1000 kg, ale to znacznie wykracza poza Twoje fizyczne możliwości. Musimy się zrozumieć, wizualizacja zwiększa Twoje możliwości w ramach potencjału, którym dysponujesz.

Trening wizualizacji ma za zadanie pomóc Twojemu mózgowi skleić wszystkie kompetencje, aby były dostępne wtedy, kiedy ich potrzebujesz. Siła mięśni, wytrzymałość, technika, pewność siebie itd. Wszystko to ma wyzwolić się w odpowiednim momencie.

Co więcej do wyzwolenia tych umiejętności musi dojść w sposób nieświadomy. Za naszą motorykę odpowiada móżdżek, czyli pierwotny element naszego mózgu, który znajduje się w tylnej części obok pnia mózgu. Ruchy, które kontroluje móżdżek są wykonywane z większą precyzją i bez opóźnień, które mogą być spowodowane przez świadomą kontrolę naszej motoryki. Wizualizacja wykonania określonych ćwiczeń, ruchów pomaga zapisywać i wzmacniać określone wzorce ruchowe.

Jak rozpocząć trening wizualizacji?

Każdy sport i właściwie każda profesja posiada określoną charakterystykę. Nie jestem ekspertem curlingu i trudno byłoby mi opisać teraz prawidłową technikę wykonania ślizgu (curling to sport, w którym ślizga się kamienie po lodzie ;)). Ponieważ nie mam wiedzy na ten temat zbudowanie odpowiedniej wizualizacji byłoby szalenie trudne. Dlatego zanim przystąpisz do budowania swojej wizualizacji musisz posiąść minimum wiedzy teoretycznej na temat danej dziedziny.

Jeśli chcesz podnosić ogromne ciężary na martwy ciąg, musisz zapoznać się z informacjami na temat prawidłowej postawy, w jaki sposób rotować biodrami, jaki rozstaw nóg będzie prawidłowy, jak ustawić stopy, barki itd. Elementów technicznych jest całe mnóstwo, więc jeśli chcesz dążyć do mistrzostwa musisz mieć pełną charakterystykę i musisz wiedzieć nad czym tak naprawdę chcesz pracować.

Dobrze, kiedy już to mamy:

Wybierz dowolny element, który chcesz ćwiczyć wizualizacją lub cały proces. Następnie wprowadź się w stan rozluźnienia. Zamknij oczy, policz 5 wdechów i mów do siebie głosem wewnętrznym jakby to był Twój trener np. “Zamknij oczy, weź 5 głębokich wdechów” itd.

Kiedy już to masz rozpocznij budowanie doświadczenia wizualizacyjnego. Tak! Mówimy o doświadczeniu wizualizacyjnym, które składa się z obrazu, zapachu, dźwięku, dotyku, dynamiki, emocji itd.

Zacznij od prostego odtworzenia w wyobraźni tego co chcesz poprawić np. niech będzie to wykonanie serwisu siatkarskiego. Odtwórz to w swojej głowie jakbyś oglądał to na wideo. Następnie spowolnij obraz i zobacz jak wykonujesz poszczególne elementy. Postawa na starcie, wyrzut, nabieg, ułożenie stóp, sposób w jaki odwodzisz rękę do tyłu itd. Prześledź każdy element i zbuduj obraz idealnego wykonania zagrywki.

Dobrze, teraz zacznij wizualizować to samo, ale z perspektywy pierwszej osoby. Rozejrzyj się w swoim wyobrażeniu i zauważ, że jesteś na hali, poczuj jej zapach, poczuj dotyk piłki w swoich dłoniach. Następnie rozpocznij wykonywanie zagrywki odtwarzając wszystko tak jak chcesz, aby to wyglądało. Poczuj napięcie mięśni, szybkość, usłysz charakterystyczne uderzenie w piłkę.

Doskonale! Teraz wizualizuj wszystkie te elementy jeszcze kilkakrotnie i zaufaj swojemu ciału. Powtarzaj tę wizualizację jeszcze kilka razy tego samego dnia, a następnie codziennie przez najbliższe dwa tygodnie. Obserwuj co się zmienia, a kiedy przyjdzie moment wykonania zagrywki pozwól swojemu umysłowi zrealizować ją w sposób, który zapisał się podczas wizualizacji.

Nie tylko sport – jak wizualizować, żeby osiągać dowolne sukcesy

Trening wizualizacji ma udowodniony wpływ na osiągany progres i efekty sportowe. Co zaskakuje wielu zaczynających z wizualizacją przygodą, obrazy tworzone w głowie mają istotny wpływ na rozwój siły i wytrzymałości. Jednak czy tak samo możemy przenieść skuteczność wizualizacji na dowolny inny obszar naszej aktywności np. praca, nauka, rozwój osobisty itd.?

Bez dwóch zdań! Możemy wizualizować dowolne umiejętności, dowolne schematy zachowania itd. Często przed ważnym spotkaniem udaje się na spacer podczas którego koncentruje swoje myśli na doznaniach zmysłowych. Zauważam co czuję, co słyszę, co widzę, staram się dostrzegać różne detale. Robię to po to, aby podczas spotkania wyostrzyć swoje zmysły i zauważać wszystkie istotne sygnały. Następnie przechodzę do wizualizacji, potrafię usiąść na ławce, wpatrzeć się w jeden punkt i zwizualizować najważniejsze elementy, najważniejsze zasoby intelektualne i umiejętności, które chce zaangażować w spotkanie. Zauważ, że robię to mając otwarte oczy. Jest to możliwe, wszystko zależy od Twojej wprawy. Kiedy już skończę czuję spokój i czuję, że jestem przygotowany do spotkania, na które wyruszam pewnym krokiem.

Jest to dla mnie szczególnie ważne w sytuacjach, gdy robię coś pierwszy raz. Kiedy przygotowuję się mentalnie, mam poczucie jakbym szedł z ogromnym wsparciem.

Trening wizualizacji praktycznie nie ma ograniczeń. Wszystko co robisz w życiu może być poprzedzone wizualizacją, każda umiejętność i każde zachowanie może być trenowane w bezpiecznym miejscu – Twoim umyśle.

Jednak pamiętaj, siła wizualizacji tkwi nie w samej wizualizacji, ale również w treningu podejmowanym w realnym życiu. Nigdy nie staniesz się mistrzem wizualizując grę w siatkówkę, ale nigdy nie wchodząc na boisko. Nigdy nie poprawisz swojej pewności siebie samą wizualizacją, bez wystawiania się na porażkę, osąd itd.

Wizualizuj i natychmiast wystawiaj się na próbę, tylko tak osiągniesz doskonałe wyniki.

Powodzenia!

A jeśli potrzebujesz wsparcia w postaci programu rozwoju Twoich umiejętności z wykorzystaniem wizualizacji – pisz śmiało. Opowiem więcej jak mogę Ci pomóc.

<p>The post Potęga wizualizacji – jak wyobrażenia mogą wpłynąć na Twoje osiągnięcia sportowe i nie tylko first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Hipnoza w medycynie – przyspieszone gojenie ran 9 Aug 2023 7:07 AM (last year)

Hipnoza w medycynie - przyspieszone gojenie ran

Hipnoza zwykle stosowana jest w terapii i rozwoju osobistym, ale hipnoza w medycynie to obecnie żadna nowość. Znajduje między innymi zastosowanie w leczeniu ran oraz złamań.

Obiektywnych wyników badań na temat wpływu hipnozy na przyspieszenie leczenia ran dostarczyli badacze pod przewodnictwem dr Carol Ginandes z Harvard Medical School. Badacze dowiedli, że kobiety po operacji zmniejszania piersi, które zostały poddane hipnozie, doświadczały szybszego gojenia się ran niż te, które leczyły się tradycyjnie bez wsparcia hipnozą.

Aby stworzyć warunki zgodne ze sztuka naukową badacze podzielili kobiety na 3 równe grupy. Jedna grupa była leczona tradycyjnie, druga ze wsparciem psychologa oraz trzecia poddawana sesjom hipnozy. Natomiast ocena gojenia się ran była dokonywana przez lekarzy nie mających wcześniej kontaktu z pacjentkami na bazie wykonanych fotografii oraz przy pomocy Inwentarza Oceny Ran. Co ważne, lekarze nie wiedzieli do jakich grup należały pacjentki.

Wyniki wskazały wyraźnie: kobiety, które poddawane były hipnozie wyzdrowiały znacznie szybciej od pozostałych. Hipnoza przyspieszyła leczenie ran, ale również zmniejszyła subiektywnie odczuwany ból pooperacyjny, który badany był za pomocą kwestionariusza.

Jak hipnotyzować w zastosowaniach medycznych?

Pacjentki z eksperymentu hipnozy przyspieszającej gojenie ran poddane zostały 8 sesjom hipnozy raz w tygodniu. Dodatkowo otrzymały nagrania do samodzielnego wykorzystania w zaciszu własnego domu.

Każda sesja różniła się od poprzedniej i była dostosowana do etapu leczenia. Przed zabiegiem chirurgicznym badacze używali sugestii kładących nacisk na zmniejszenie bólu oraz niepokoju pacjentek, a nawet zmniejszenie krwawienia podczas samej operacji.

