Zwiedzaczek View RSS

Przeczytaj co warto zobaczyć i zwiedzić
Hide details



Kalifornia 23 Jun 2014 1:45 AM (10 years ago)

Kalifornia jest najbogatszym stanem Ameryki Północnej, a trzecim największym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie tam znajdują swoje azyle najbogatsi Amerykanie wraz ze swoimi multimilionowymi willami. To właśnie Kalifornię znamy z rozmaitych amerykańskich filmów i seriali jako miejsce utopii. Największe miasta tego stanu to Los Angeles, San Diego, San Jose, San Francisco i Sacramento.

Mieszanka etniczna

Warto zwrócić uwagę na to, że Kalifornia graniczy od południa z meksykańskim stanem – Kalifornią Dolną – co sprawia, że prawie 30% ludzi to ludność hiszpańskojęzyczna. Wszystko to gwarantuje niesamowitą mieszankę wybuchową różnych nacji.

Północna część Kalifornii to miejsce dynamicznego rozwoju technologii i przemysłu, to właśnie tam znajdziemy między innymi słynną Dolinę Krzemową. Dla odmiany, południowa część stanu kojarzy się raczej z rekreacją i wypoczynkiem.

Najbardziej reprezentacyjną częścią Kalifornii południowej jest Los Angeles. To właśnie to miasto, miasto Aniołów, jest najczęściej opisywane jako miejsce wymarzonej destynacji nie tylko Polaków, ale i całej ludności na globie. Jedziesz na wycieczkę po Stanach – Los Angeles zawsze będzie na liście „must see”. Jest to miasto drugie pod względem ilości mieszkańców w Stanach – zaraz po Nowym Jorku. Nie można się dziwić, miasto to kusi wieloma atrakcjami i jest bardzo zróżnicowane etnicznie.

Co zobaczyć

To właśnie tam można zobaczyć wszelkie amerykańskie studia filmowe, to skupisko artystów z różnych sfer, jest siedzibą Hollywood, nierzadko więc można tam spotkać sławy światowego kina i branży muzycznej. Znajduje się tam też wiele muzeów i galerii.

Udając się na wycieczkę, jedynie godzinę drogi na południe, dotrzemy do miasta Laguna Beach. Jest to jeden z najważniejszych amerykańskich kurortów, razem z nieopodal położonymi Newport Beach i Manhattan Beach. Obowiązkowo, każdy bogaty Amerykanin posiada tam swój „beach house” – i spędza w nim całe wakacje. Dlatego między innymi miasta są pełne przepychu i snobizmu. Chce tam być każdy, by pokazać swój wysoki status społeczny. Znajdują się tam porty dla bardzo luksusowych jachtów, a przy każdym domu zobaczymy najdroższe na świecie samochody. Prawdziwe widoki niewiele różnią się od tych, które ukazują nam amerykańskie produkcje.

Podążając dalej na południe, trafimy do San Diego, drugiego najważniejszego miasta w stanie. Jest to jednocześnie jedno z najbogatszych miast Stanów Zjednoczonych. Miasto to oferuje wiele atrakcji turystycznych, dlatego co roku przyjeżdża i przylatuje tam mnóstwo osób. Dodatkowym atutem jest ciepły klimat – nie spotkamy się w San Diego z mroźną zimą. Również dzięki doskonałym warunkom atmosferycznym, do miasta tego przyjeżdżają masowo surferzy. Idealne wysokie fale i piękne plaże zachęcają do surfowania. Można tam nawet mówić o subkulturze surferskiej.

Południowa część Kalifornii zachęca do tego, aby wybrać się tam na wakacje i spędzić wiele przyjemnych momentów – na plażach, promenadach i w wielu innych miejscach. Należy jednak przygotować na to bardzo duży budżet.

Artykuł Kalifornia pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Górskie wędrówki 11 Oct 2012 2:57 PM (12 years ago)

Polacy lubią jeździć w góry równie chętnie, co nad morze. Zwykle w te pierwsze wyruszając ci lubiący aktywność fizyczną – wytrawni turyści doskonale wiedzą, co zabrać do plecaka, kiedy szykuje się wyjazd w Tatry czy inne polskie góry, niezależnie od pory roku. O czym powinni pamiętać ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z górską turystyką?

Wyposażenie w góry

Zacznijmy od samego plecaka, który często będzie jedynym towarzyszem w górskiej wędrówce. Nie żałujmy na tej znajomości – wydanie kilkuset złotych na plecak, który idealnie dopasuje się do naszej sylwetki, będzie nieprzemakalny, a przy tym pojemny, to żaden grzech. Wręcz przeciwnie – jeszcze wiele razy będziemy sobie w duchu dziękować, że wybraliśmy właśnie ten, patrząc z politowaniem na tych turystów, którzy na zakupie oszczędzali.

Drugim po plecaku, ważnym elementem wyposażenia każdego turysty są buty. Z butami również trzeba się zaprzyjaźnić, czasem ich rozchodzenie zajmuje nawet kilka lat – to takie najlepiej zabrać w góry. Gruba podeszwa i umocnienie na kostce są obowiązkowe – docenimy to zarówno na płaski podłożu, jak i przy poruszaniu się w deszczu. W górach o zwichnięcia i złamania nie tak trudno – my będziemy mieli dobre zabezpieczenie.

Tutaj też musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych – warto! Ostatnim z najważniejszych elementów wyposażenia turysty będzie kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej ocieplana – w górach z pogodą bywa różnie. Teraz świeci słońce, a za chwile spotka nas ulewa, a w Tatrach często halny. Kurtka przydaje się więc niezależnie od pogody „startowej”.

Co jeszcze warto wziąć

Wyżej przedstawione wyposażenie jest absolutnie obowiązkowe. Co jeszcze trzeba spakować? Apteczka pierwszej pomocy to także „must have” górskich wycieczek. Powinny się w niej znaleźć bandaże, w tym zwykły i elastyczny, woda utleniona, plastry i opatrunki oraz chusta trójkątna. Jeśli nawet apteczka nie przyda się nam, to być może uratuje zdrowie, a nawet życie jakiegoś niefrasobliwego turysty, który postanowił zdobyć Rysy w japonkach i pod wpływem alkoholu.

Przed wyjściem w góry, do plecaka powinno się też spakować zapas jedzenia i wody pitnej. Zalecane są kanapki, które pokrzepią podczas wędrówki oraz coś słodkiego – nic tak nie dodaje energii, jak czekolada. Alkohol w górach jest zakazany i każdy prawdziwy turysta o tym wie – to niepisana zasada – w góry idzie się podziwiać, a nie się napić. Na koniec – mapa. Nawet, jeśli jesteśmy w jakimś miejscu któryś raz z rzędu, warto ją zabrać. Drogowskazy i oznaczenia szlaków czasem mogą zawodzić – mapa wskaże nam drogę powrotną.

Artykuł Górskie wędrówki pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Twierdza Wisłoujście 2 Sep 2012 1:55 PM (12 years ago)

W Gdańsku nad Martwą Wisłą w miejscu gdzie dawniej rzeka uchodziła do Zatoki Gdańskiej znajduje się zabytkowy budynek – Twierdza Wisłoujście. Usytuowana jest w niewielkiej odległości od osiedla Wisłoujście, Westerplatte oraz Portu Północnego.

Historia wartowni

Historia tego miejsca sięga aż czasów krzyżackich ( XIV w.). Już w tamtym okresie dokładnie w tej lokalizacji znajdowała się drewniana wartownia – doszczętnie spalona w 1433 roku przez husyckie sierotki. W późniejszym czasie ( w roku 1482 ) wybudowano tutaj ceglaną wierzę z latarnią. Jej zadaniem była kontrola ruchu statków na rzece i pilnowanie dostępu do gdańskiego portu.

Wokół wieży powstał wieniec artyleryjski, a następnie całość ufortyfikowana została czterobastionowym fortem. Twierdza wielokrotnie stawała się obiektem kampanii wojennych. Bezskutecznie oblegał ją Stefan Batory, w czasie trwania bitwy pod Oliwą z tego miejsca ostrzeliwane były siły szwedzkie, zdobyć twierdzę próbowały wojska rosyjsko- saskie, pruskie a nawet Napoleon.

Więzienie i klub żeglarski

Budynek niegdyś powstał na styku morza i rzeki jednak w wyniku działania żywiołu znalazł się około 500 metrów od brzegu. Pod koniec XVIII wieku funkcje obronne przejęły pruskie fortyfikacje na Westerplatte i Szaniec Mewi. W XIX wieku twierdza pełniła rolę więzienia, zaś w okresie międzywojennym była siedzibą klubu żeglarskiego.

Pod koniec wojny w wyniku działań Armii Czerwonej uległa znacznemu zniszczeniu i po dzień dzisiejszy nie została w pełni odbudowana. W roku 1974 Twierdza Wisłoujście stała się jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jej niezwykła wartość historyczna sprawiła, że została wpisana na listę World Monuments Watch czyli stu najbardziej zagrożonych na świecie zabytków.

W trakcie budowy twierdzy korzystano z rozmaitych materiałów oraz technik a także wykorzystywano najróżniejsze style architektoniczne – od gotyku wzwyż. To niezwykłe bogactwo elementów należących do różnych epok wynika z faktu iż obiekt ten był wielokrotnie odbudowywany po zniszczeniach doznanych w trakcie działań wojennych.

Artykuł Twierdza Wisłoujście pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Latarnia morska w Kołobrzegu 26 Jul 2012 2:12 PM (12 years ago)

U polskich wybrzeży znajduje się wiele punktów, które zwiastują żeglarzom zakończenie podróży i zejście na stały ląd. Jednym z nich jest latarnia morska w Kołobrzegu. W mieście tym po raz pierwszy zapalono światło nawigacyjne w roku 1666. Znajdowało się ono wówczas na wieży nowo powstałego budynku zarządu portu. Początkowo jednak jego charakter pozostawał okazjonalny – zapalano światło jedynie wtedy gdy statek zbliżał się do kołobrzeskiego portu.