Kolejne sesje hipnozy już po wykonaniu operacji koncentrowały się na sugestiach dotyczących zmniejszenia stanu zapalnego, zmniejszenia tkanki bliznowatej, przyspieszenia gojenia się ran, szybkiego powrotu do normalnej aktywności oraz zaakceptowania zmian fizycznych.

Inne zastosowania hipnozy w medycynie – hipnoza na złamane kości

Eksperyment z gojeniem się ran nie był jedyny w karierze Ginandes. W przeszłości prowadziła bowiem badania wśród pacjentów ze złamanymi kośćmi, którzy objęci byli pomocą hipnoterapeutyczną.

Badanie trwało 12 tygodni, podczas którego pacjenci regularnie poddawani byli hipnozie. Scenariusz sesji był podobny jak w przypadku gojenia się ran tzn. sugestie wprost mówiły o przyspieszeniu zrastania kości, ale również miały na celu polepszenie samopoczucia, zmniejszenie obrzęku itd.

Radiolog, który wykonywał zdjęcia pacjentów wskazał, że część z nich wyzdrowiała znacznie szybciej tj. ich kości po sześciu tygodniach zrosły się w takim stopniu w jakim zwykle zajmuje to osiem i pół tygodnia. Wskazane osoby poddawane były hipnoterapii, radiolog oczywiście o tym nie widział.

Hipnoza w medycynie – szerokie zastosowanie

Prowadzone od lat badania kliniczne na pacjentach cierpiących na różnego rodzaju bóle, przechodzący zabiegi chirurgiczne, czy chemioterapię, dostarczają obiecujących danych na temat możliwości wykorzystania hipnozy.

Zwykło się sądzić, że hipnoza pomaga głównie w rozwoju osobistym oraz terapii. Badania prowadzone przez Ginandes dowodzą, że istnieje szerokie spektrum zastosowania hipnozy również w przypadku leczenia dolegliwości fizycznych.

Nie od dziś jednak wiadomo, że stan psychiczny oddziałuje na ciało. Istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że pozytywnie nastawieni do leczenia i życia w ogóle pacjenci szybciej opuszczają mury szpitala.

Warto w tym miejscu wspomnieć o efekcie placebo, choć należy również zaznaczyć, że efekt placebo nie jest hipnozą, choć mają wiele cech wspólnych. Jest to chociażby silna wiara w to, że leczenie któremu zostaliśmy poddani przyniesie pozytywny efekt. Podobnie w hipnozie funkcja krytyczna umysłu zostaje wyłączona, a lęki i obawy o przyszłość zostają zastąpione wiarą w rychłe i skuteczne wyleczenie.

Hipnoza w sporcie

Hipnoza w sporcie znajduje zastosowanie nie tylko do leczenia kontuzji, ale również przyspieszonej regeneracji tkanek. Trening sportowy, w szczególności siłowy to tak naprawdę regularne, ale celowo powodowanie mikrouszkodzeń w mięśniach, aby wywołać hipertrofię mięśniową, czyli ich rozrost.

Powstałe w wyniki treningu mikrouszkodzenia wywołują stany zapalne, co wymaga odpowiedniej regeneracji przed przystąpieniem do kolejnego treningu.

Hipnoza przyspiesza również gojenie się celowo wywołanych uszkodzeń w mięśniach, przyspieszając ich regenerację i w efekcie poprawiając wyniki sportowe. Bez względu na to czy chodzi o wzrost masy mięśniowej, poprawę wytrzymałości czy siły.

W szczególności w sportach zawodowych może odgrywać to kluczową rolę. Poziom sportowy jest obecnie tak wysoki, że o mistrzostwie decydują detale. Wystarczy niekiedy być o mniej niż 1% lepszym. Wszyscy najlepsi sportowcy robią potencjalnie to samo. Natomiast włączenie do codziennej rutyny treningowej hipnozy może przyspieszyć regenerację i dać wspomniany bonus w postaci lepiej przygotowanego do zawodów ciała.

Dodatkowo hipnoza sprawdzi się w budowaniu silnego i niezachwianego mentalu, który w sytuacjach szczytowych odgrywa kluczową rolę.

Szukasz dla siebie wsparcia? Napisz do mnie: kontakt@e-hipnoza.pl

<p>The post Hipnoza w medycynie – przyspieszone gojenie ran first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Jak osiągnąć życiowy sukces? 6 zasad, które o tym decydują + hipnoza 7 Aug 2023 6:42 AM (last year)

jak osiągnąć życiowy sukces

Kasa, szczęście, zdobycie mistrzostwa, awans zawodowy – jak osiągnąć życiowy sukces? czym jest sukces i jak go w ogóle zdefiniować?

Sprawdziłem co na ten temat mówi wuju Google. Wynik, który otrzymałem nie nadaje się do zacytowania. Nie dlatego, że uzyskana odpowiedź jest zła, ale nadawałaby się na napisanie książki, w której znalazłoby się co najmniej kilkadziesiąt definicji sukcesu i tysiące przykładów.

Idąc z duchem czasu zapytałem o to samo AI i oto co sztuczna inteligencja odpowiedziała:

Sukces to termin o znaczeniu wieloaspektowym, który może być interpretowany na różne sposoby, ponieważ jego definicja zależy od jednostki i kontekstu, w jakim jest używany. Oto kilka różnych perspektyw na to, czym może być sukces:

  1. Osiągnięcie celów: Sukces może być postrzegany jako osiągnięcie zamierzonych celów, zarówno osobistych, zawodowych, jak i społecznych. To oznacza, że ​​jeśli osoba stawia sobie określone cele i zdobywa je, może czuć się spełniona i uznać to za sukces.
  2. Szczęście i zadowolenie: Sukces może być również związany z poczuciem szczęścia i zadowolenia z życia. W tym kontekście sukces może oznaczać osiągnięcie równowagi między różnymi sferami życia, takimi jak rodzina, praca, relacje społeczne, zdrowie i hobby.
  3. Uznaniowe osiągnięcia: Sukces może także wiązać się z uznaniem i pochwałami ze strony innych ludzi za nasze osiągnięcia i wkład w daną dziedzinę. To może obejmować nagrody, awanse, pozytywne opinie od klientów lub szacunek wśród swojej społeczności.
  4. Rozwój osobisty i zdolności: Sukces może być związany z ciągłym rozwojem osobistym, zdobywaniem nowych umiejętności i poszerzaniem horyzontów. Dążenie do bycia lepszą wersją samego siebie może być uznawane za sukces.
  5. Pokonywanie wyzwań: Sukces może polegać na pokonywaniu trudności, przeciwności losu i wyzwań w życiu. To oznacza, że ​​osoba radzi sobie z przeszkodami i nie poddaje się, aby osiągnąć swoje cele.

Warto zauważyć, że definicja sukcesu jest subiektywna i może się różnić między różnymi osobami i kulturami. Co jest uznawane za sukces dla jednej osoby, dla innej może nie mieć takiej samej wagi. To, czym jest sukces, jest więc wysoce indywidualne i może zmieniać się wraz z postępem w życiu i zmieniającymi się priorytetami.

Wspaniale! Sztuczna inteligencja poradziła sobie z tym zadaniem całkiem nieźle i możemy śmiało uznać tę definicję za trafną. Jeśli tak zrobimy, to tak naprawdę nie wiem co dla Ciebie jest sukcesem, a mimo to powiem Ci… jak to osiągnąć.

Jak osiągnąć życiowy sukces? To zależy ile dasz sobie szans i ile wykorzystasz okazji

Bez względu na to czym dla Ciebie jest sukces jedyne co możesz zrobić, aby go osiągnąć, to zwiększać swoje szanse i wykorzystywać nadarzające się okazje. To mało popularna recepta w zestawieniu z twierdzeniami, że “wszystko jest w Twoich rękach”, “Możesz w życiu osiągnąć co tylko chcesz, dzięki ciężkiej pracy”. To tylko część prawdy.

Nie wszystko jest w Twoich rękach. Nie żyjemy w hermetycznym świecie, w którym wydarzenia są przewidywalne, a cały świat sprzyja właśnie Tobie. Jak zapewne przekonałeś się nie raz, bywa całkiem przeciwnie. Świat podkłada Ci kłody pod nogi i utrudnia wiele rzeczy.

Owszem, są sytuacje, że wszystko idzie jak z płatka. Wtedy chętnie przypisujemy sobie wszystkie zasługi “To dzięki nam, naszym cechom charakteru, wytrwałości i pracy”.

To jacy jesteśmy i to co robimy ma ogromne znaczenie dla powodzenia, ale nie jest gwarantem sukcesu. Sukces to splot wielu okoliczności oraz warunków środowiskowych. Znaczenie ma naprawdę wszystko i czasami po prostu jesteśmy zdani na szczęście.

Nie chcę jednak, by zabrzmiało to, że nie warto się starać, bo jak nie masz szczęścia to Ci się nie uda. Wręcz przeciwnie. Im więcej Ci się nie udaje, tym więcej powinieneś się starać, aby dać sobie szansę, a kiedy nadarzy się okazja wykorzystać ją.

Jest kilka zasad, których trzymanie się zwiększa Twoją szansę na sukces, bez względu na to co nim jest.

Zasada 1: Używaj właściwych paradygmatów

Paradygmat, to zestaw przekonań, wartości i modeli myślenia, który aktualnie dominuje w Twoim życiu. Jeśli jesteś przekonany o nieuchronności porażki, Twoją najważniejszą wartością jest święty spokój, a model myślenia można scharakteryzować słowami “zarobić, ale się nie narobić”, to… nie wróżę Ci sukcesu w żadnej dziedzinie.

Pisze o tym tylko dlatego, aby dać kontrastowy przykład, bo jestem przekonany, że to Ciebie w ogóle nie dotyczy. Choć nie istnieje jeden słuszny paradygmat, to istnieją przekonania, wartości i modele myślenia, które… zwiększają szanse na sukces.

Przekonanie o tym, że porażki są elementem sukcesu zmienia Twój sposób oceniania sytuacji, którą można uznać za porażkę. Porażki stają się nauką na drodze do sukcesu nie zaś murem nie do przejścia, który kończy Twoją drogę ku sukcesom.

W biblii sformułowanie “nie lękaj się” pada ponad 100 razy. I jest to jedna z najlepszych rad, a po internalizacji, jedno z najlepszych przekonań jakie można nabyć tzn. iść przez życie, realizując swoje cele absolutnie bez lęku. Niestety zbyt często boimy się wykonać krok, który należy zrobić, aby osiągnąć sukces lub się do niego przybliżyć.

Zobacz, to nie jest kwestia Twoich zdolności, ale tego na co się odważysz lub nie. Świat zweryfikuje Twoje zdolności i będzie to od razu pochwała lub soczysta informacja zwrotna co powinieneś poprawić. W obydwu przypadkach wygrywasz, bo “albo wygrywam, albo się uczę” – co jest doskonałym modelem myślenia w ramach naszego paradygmatu nastawionego na sukces.

Jeśli zaś chodzi o wartość, to stanowi ją po prostu rozwój. Jeśli Twoim wyznacznikiem sukcesu jest kasa, awans zawodowy, bycie lepszym rodzicem, cokolwiek wymyślisz, najwyższą wartość powinien stanowić rozwój.

Cokolwiek w życiu zrobisz Twój rozwój stanowi największą dźwignię do osiągania sukcesu. Nawet jeśli potykasz się, coś zupełnie Ci nie wyjdzie, czerp z każdej sytuacji wiedzę oraz nabywaj umiejętności wytrwałości, niezłomności i pewności siebie.

Zasada 2: Zadbaj o zdrowe finanse

Ubolewam, że w szkołach nie uczy się wielu podstawowych zdawałoby się umiejętności. Wśród nich jest zarządzanie budżetem domowym, inwestowanie oraz zarabianie pieniędzy.

Niezdrowe finanse, to zawsze hamulcowy do osiągania sukcesów. Bez względu na to co uznamy za sukces Twoje finanse mają na to wpływ.

Wyznam Ci, że w moich finansach nie zawsze było dobrze. Chodziłem w tych okresach jak struty. Brakowało mi pieniędzy na wiele rzeczy, nie miałem żadnych oszczędności, a życie zdawało się przytłaczać mnie coraz bardziej. Była to nie tylko kwestia braku umiejętności dbania o finanse, ale również moich paradygmatów, o których pisałem powyżej.

Uzdrawianie finansów zacząłem od przyjęcia kilku założeń i zasad:

  1. Odkładaj pieniądze.
    Mogą to być nawet bardzo małe kwoty np. 50 zł miesięcznie. Tak też robiłem jeśli na więcej (obiektywnie) nie mogłem sobie pozwolić.
  2. Prowadź budżet domowy.
    Zacząłem kategoryzować wydatki i określać budżet miesięczny, którego się trzymałem. Podobnie zrobiłem z oszczędnościami i inwestycjami – aby nad nimi zapanować utworzyłem oddzielny arkusz, w którym zapisuję gdzie są lokowane środki, jakie uzyskuje z nich zyski i ile miesięcznie okładam.
  3. Pozbądź się kart kredytowych, kredytów odnawialnych, rat.
    Kuszące jest posiadanie dodatkowych środków, ale to są nie Twoje pieniądze. Możesz sobie pozwolić na takie instrumenty tylko wtedy, gdy… nie są Ci one potrzebne. Mówiąc inaczej, gdy stać Cię na nie, bo równowartość Twoich oszczędności wielokrotnie przekracza limit kart i kredytów. W przeciwnym razie trzymaj się od nich z daleka.
  4. Zmień pracę, która nie daje Ci perspektyw.
    Karierę zawodową zaczynałem jako dziennikarz, a następnie urzędnik samorządowy. Była to dobra praca, ale tylko na okres kiedy łączyłem pracę ze studiowaniem. Kiedy uzyskałem wykształcenie, bądź co bądź, psychologa biznesu dalsza praca w urzędzie nie mogła dostarczyć mi finansów, które pozwoliłyby mi na realizację moich celów i osiągnięcie tego co nazwałbym sukcesem. Mogłem wkurzać się, że urzędnicy w Polsce (mimo dobrego wykształcenia) są opłacani tak słabo. To jednak nic by nie zmieniło w kwestiach finansowych, dlatego zmieniłem pracę. Rzuciłem się jednak na głęboką wodę rozpoczynają własny biznes i ponosząc spektakularną porażkę, pardon, dostając cenną lekcję. Przetrwałem najgorsze, wydobyłem się z dołka i zrozumiałem jeszcze jedno, czytaj poniżej.
  5. Zbuduj kilka źródeł dochodów.
    Kilka źródeł dochodu to nie tylko więcej pieniędzy na koncie, ale również Twój rozwój i bufory bezpieczeństwa. Moja spektakularna porażka z własnym biznesem nauczyła mnie, że nie wolno polegać na jednym źródle dochodu oraz rzucać się na głęboką wodę z założeniem “albo się nauczę pływać, albo utonę”. Mi wyszło to drugie, ale z perspektywy czasu wcale tego nie żałuję, ta lekcja była mi bardzo potrzebna. Aktualnie dysponuje czterema źródłami dochodu, ale optymalnie zbuduję ich co najmniej drugie tyle. Niektóre przynoszą stały dochód, inne sezonowy i w niewielkich kwotach. Wbrew pozorom utrzymanie kilku źródeł nie kosztuje mnie więcej czasu niż przeciętnego Kowalskiego z jednym źródłem dochodu, co jest dla mnie szalenie istotne, ponieważ cenię czas, który spędzam z rodziną.

Zasada 3: Jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie

Co ma wspólnego zdrowe odżywianie z sukcesem? Owszem, wylaszczysz się ;), ale tutaj chodzi o coś więcej. Dostarczanie organizmowi wartościowych produktów, które zapewnią odpowiednią ilość mikro i makroskładników, zwiększa Twoją wydolność. Zdrowe odżywianie to również wyższa jakość życia w dłuższym okresie czasu – przynajmniej z założenia, w którym nie bierzemy pod uwagę losowych zdarzeń i jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Zasad dotyczących zdrowego odżywiania jest naprawde wiele, dlatego nie będą o nich tutaj pisał, a jedynie polecę Ci aplikację Fitatu, w której możesz prowadzić swój jadłospis i obserwować podaż kaloryczności spożywanych posiłków w ujęciu 1 dniowym czy tygodniowym.

Zresztą, doceń prowadzenie wszelkiego rodzaju dzienników, arkuszy kalkulacyjnych i jadłospisów. Prowadzenie różnego rodzaju zapisków to doskonała metoda zarządzania, w tym przypadku tym co jemy i ile jemy. Przyda Ci się jeśli zechcesz nie tylko poprawić jakość jedzenia, ale również zoptymalizować jego ilość.

Zasada 4: zwiększ możliwości swojego mózgu, zwiększając aktywność fizyczną

Regularny trening fizyczny połączony z dłuższymi spacerami to najlepsze co możesz zrobić dla swojego ciała i mózgu. Aktywność fizyczna wpływa na nasze mięśnie, ale również na to jak funkcjonuje nasz umysł.

Badania naukowe dowodzą, że aktywność fizyczna poprawia ukrwienie mózgu, normuje hormony, przede wszystkim odpowiadające za stres. Osoby regularnie trenujące mają lepsza pamięć i funkcje poznawcze. Poprawia się u nich nauroplastyczność, czyli tworzenie nowych połączeń neuronalnych.

Czy potrzebujesz więcej, aby zacząć trenować zgodnie z intencją osiągania życiowych sukcesów?

Zasada 5: Lepszy sen, lepsze wyniki

Kiedyś nie poświęcałem temu, jak i ile śpię, zbyt wiele uwagi, i z perspektywy czasu widzę, jak wiele mnie to kosztowało.

Wiele osób, w tym również ja, poszukuje czegoś, co sprawi, że będziemy lepsi, co przełoży się na więcej zadowolenia z życia czy więcej pieniędzy.

Szukałem i szukałem, a wszystko czego potrzebowałem, czego ty potrzebujesz, już w sobie masz.

Tylko wyobraź sobie, że np. zarabiasz 30% mniej, bo się nie wysypiasz.

Temat snu pochłonął mnie w pewnym momencie do reszty. Przesiedziałem z nosem w setkach badań naukowych na temat snu i przetestowałem na sobie wiele rozwiązań. W pewnym momencie postanowiłem podzielić się wszystkim tym co działa i w tym celu stworzyłem kurs Na Sen Dobry.

Jeśli Twój sen nie jest najlepszy lub po prostu chcesz go poprawić zacznij od prostych tzw. czynników higieny:

  1. Regularna pora kładzenia się i wstawania z tolerancją do maks 30 minut.
  2. Zero telefonu na dwie godziny przed snem i dwie godziny po przebudzeniu.
  3. Totalny chill na godzinę przed położeniem się spać. Żadnych emocjonujących filmów, grania na komputerze i pobudzających rozmów z domownikami.
  4. Hipnoza tuż przed snem – relaksacja, koncentracja i totalne odpuszczenie wszystkich tematów dnia codziennego.
  5. Żadnej aktywności fizycznej oraz jedzenia na dwie godziny przed pójściem spać. W szczególności podjadania przed telewizorem.
  6. Żadnych kłótni z bliskimi. Jeśli coś między nami nie gra, to krótka rozmowa i wyjaśnienie spraw zanim pójdziemy spać.

Często wystarczy tylko kilka prostych zmian, a one niczym trzepot skrzydeł motyla na jednym końcu kontynentu wywołują wichurę na drugim. Sprawdź to na sobie i koniecznie daj znać jakie przyniosło to efekty.

Zasada 6: Buduj wysokiej jakości relacje

Bez względu na to kim dla Ciebie są osoby, które ciągną Cię w dół – pozbądź się tego typu relacji. Toksyczne relacje to największy hamulcowy w rozwoju i osiąganiu sukcesów. Toksyczna relacja zabija od środka, sprawia, że myślisz o niej nawet wtedy, gdy toksyczna osoba jest daleko od Ciebie. Dlatego tego typu relacje należy kategorycznie ucinać, nawet jeśli dotyczą bliskich nam krwią osób.

To może okazać się kontrowersyjna dla Ciebie rada, ale bez względu na więzy krwi nie wolno pozwalać innym na niszczenie naszego życia lub nawet negatywny wpływ.

Z drugiej strony powinniśmy szukać relacji z ludźmi, którzy cenią podobne paradygmaty jak ty. Osoby, którym zależy na rozwoju i dokładaniu wartości do każdej czynności którą wykonują. Dzięki temu będziesz rósł ty i również będą rośli oni.

Jak hipnoza może pomóc Ci odnieść sukces?

Realizacja wspomnianych wyżej zasad będzie wymagać od Ciebie pracy nad samym sobą. Być może Twoje paradygmaty nie są nastawione na rozwój i osiąganie sukcesów? Hipnoza może pomóc Ci zajrzeć w głąb siebie i rozpoznać przekonania, które Cię blokują. Jednocześnie może pomóc Ci w zaprogramowaniu nowych wzorców myślowych.

Hipnoza może Ci również pomóc w dbaniu o zdrowy sen. Możesz nauczyć się dzięki niej wyciszać i/lub pomóc sobie w budowaniu nowych nawyków. Podobne zastosowanie możesz znaleźć w przypadku odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Hipnoza buduje pomost wprost do naszej podświadomości ułatwiając nam wprowadzanie zmian. Wymaga jednak określonych warunków, o których więcej przeczytasz w kursie Rzeczywistość jest plastyczna! Techniki autohipnozy w życiu codziennym.

Jeśli nie jesteś pewien, czy kurs jest dla Ciebie po prostu poszperaj na blogu, znajdziesz tu wiele cennych materiałów, które pomogą Ci nauczyć się hipnozy.

<p>The post Jak osiągnąć życiowy sukces? 6 zasad, które o tym decydują + hipnoza first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Hipnoza na pewność siebie 3 Aug 2023 2:24 AM (last year)

Hipnoza na pewność siebie

Zastanawiasz się jak hipnoza może podnieść Twoją pewność siebie? Czy istnieją metody, które mogą przyspieszyć i zwiększyć skuteczność budowania pewności siebie? Czym w ogóle jest pewność siebie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Jeśli natomiast interesuje Cię gotowe rozwiązanie na podnoszenie pewności siebie, to z całą pewnością zainteresuje Cię ebook Pewność Siebie oraz dołączone do niego 2 nagrania hipnozy audio, zobacz więcej tutaj – Hipnoza na pewność siebie.

Czy pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem i zaczynałeś stawiać swoje pierwsze kroki? Oczywiście, że nie, było to w okresie, z którego nasza pamięć jest właściwie wymazywana. Zakładam jednak, że potrafisz chodzić i wiesz, że nauczyłeś się tego we wczesnym dzieciństwie.

Z całą pewnością możesz sobie wyobrazić siebie uczącego się chodzenia. Jak wyglądały Twoje pierwsze kroki? Wstałeś i po prostu zacząłeś chodzić? Nie, najpierw było raczkowanie, później próby wstawania i stabilizowania sylwetki. Wtedy jeszcze mięśnie Twoich bioder były na tyle wątłe, że utrzymanie prostej postawy było wyzwaniem.

W pewnym momencie zacząłeś podejmować próby puszczania się mebli, aby stać bez żadnej podpory. Być może wtedy pojawiły się pierwsze kroki oraz… upadki.

Po każdym upadku z pewnością wstawałeś i podejmowałeś kolejne próby.

Bez względu na ilość upadków była w Tobie wrodzona wiara i pewność, że w końcu nauczysz się chodzić.

Jako dzieci nie poddajemy pod wątpliwość tego czy kiedykolwiek nauczymy się chodzić. Nie zrażając się porażkami podejmujemy próbę za próbą aż zrealizujemy cel.

Czy wyobrażasz sobie dziecko, które zaliczyło bliskie spotkanie z podłogą po raz dziesiąty i myśli sobie “Poniosłem już tyle porażek, ciągle chwieje się na nogach i nie potrafię zrobić kilku korków w linii prostej. Może chodzenie nie jest dla mnie? Eeee, dam sobie z tym spokój. Raczkowanie, to jest to!”

Brzmi śmiesznie? Ale jako dorośli właśnie tak robimy. Podejmujemy się różnych rzeczy i kiedy nie wyjdzie nam jeden raz, drugi i trzeci, potrafimy poddać się stwierdzając, że się do tego nie nadajemy.

10 000 porażek zanim pojawił się sukces

Czy wiesz ile porażek poniósł Thomas Eddison zanim pierwsza żarówka zadziałała zgodnie z oczekiwaniem? 10 000 prób, a zarazem… porażek. Jednak sam Eddison widział to nieco inaczej:

– Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań. – miał powiedzieć po wynalezieniu działającej żarówki.

Prawdopodobnie, gdyby widział w każdej swojej próbie porażkę, skończyłby po maks 10 razach uznając, że stworzenie żarówki nie jest możliwe. Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się podejmować próby i poddać bez osiągnięcia celu?

Równie inspirująca jest postawa J.K. Rowling, czyli autorki popularnego Harrego Pottera. 12 razy odmówiono jej wydania powieści. Dopiero 13 próba przyniosła sukces, choć tak naprawdę nikt go wtedy nie wróżył. Miała to być książka dla młodych chłopców, a nakład książki miał pozwolić na zwrot z inwestycji i niewielki zarobek. Ostatecznie powieść okazała się hitem, który zarobił niebotyczne 2 mld dolarów.

Nie patrz teraz jedynie na sukces, zwróć uwagę, że J.K. Rowling była kimś zupełnie zwykłym. Kimś kto ponosił wiele porażek i nikt w nią nie wierzył. Jeśli zabierzemy cały ten splendor i sukces związany z Harrym Potterem, to Rowling nie różniła się od tzw. zwykłych ludzi absolutnie niczym. No może poza jedną rzeczy – pewnością siebie.

Wróćmy jednak na nasze podwórko. Czy wiesz, że Adam Małysz w 1998 roku na poważnie rozmyślał odstawienie nart i powrót do zawodu dekarza? Dwa lata później stał nie na dachu domu, a na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata, wygrał również Turniej Czterech Skoczni i zapoczątkował Małyszomania. Aż trudno uwierzyć jak niewielka jest granica między sukcesem a…. brakiem sukcesu.

Bez rąk i nóg, ale z pewnością siebie

Historia, która robi na mnie jednak największe wrażenie dotyczy Nicka Vujicica. Gość urodził się bez rąk i nóg. To właściwie powinno zakończyć historię, bo co w życiu może osiągnąć facet bez ani jednej kończyny? Okazuje się, że więcej niż większość z nas może sobie wyobrazić. Nick uwielbia pływać, ma żonę, gromadkę dzieci i wspaniałą pracę mówcy motywacyjnego. Gdyby nie fakt, że nie posiada ani rąk, ani nóg opis byłby całkiem zwykły – ot, facet, któremu w życiu udało się.

Nic jednak nie przyszło do niego samo. Przecież Nick mógł pomyśleć, że spotkała go ogromna tragedia życiowa, która odebrała mu możliwość prowadzenia normalnego życia. Renta i opieka świadczona przez osoby trzecie, to wszystko na co w życiu może liczyć – mógł pomyśleć i takim uczynić swoje życie, bo kalectwo fizyczne to przecież nie jego wybór…

Nie oszukujmy się tak pomyśli 99% osób. Nikomu nie ujmując i nie mam tu na myśli wyłącznie osób z niepełnosprawnościami. Ludzie całkowicie zdrowi są gotowi pomyśleć, że nie udaje im się w życiu, bo np. pochodzą z biednej rodziny, czy nie urodzili się z urodą dorównującą Ryanowi Goslingowi lub Margot Robbie, których zresztą serdecznie pozdrawiam.

Czy w tym kontekście nie uważasz, że pewność siebie to nie luksus, ale obowiązek?

Czym jest pewność siebie?

Czym zatem jest pewność siebie? Teraz uważaj, bo wyjadę z definicją:

Pewność siebie jest to stan psychiczny, emocjonalny i mentalny, który charakteryzuje się przekonaniem i pozytywnym podejściem do siebie samego oraz swoich umiejętności, wartości i możliwości. Osoba, która jest pewna siebie, wykazuje zaufanie do swoich działań, zdolności do podejmowania decyzji oraz przezwyciężania wyzwań. Pewność siebie jest związana z akceptacją swojej osoby, umiejętnością radzenia sobie z krytyką i porażkami oraz pozytywnym podejściem do życia.

Kurtyna.

Często wydaje nam się, że pewność siebie jest cechą osobowości. Nic z tych rzeczy. Pewność siebie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Ale uważaj, nie oznacza to, że człowiek pewny siebie, zawsze jest… pewny siebie.

Pozwól, że wyjaśnię tę pokrętną logikę. Ludzie pewni siebie bardzo często wystawiają się na sytuacje, w których czują niepokój i brak gwarancji sukcesu. Pewność siebie nabywa się w toku realizacji celu. Zanim można powiedzieć o sobie, że jest się pewnym siebie w… np. chodzeniu należy przejść drogę niepewności, porażek, lęków, upadków, ale również małych sukcesów, rozwoju, nauki.

Człowiek pewny siebie ma wiarę we własne możliwości. Wierzy, że choć dzisiaj mu nie wychodzi, to zrealizuje obrany cel. Zrealizuje go, bo jest w stanie zaplanować sposób w jaki to zrobi i każdego dnia działać w kierunku realizacji.

Co myśli człowiek pewny siebie, kiedy poniesie porażkę?

“W porządku, to jest element nauki. Wyciągnę z tej sytuacji wnioski i dalej robię swoje”.

Co myśli człowiek niepewny siebie, kiedy poniesie porażkę?

“Spotkał mnie dramat, nie poradzę sobie, nie jestem w stanie tego osiągnąć. Najlepiej dam sobie z tym spokój, to nie dla mnie”

Porażki i błędy nie zmiatają z planszy osób, które wierzą, że są w stanie, a osiągnięcie celu jest tylko kwestią czasu. Nawet jeśli muszą cofnąć się o kilka pól do tyłu, to uznają to za cenną lekcją i szukają nowych dróg aby przesunąć się na planszy bliżej celu.

Jak zwiększyć pewność siebie z hipnozą

Hipnoza ma pewną wspaniałą właściwość i jeśli kiedykolwiek praktykowałeś medytację, to wiesz o czym powiem. Kiedy wchodzimy w stan hipnozy zamykamy się na wszelkie bodźce zewnętrzne i kierujemy całą swoją uwagę do wnętrza. Wtedy można absolutnie oddać się przyjemności przebywania z własnymi myślami sam na sam. Bez tego całego otaczającego nas zgiełku, telefonów komórkowych, wiadomości, ludzi którzy coś od nas chcą i przede wszystkim obowiązków, które zaczynają się od “Muszę zrobić…”. Kiedy oddajesz się hipnozie nic nie musisz, ale nagle wiele rzeczy możesz.

Uświadomienie sobie, że tak rzadko przebywamy sam na sam ze sobą bywa niekiedy jak olśnienie. Już dla tego efektu warto praktykować hipnozę.

Idźmy jednak krok dalej, ale najpierw kilka słów o tym…

Czym jest hipnoza?

Hipnoza to stan, który charakteryzuje się głębokim skupieniem i skoncentrowaniem umysłu na określonym zadaniu lub sugestii. Jest to technika terapeutyczna i eksploracyjna, w której osoba poddana hipnozie doświadcza zwiększonej podatności na sugestie i zmniejszonej zdolności krytycznego myślenia.

W trakcie sesji hipnotycznej osoba jest prowadzona przez hipnotyzera w stanie relaksu i skupienia, co umożliwia jej otwarcie się na sugestie i wskazówki. Może być również praktykowana w wersji do samodzielnego wykorzystania w postaci autohipnozy.

Choć hipnoza może wydawać się nieco tajemnicza i kontrowersyjna, jest ona szeroko akceptowana jako narzędzie terapeutyczne w medycynie i psychologii.

Czym jest hipnoza? jej sekret i 4 elementy indukowania hipnozy

Hipnoza i pewność siebie

Wróćmy więc do pytania jak hipnoza może pomóc zwiększyć pewność siebie.

Na pewność siebie składa się szereg umiejętności i naszych postaw względem naszej osoby. Wiele z nich to nasze podświadome programy, które zostały zrytualizowane i przybierają formę nawyków.

Znasz je doskonale. Nawykowe może być nie tylko zachowanie, ale również myślenie. Można nawykowo ganić się za ponoszone porażki, ale można również nawykowo okazywać sobie współczucie i mentalne wsparcie.

Osoby niepewne siebie bardzo często dokonują samobiczowania, czyli obwiniania się o porażki i obraźliwe określenie swojego postępowania.

Hipnozą można przeprogramować destrukcyjne nawyki, które zaczną grać na korzyść naszej pewności siebie. Wchodząc w stan hipnozy możemy pobyć ze swoimi myślami i spojrzeć na różne sytuacje z zupełnie nowej perspektywy. Przybieramy wtedy postać, która jest pełna zrozumienia, cierpliwości i współczucia.

Wykorzystujemy również technikę implementacji intencji, które wygląda mniej więcej tak: “Kiedy x to y”. Chodzi o to, że kiedy następnym razem przydarzy mi się trudna sytuacja, to przypomnę sobie tę sesję hipnozy i wejdę w postać pełną współczucia, która udzieli mi wsparcia i pozwoli zaakceptować to co się wydarzyło, a następnie wyciągnąć z tej sytuacji lekcję.

Robimy to po to, aby nie budować w sobie poczucia winy i obniżać poczucie wartości. Każda sytuacja niesie dla nas cenną lekcję dlatego warto postępować w myśl zasady: albo się uczę, albo wygrywam.

Obszar zastosowania hipnozy w budowaniu pewności siebie jest ogromny. Możemy pracować nad samooceną, skutecznością radzenia sobie z lękami i stresem. Możemy zwiększyć swoją skuteczność decyzyjną. Możemy poprawić nasz wewnętrzny dobrostan.

Co z Twoją pewnością siebie?

Koniecznie daj znać, czy ten materiał zainspirował Cię do pracy nad pewnością siebie. Podziel się swoimi spostrzeżeniami.

Jeśli chcesz wgryźć się w temat głębiej zapraszam Cię do na kurs Rzeczywistość jest plastyczna! Techniki autohipnozy w życiu codziennym

Tam nauczysz się podstaw wchodzenia w hipnozę i prowadzenia sesji autohipnozy skierowanej na konkretne cele jak np. pewność siebie.

<p>The post Hipnoza na pewność siebie first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Czy można zmienić siebie zmieniając swoje myślenie? Programowanie podświadomości 28 Jul 2023 12:06 AM (last year)

Programowanie podświadomości

dr Joe Dispenza, wykładowca neurobiologii, uważa że człowiek może osiągnąć wszystko, gdy zrozumie czym jest programowanie podświadomości oraz nauczy się jak zarządzać swoim ciałem.

Twój mózg zawiera 100 miliardów neuronów, które w każdej chwili, nawet teraz, komunikują się ze sobą.

Za każdym razem gdy zdobywasz nową wiedzę, odczuwasz emocje, doświadczasz czegoś Twoje neurony tworzą połączenia synaptyczne w korze nowej.

Następuje uczenie się, w wyniku którego tworzone są połączenia w Twoim mózgu. Można powiedzieć, że Twój mózg fizycznie zmienia się.

Kiedy czegoś doświadczasz odbierasz informacje przez 5 zmysłów. Twoje neurony organizują się w określone wzorce, a dane zdarzenie zostaje powiązane z określonymi emocjami, odczuciami, myślami, obiektami itd.

Co oznacza, że gdy myślisz o jakimś wydarzeniu np. pierwszej w życiu jeździe rowerem, to nierozerwalnie wiąże się ono z emocjami. Mentalnie i fizycznie możesz poczuć, że doświadczasz tamtego wydarzenia jakby działo się dziś.

Przy odrobinie skupienia oraz umiejętnym wzmocnieniu możesz nawet poczuć się dokładnie tak jak wtedy.

Jeśli było to dla Ciebie ekscytujące wydarzenie, które dodało Ci wiary i pewności siebie, częste wspominanie go może dać Ci na co dzień pozytywnego kopa.

Wiemy jednak, że mamy większą skłonność do przypominania sobie negatywnych wydarzeń. Efekt jest dokładnie ten sam – na nowo przeżywamy to co miało miejsce w przeszłości ze wszystkimi tego konsekwencjami jak np. stres, lęk, zdenerwowanie.

To może sprawiać ból i nieprzyjemność. Co więcej, mózg nie rozróżnia co jest dla Ciebie dobre a co złe. Skoro często przypominasz sobie przykre chwile, to będzie tych chwil generował jeszcze więcej jako zdarzenia, które z jakiegoś powodu traktujesz priorytetowo.

Z czasem staje się to automatem, którego nawet nie zauważamy.

Dążysz do tego o czym myślisz

Nie jesteśmy naiwniakami i doskonale wiemy, że samym myśleniem to się życia nie zmieni.

Owszem, ale z niewłaściwym myśleniem trudno o jakąkolwiek pozytywną zmianę.

My decydujemy o tym co nasz mózg dostrzeże, jaki nastrój nam zafunduje, jak zareaguje na napotkane trudności.

Wiele osób pozbawia się tej władzy i sprawczości uważając, że “są jacy są”. Uważają, że myślenie w czarnych kolorach to po prostu ich cecha charakteru i jakoś trzeba z tym żyć.

Zdradzę Ci, że sam taki byłem i nawet bywam. Jestem krytyczny względem siebie i otoczenia. Czasami dostrzegam, że za bardzo, że oceniam zbyt wiele rzeczy w negatywnych barwach, a to ma wpływ na to co mówię, jak się zachowuję i… jakie wyniki osiągam.

I wiesz, czasami proste przypomnienie sobie, że jesteś pozytywnie nastawiony, naładowany dobrą energią, zobaczenie siebie w sytuacji zwycięstwa, w sytuacji gdy wszystko szło jak z płatka i… wiele rzeczy wychodzi łatwiej. Ludzie z otoczenia odbierają Cię inaczej.

Naprawdę często niedoceniamy tego jaki wpływ na nasze postępowanie ma nasz nastrój i myśli, które zajmują aktualnie naszą uwagę. Nie zawsze potrafimy połączyć kropki, że sposób w jaki myślimy wpływa na to jak postępujemy lub jakie decyzje podejmujemy.

A czy można zmienić coś w swoim ciele, aby zmienić myślenie?

Na to ciekawie postawione pytanie znajdziemy odpowiedź w eksperymencie Fritza Stracka z 1988 roku.

W eksperymencie uczestnicy byli losowo podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa miała za zadanie trzymać długopis w zębach, co automatycznie wywoływało efekt „uśmiechu” poprzez zaangażowanie mięśni mimicznych. Druga grupa natomiast trzymała długopis w ustach poziomo, co powodowało efekt „smutku”, ponieważ mięśnie nie były zaangażowane w sposób sprzyjający uśmiechowi.

Po umieszczeniu długopisu w ustach, uczestnicy zostali poproszeni o obejrzenie filmu. Po obejrzeniu filmu, poproszono ich, aby ocenili, jak pozytywnie oceniają swoje odczucia w trakcie oglądania filmu oraz ich ogólną satysfakcję z życia.

Wyniki tego badania wykazały, że uczestnicy, którzy trzymali długopis w zębach (czyli mieli efekt „uśmiechu”), oceniali film i swoje odczucia w trakcie oglądania go jako bardziej pozytywne w porównaniu z uczestnikami, którzy mieli efekt „smutku” trzymając długopis w ustach poziomo. Ponadto grupa z efektem „uśmiechu” wyraziła także wyższą ogólną satysfakcję z życia niż grupa z efektem „smutku”.

Badanie to dowodzi, że samo wywołanie „uśmiechu” przez zaangażowanie odpowiednich mięśni mimicznych może wpłynąć na postrzeganie emocji i ocenę pozytywności sytuacji, co jest zgodne z teorią, że nasze ciało może wpływać na nasze emocje. Ten eksperyment ma znaczenie w kontekście rozumienia związku między ekspresją mimiki a emocjami oraz wpływu postawy ciała na nasze postrzeganie i doświadczenie emocji.

Programowanie podświadomości

Programowanie podświadomości, to proces wprowadzania obrazów i myśli do naszej podświadomości aby wpłynąć na nasze zachowania, myślenie i emocje.

Robią to wszyscy, ale mało kto świadomie.

Zobacz. Idziesz na rozmowę o pracę i pojawia się lekki stresik oraz wątpliwości “co jak mnie zapytają o X, a ja nic nie wiem i się skompromituję?”.

Uprawiasz sport i szykują się zawody, a w Twojej głowie brzęczy myśl “przegrałem z tym gościem rok temu, nie chcę znowu zawalić”.

To co widzisz wyżej to w dużym skrócie programowanie podświadomości na… porażkę.

Bo widzisz, kiedy tuż przed ważną walką rozpamiętujesz przegraną, to Twoje neurony dostarczą Ci pełną paletę doznań związanych z tamtym wydarzeniem. Raczej przed samą walką nie uczyni Cię to silniejszym.

A gdyby tak programowanie podświadomości stało się świadomym procesem?

I tutaj dochodzimy do miejsca, które misie lubią najbardziej.

Oczywiście, że podświadomość możemy programować świadomie, a nawet powinniśmy to robić z pełną premedytacją.

Istnieje wiele metod, po które możesz sięgnąć:

  1. Powtarzanie afirmacji: Polega na wielokrotnym powtarzaniu pozytywnych przekonań i afirmacji na temat siebie, swoich celów i wartości. Przykłady afirmacji to: „Jestem odnoszącym sukcesy człowiekiem”, „Mam w sobie siłę i determinację”, „Zasługuję na miłość i szacunek”.
  2. Wizualizacja: Polega na wyobrażaniu sobie pozytywnych scenariuszy, celów i osiągnięć. Poprzez wyobrażanie sobie tych pozytywnych obrazów, umysł staje się bardziej nastawiony na sukces i osiągnięcie zamierzonych celów.
  3. Hipnoza i autohipnoza: Jest to technika wprowadzania umysłu w stan relaksacji i skoncentrowania, aby bardziej efektywnie komunikować się z podświadomością i wprowadzać pozytywne sugestie.
  4. Terapia behawioralna: W ramach tej terapii, terapeuta może pomóc osobie w identyfikacji negatywnych wzorców myślenia i zachowania, a następnie pomóc w zastąpieniu ich pozytywnymi i konstruktywnymi alternatywami.
  5. Techniki medytacyjne: Medytacja może pomóc w uspokojeniu umysłu i skupieniu się na pozytywnych myślach oraz przekonaniach.
  6. Pozytywne otoczenie: Otoczenie się pozytywnymi ludźmi, inspirującymi treściami i miejscami może również wpłynąć na programowanie podświadomości.

Którą wybrać? Wszystkie po trochu, ale największy nacisk połóż na hipnozę i wizualizacją oraz na swoje otoczenie.

Na blogu znajdziesz wiele technik autohipnotycznych, które pomogą Ci na starcie. Możesz też od razu lecieć po e-booka Autohipnoza w praktyce, który naprawdę mocno pisany był pod inspiracją programowania podświadomości. Dlatego znajdziesz tam dedykowane tej technice skrypty hipnozy.

<p>The post Czy można zmienić siebie zmieniając swoje myślenie? Programowanie podświadomości first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

9 interesujących faktów na temat hipnozy 19 Dec 2022 6:08 AM (2 years ago)

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o hipnozie, prawdopodobnie kojarzysz ją z ludźmi robiącymi na scenie dziwne rzeczy, które są wbrew logice jak np. rozmowy w języku chińskim (choć żadna z osób nie zna tego języka to nie przeszkadza im to w płynnej konwersacji). Ale hipnoza to znacznie więcej niż sztuczka sceniczna – to również (a może przede wszystkim) skuteczne narzędzie terapeutyczne, które może pomóc ludziom radzić sobie z różnymi problemami, takimi jak nałogi, lęki czy trudności w nauce.

Jeśli do dziś myślisz o hipnozie z perspektyw scenicznej, to koniecznie poznaj 9 interesujących faktów na temat hipnozy, które odmieniają Twój sposób postrzegania raz na zawsze.

Hipnoza to stan głębokiego skupienia i uważności, w którym osoba jest bardziej podatna na sugestie.

Podczas hipnozy osoba hipnotyzowana zazwyczaj zanurza się w stan głębokiego odprężenia, który pozwala jej na lepsze skupienie się na sugestiach (lub autosugestiach w przypadku autohipnozy) oraz ich wykonaniu. Osoba zahipnotyzowana jest bardziej otwarta na nowe idee i na zmiany w swoim zachowaniu. Dlatego zastosowanie hipnozy znajduje tak szerokie zastosowania w rozwoju osobistym, leczeniu różnych schorzeń natury psychicznej, ale również i fizycznej.

Podczas hipnozy osoba pozostaje całkowicie świadoma i może w każdej chwili wyjść z tego stanu.

Osoba hipnotyzowana pozostaje całkowicie świadoma. Wiele osób mylnie sądzi, że podczas hipnozy można stracić kontrolę nad swoim umysłem i pozostać pod wpływem hipnotyzera. W rzeczywistości osoba hipnotyzowana cały czas pozostaje świadoma i ma pełną kontrolę nad swoim zachowaniem. Może ona w dowolnym momencie zrezygnować z hipnozy i przerwać ją, jeśli poczuje się niekomfortowo lub niezręcznie. Dzięki temu hipnoza jest bezpiecznym i nieinwazyjnym sposobem leczenia oraz rozwoju osobistego. Równie skuteczna jest także autohipnoza, w której jesteśmy hipnotyzerem i zarazem osobą zahipnotyzowaną.

Hipnoza była używana już w starożytności, a jej praktyki stosowano w celu leczenia różnych chorób i dolegliwości.

Już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie stosowano różnego rodzaju praktyki hipnotyczne, które służyły leczeniu. W wielu kulturach hipnoza była uważana za formę leczenia duchowego i była stosowana w celu uzdrowienia ciała i duszy. Dzięki swoim właściwościom hipnoza była i nadal jest używana jako skuteczny sposób na radzenie sobie z problemami natury psychicznej, ale również fizycznej.

Istnieje wiele różnych technik hipnotycznych i metod wprowadzania w hipnozę. Do najpopularniejszych należą techniki konwersacyjne i wizualizacyjne

Hipnoza to nie tylko jedna metoda, ale cały zestaw różnych technik i strategii, które mogą być stosowane w celu osiągnięcia określonego efektu. Jedną z najbardziej popularnych technik hipnotycznych konwersacja, która polega na wprowadzaniu osoby hipnotyzowanej w stan głębokiego odprężenia i skupienia, a następnie na wprowadzaniu do jej umysłu pozytywnych sugestii metodą rozmowy lub monologu naszpikowanego sugestiami. Inna technika hipnotyczna to wizualizacja, która polega na wyobrażaniu sobie pozytywnych scen i sytuacji. Sugestia przybiera wtedy formę obrazu.

Hipnoza może być stosowana w leczeniu lęku, stresu, fobii i innych zaburzeń emocjonalnych.

Hipnoza jest skuteczną metodą w leczeniu takich problemów jak lęk, stres, fobie i inne problemy natury psychicznej. Dzięki swojej zdolności do wpływania na podświadomość osoby hipnotyzowanej, hipnoza pozwala na przepracowanie np. negatywnych emocji lub przekonań, które kryją się za danym problem. Poprzez sugestie i wizualizacje hipnotyzera, osoba hipnotyzowana może nauczyć się radzić sobie np. z lękiem i stresem, a także zmniejszyć objawy fobii.

Niektóre badania sugerują, że hipnoza może pomóc w leczeniu bólu i innych dolegliwości fizycznych.

Jednym z głównych mechanizmów działania hipnozy w leczeniu bólu jest zmniejszenie jego odczuwania poprzez zmianę sposobu postrzegania bólu przez mózg. Podczas hipnozy można wypowiedzieć sugestię, że ból jest mniejszy lub że osoba hipnotyzowana jest w stanie go ignorować, co może prowadzić do zmniejszenia jego intensywności.

Hipnoza może być również skuteczna w leczeniu innych dolegliwości fizycznych, takich jak nudności i wymioty spowodowane chemioterapią, ból pooperacyjny czy ból chroniczny. Może być stosowana jako uzupełnienie innych form leczenia, takich jak terapia farmakologiczna czy fizjoterapia.

Należy jednak pamiętać, że hipnoza nie jest panaceum i nie zawsze będzie skuteczna w leczeniu bólu i innych dolegliwości fizycznych. Efektywność hipnozy w leczeniu może różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań danej osoby.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na hipnozę niż inni, a zdolność do hipnozy można rozwijać poprzez odpowiedni trening i praktykę.

Zdolność do wprowadzania w stan hipnozy można rozwijać poprzez odpowiedni trening i praktykę. Może to obejmować ćwiczenia relaksacyjne, które pomagają wyciszyć umysł i ciało oraz zwiększają zdolność do skupienia uwagi.

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na zdolność do wchodzenia w stan hipnozy. Są to m.in. wiek, płeć, poziom inteligencji czy stopień zrelaksowania. Niektóre badania sugerują, że osoby młodsze, inteligentniejsze i bardziej zrelaksowane są podatniejsze na hipnozę.

Jednak należy pamiętać, że każdy może nauczyć się hipnozy i rozwinąć swoją zdolność wchodzenia w stan hipnozy poprzez odpowiedni trening i praktykę. Ważne jest, aby być otwartym na nowe doświadczenia i być gotowym na pracę nad sobą.

Skoro mowa o treningu, to koniecznie zobacz e-book: Autohipnoza. Dowiesz się z niego jak zacząć przygodę z hipnozą oraz w jaki sposób możesz ją wykorzystać. Jeśli natomiast chcesz od razu skorzystać z pełnego programu autohipnozy w postaci szkolenia online, to szkolenie Rzeczywistość jest plastyczna! Techniki autohipnozy w życiu codziennym jest dla Ciebie!

Niektóre osoby podczas hipnozy doświadczają dziwnych lub niezwykłych doznań, takich jak halucynacje lub zmienione stany świadomości.

Niektóre osoby podczas hipnozy doświadczają niezwykłych doznań, takich jak halucynacje lub zmienione stany świadomości.

Halucynacje to wyimaginowane bodźce zmysłowe, które doświadcza się jako rzeczywiste, choć takie nie są. Podczas hipnozy osoba taka może doświadczać halucynacji wzrokowych, słuchowych, dotykowych czy smakowych.

Zmieniony stan świadomości to stan, w którym doświadczamy różnych zmian w naszym sposobie postrzegania rzeczywistości, myślenia i odczuwania emocji. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak substancje psychoaktywne, medytacja, głębokie odprężenie lub niektóre formy terapii. Zmienione stany świadomości mogą być również doświadczane podczas snu lub w niektórych stanach chorobowych, takich jak padaczka.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy podczas hipnozy doświadcza halucynacji czy zmienionych stanów świadomości.

Istnieje wiele mitów na temat hipnozy, takich jak to, że hipnotyzer może kontrolować umysł osoby hipnotyzowanej lub że osoba w stanie hipnozy jest bezbronna.

Hipnotyzer nie może bezpośrednio kontrolować umysłu osoby hipnotyzowanej. Osoba poddana hipnozie jest bardziej podatna na sugestie i polecenia wyadawane przez hipnotyzera. Może to prowadzić do zmian w zachowaniu i myśleniu osoby hipnotyzowanej, ale nie oznacza to, że hipnotyzer ma bezpośrednią kontrolę nad jej umysłem.

Osoba hipnotyzowana zawsze ma pełną kontrolę nad swoim zachowaniem i może odrzucić sugestie lub polecenia, jeśli uzna je za nieodpowiednie lub niezgodne z jej wartościami lub przekonaniami.

<p>The post 9 interesujących faktów na temat hipnozy first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Hipnoza na ból – bezpłatny poradnik z 2 przykładami 30 Jun 2022 6:11 AM (2 years ago)

Hipnoza na bólHipnoza na ból to jedno z jej najbardziej niezwykłych zastosowań. Okazuje się być skuteczna w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego, ale również w przypadku doraźnej pomocy przy występowaniu bólu głowy czy badań lekarskich, z którymi wiąże się pewien dyskomfort (te dwa przykłady znajdziesz w bezpłatnym poradniku Hipnoza na ból).

Stosowanie hipnozy zazwyczaj ogranicza się do gabinetów terapeutycznych i do samorozwoju. Ból jest jednym z niewielu obszarów, gdzie hipnoza może być skutecznie stosowana wśród pacjentów klinicznych.

Istnieje wiele badań naukowych, w których dowiedziono skuteczności hipnozy w leczeniu bólu. Co ważne, pacjenci osiągali bardzo dobre wyniki stosując hipnozę we własnym zakresie w postaci technik autohipnozy czy technik relaksacyjnych.

2 metody kontroli bólu – sugestia oraz dysocjacja

Do kontroli bólu zazwyczaj wykorzystuje się dwie metody. Jedna to bezpośrednia sugestia hipnotyczna, która wskazuje, że ból zostaje zmniejszony lub znika całkowicie. Hipnotyzer lub osoba poddająca się autohipnozie sugeruje wprost np. “Kiedy doliczę do pięciu ból odpuści”.

Druga metoda to podejście dysocjacyjne tj. odwrócenie uwagi od bólu i skoncentrowanie jej na czymś innym. Skuteczne bywa również połączenie obydwu metod, gdzie z jednej strony sugerujemy zmniejszenie bólu np. wyobrażając sobie potencjometr, który był niegdyś popularny w starych urządzeniach elektronicznych. Wizualizując obracanie kołem potencjometru zmniejszamy natężenie bólu. Z drugiej strony wizualizujemy miejsca, które są dla nas pozytywne, w których rozluźniamy się i czujemy się szczęśliwi.

W jakich sytuacjach hipnoza na ból jest skuteczna?

Właściwie hipnozę można zastosować w każdej sytuacji bólowej. Nie zawsze osiągniemy efekt w postaci braku odczuwania bólu, ale w wielu sytuacjach zmniejszymy go do poziomu, który przyniesie nam ulgę.

Hipnozę z powodzeniem stosuje się do zmniejszania odczuwania bólu przy zabiegach chirurgicznych i w trakcie późniejszej rekonwalescencji. Badaniami obejmowano również pacjentów skarżących się na bóle stawowe i mięśniowe – w każdym przypadku dowiedziono, że hipnoza istotnie zmniejszyła poziom odczuwanego bólu.

Mówimy tu jednak o sytuacjach z praktyki klinicznej, a co z bólem nazwijmy go codziennym? np. bóle pleców, drobne kontuzje, ból głowy? Prowadzone w warunkach szpitalnych badania w większości nie wymagały zaangażowania hipnotyzera, a pacjenci sami wykonywali techniki autohipnozy zmniejszające bóle (oczywiście po uprzednim przygotowaniu). Przy tzw. bólach codziennych jest to podobnie łatwe i co ważne – skuteczne. Wystarczy odrobina spokoju i warunków do wykorzystania technik hipnozy na ból.

Tabletka przeciwbólowa czy hipnoza na ból – co jest lepsze?

Tabletki przeciwbólowe np. na bazie ibuprofenu wpływają na zmniejszenie aktywności enzymów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Można powiedzieć, że odcinają nas od źródła bólu. Tabletki przeciwbólowe są skuteczne, ale niosą też szereg ryzyk i możliwych objawów niepożądanych takich jak niestrawność, zgaga, nudności, bezsenność, uczucie zmęczenia, zaburzenia widzenia, zaburzenia pracy nerek i dróg moczowych, wysypki i inne.

Możliwych skutków ubocznych jest cały szereg. Zazwyczaj nie przejmujemy się nimi, bo ryzyko ich wystąpienia zwykle jest niewielkie lub efekty zażywania leków pojawiają się z dużym opóźnieniem i nie dostrzegamy związku.

Jakie skutki uboczne wiążą się z hipnozą na ból? Właściwie, to żadne. Klinicyści wielokrotnie udowadniali, że pacjenci stosujący hipnozę na ból dochodzą do siebie szybciej i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Parafrazując popularne powiedzenie – skoro nie widać różnicy, to po co ryzykować skutki uboczne? Wzięcie tabletki jest prostsze – przynajmniej na poziomie czynności. Łyk wody i przełknięcie leku i odczekanie chwili aż zacznie działać. Zastosowanie hipnozy na ból wymaga nauczenia się technik i ich zastosowania w chwili, gdy jest potrzebna, a to może zająć nam 10-15 minut.

Hipnoza na ból i leczenie farmakologiczne

Nie zawsze jednak możemy zrezygnować z farmakologii. Jeśli jesteśmy poddawani leczeniu, które wymaga stosowania leków powinniśmy wcześniej skontaktować się z lekarzem, pod którego jesteśmy opieką. Warto jednak i w tej sytuacji włączyć hipnozę do leczenia, aby móc zmniejszyć ilość zażywanych środków farmakologicznych i ograniczyć ich skutki uboczne. Badania dowodzą, że leczenie, w którym wykorzystuje się zarówno farmakologię jak i hipnozę prowadzi do zmniejszenia ilości zażywanych leków, przy jednoczesnym zmniejszeniu odczuwania bólu i poprawie samopoczucia.

Pobierz poradnik Hipnoza na Ból

<p>The post Hipnoza na ból – bezpłatny poradnik z 2 przykładami first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Jak zwiększyć skuteczność hipnozy? 3 konkretne wskazówki 8 May 2022 1:30 AM (2 years ago)

Jak zwiększyć skuteczność hipnozy 3 konkretne wskazówkiSkuteczność hipnozy zależy od wielu czynników. Omówmy trzy z nich, które najmocniej wpływają na efektywność początkujących adeptów hipnozy i autohipnozy.

Przestań korzystać z gotowych skryptów hipnozy

Nie jest trudno znaleźć gotowe skrypty do hipnozy i autohipnozy. Jest ich wiele, również na e-hipnoza.pl i dobrze jest poznać je ze względu na używany język czy poznanie ich struktury.

Opieranie się jednak w 100% na gotowych skryptach to zły pomysł i najkrótsza droga żeby nie osiągnąć oczekiwanych efektów.

Skrypty są często pisane schematycznie i bardzo ogólnie. Brakuje w nich metafor i sugestii wyobrażeń dopasowanych do Twoich doświadczeń. Te teksty po prostu mogą do Ciebie nie trafiać.

Z mojego doświadczenia – uwielbiam wszelkiego rodzaju metafory schodów, wizualizacje natury, a niesamowicie silnie działa na mnie słowo „odpuść”. Kiedy podczas autohipnozy mój dialog wewnętrzny mówi „odpuść” moje mięśnie rozluźniają się, a myśli zatrzymują. Łatwo jest mi zmienić wtedy mój nastrój czy miejsce koncentracji uwagi.

Jak odkryć słowa, wizualizacje i techniki, które działają na Ciebie i zwiększyć dzięki temu skuteczność hipnozy?

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Nie oczekuj natychmiastowych efektów. Jeśli chcesz przy pomocy hipnozy zniwelować jakiś problem np. zmienić nawyki żywieniowe, to daj sobie czas, wyrozumiałość i… czas.

Potrzebujesz tego żeby zobaczyć swoje reakcje, odkryć to co Ciebie blokuje, nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i wyłapywać istotne momenty. Musisz rozpoznać co na Ciebie działa mocniej, a co mniej. Doświadczać pełnej palety emocji i sytuacji aby rozpoznać te, które są w stanie pomóc Ci w realizacji Twoich celów.

Gotowe skrypty hipnozy nie dadzą Ci tego. Mogą Cię zainspirować, ale ty potrzebujesz skryptu napisanego tylko dla Ciebie. Każde słowo, każda wizualizacji musi odpowiadać na Twoje doświadczenia i potrzeby. Inaczej to tylko puste słowa.

Zacznij działać, aby podnieść skuteczność hipnozy

Hipnoza odbywa się zazwyczaj w zaciszu domu, w miejscu spokojnym i bezpiecznym. W takich warunkach wszystko może wydawać się nam możliwe. Wizualizacje mogą dostarczać nam poczucie zwycięstwa i nieograniczonych możliwości.

To trening mentalny, który nie jest nawet treningiem właściwym. Ten odbywa się dopiero na boisku, a przed nami jeszcze prawdziwy mecz, czyli prawdziwie trudna sytuacja życiowa, w której musimy zmierzyć się z naszymi reakcjami, myślami i emocjami.

Niedoświadczeni adepci hipnozy często nie wychodzą poza trening mentalny licząc, że w jakiś sposób nastąpią zmiany w ich życiu. To błąd.

Zmiana nie następuje podczas hipnozy, zmiana następuje w sytuacji, gdy musimy reagować nowym zachowaniem czy nowym schematem myślenia.

Prawdziwy sprawdzian tego co wypracowaliśmy dopiero przed nami. Kiedy stykamy się z sytuacjami, które powodują określone reakcje.

Stosując techniki hipnozy regularnie poddawaj się sprawdzianom i obserwuj swoje reakcje. Może martwić Cię, że efekty nie przychodzą zbyt szybko, ale to normalne. Daj sobie czas.

Ludzie często odżywiają się źle. Piją słodkie napoje i alkohol. Nie odmawiają fast foodów i jedzą zbyt dużo produktów zawierających niezdrowe tłuszcze, które przyczyniają się do cukrzycy i chorób wieńcowych.

Robią to przez lata, często przez większość swojego życia. Kiedy zaczyna im to przeszkadzać, najczęściej z powodu wyglądu, usiłują to zmienić. Szukają sposobu, najczęściej skutecznej diety np. detoksowej lub 1500 kalorii.

Chcą zmienić to co robili przez np. 30 lat w ciągu kilku tygodni i często frustrują się, że nie widzą oczekiwanych efektów.

Podobnie bywa z hipnozą. Nie oczekuj natychmiastowych zmian, oczekuj postępu. Daj sobie na to czas i pracuj.

Nie jedz zupy widelcem

Proszę, to jest zupa pomidorowa. Potrzebujesz sztućców? Co mam podać? Nóż, łyżkę czy widelec?

Oczywiście, że łyżkę… Kiedy jednak idzie o hipnozę, to już nie jest tak oczywiste w jakich sytuacjach warto ją stosować, a w jakich staje się widelcem, którym próbujemy zjeść zupę.

Hipnoza nie jest panaceum i nie sprawdzi się we wszystkim.

Istnieje wiele dowodów naukowych, że potrafi zmniejszyć odczuwanie bólu, pomóc przy rekonwalescencji po ingerencji chirurgicznej, zwiększyć skuteczność terapii, pomóc rzucić palenie, zmienić nawyki żywieniowe i walczyć z otyłością. Doskonale sprawdza się we wszystkich działaniach z zakresu rozwoju osobistego.

Przy całym wachlarzu dobrodziejstw może okazać się nieskuteczna gdy opieramy się wyłącznie na hipnozie lecząc depresję, bezsenność, nałogi. A niekiedy może okazać się niewskazana przy występowaniu chorób psychicznych.

Użycie hipnozy w takich sytuacjach wymaga diagnozy i udziału specjalisty w leczeniu.

Skuteczność hipnozy zależy nie tylko od samej hipnozy, ale również tego co zrobisz poza tym nazwijmy go treningiem mentalnym.

<p>The post Jak zwiększyć skuteczność hipnozy? 3 konkretne wskazówki first appeared on e-hipnoza.pl.</p>

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?