O latarni

Światło zaczęło być włączane stale, każdej nocy około 200 lat później. Umiejscowione zostało wówczas na maszcie z wysięgnikiem zamontowanym na stacji pilotów. Stosowana była lampa Fresnela, w której spalany był olej rzepakowy. Latarnia zużywała w tamtym czasie około 77 kg. tego paliwa rocznie. Do obowiązków latarnika należało kontrolowanie aby ogień nieprzerwanie się palił, aby nie zabrakło oleju oraz niedopuszczenie do zadymienia optyki.

Wysokość i zasięg

Latarnia znajdowała się na wysokości 7,8m.n.p.m., posiadała zasięg około 5 mil morskich, emitowane światło było w kolorze białym. W roku 1896 światło latarni przeniesiono na wysokość 8,6m.n.p.m. , kolor światła został zmieniony na czerwony i zastosowana została soczewka ogniskowa 250mm, dzięki czemu latarnia zyskała zasięg do 6 mil morskich. Punk nawigacyjny znajdował się podobnie jak wcześniej na budynku stacji pilotów, u nasady wschodniego falochronu – obecnie w tym miejscu usytuowany jest bosmanat portu.

W kolejnych latach latarnia w Kołobrzegu ulegała licznym przemianom i podwyższeniom, co doprowadziło ją do obecnego wyglądu. Dziś znajduje się ona na wysokości 26 metrów nad otaczającym ją terenem, będąc już osobnym budynkiem zlokalizowanym u wejścia do portu. Źródłem światła jest obrotowy aparat optyczny z dziesięcioma ścianami świetlnymi z dwiema żarówkami na każdej z nich – moc 200W każda. Światło kołobrzeskiej latarni sięga aż 16 mil morskich i już z daleka sygnalizuje marynarzom i żeglarzom bezpieczny powrót do domu po długiej i wyczerpującej podróży.

Artykuł Latarnia morska w Kołobrzegu pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Karkonosze 20 Jul 2012 11:32 PM (12 years ago)

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, położone na pograniczu Polski i Czech. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Góry te leżą w Sudetach Zachodnich i stanowią ich centralną część. Na ich północnej części graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północy z Rudawami Janowickimi, ze wschodu ze Wzgórzami Bramy Lubawskiej, od południa z Podgórzem karkonoskim i Górami Kruczymi a od zachodu z Górami Izerskimi.

Fauna i flora

Roślinność w Karkonoszach jest bardzo bogata, choć ucierpiała sporo w wyniku działalności człowieka. Góry te nie są wysokie, posiadają jednak wyraźnie zróżnicowane pietra roślinności, co wyróżnia je spośród innych łańcuchów górskich. Ponieważ panuje tutaj ostry klimat, piętra roślinności rozkładają się o wiele niżej niż na przykład w wysokich górach, takich jak Tatrach.

Na wyższych piętrach roślinność jest zachowana w pierwotnej formie, pomimo tego, że obszary te są poważnie i często eksplorowane przez człowieka. Udało się jednak zachować je w prawie niezmienionej formie. Pierwsze piętro to piętro podgórskie, które właściwie w całości zamienione zostało na łąki oraz pola uprawne. Występują tutaj z rzadka zagajniki mieszane.

Kolejne jest piętro regla dolnego, gdzie dawniej dominowały lasy mieszane z przewagą buka, natomiast w chwili obecnej najczęściej spotyka się tutaj bory świerkowe. Pierwotny wygląd zachował się fragmentarycznie w niektórych okolicach parku narodowego, między innymi na Chojniku i w okolicach Wodospadu Szklarki.

Piętro regla górnego dawniej pokryte było świerkami jednak w ciągu wielu lat działania człowieka te gest lasy i bory skarłowaciały. Bezpośrednią przyczyna było karczowanie oraz często padające kwaśne deszcze spowodowane działaniem wielu zakładów przemysłowych na terenie Polski, Niemiec i Czech. Spotyka się tutaj również gatunki typowo górskie, takie jak wierzba śląska, jarzębina czy brzoza karpacka.

Kolejne jest piętro kosodrzewiny a później już piętro alpejskie z gatunkami zielnymi i porostami naskalnymi. Zwierząt w górach karkonoskich nie ma zbyt wiele, ponieważ obszar ten od dawna był penetrowany przez człowieka. Nie spotyka się tutaj dużych drapieżników, natomiast sporo jest zwierzyny płowej, dzików i drobniejszych ssaków. Hodowane są tutaj na większą skalę muflony.

O wiele bogatszy jest natomiast świat ptaków i bezkręgowców, wśród których wiele to gatunki chronione. Karkonosze nie są górami wysokimi jednak klimat tutaj panujący jest bardzo do wyższych gór zbliżony. Obszar ten jest bardzo popularny turystycznie przez cały rok, zarówno w czasie letnich wędrówek jak i zimowego sezonu narciarskiego.

Artykuł Karkonosze pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Seborga 13 Jul 2012 10:25 PM (12 years ago)

Seborga to mała włoska gmina, zamieszkana przez niespełna 1000 obywateli, położona w Alpach Liguryjskich, na terenie Włoch, blisko granicy z Francją. Jest bodajże najbardziej znanym, nieoficjalnym mini-państwem na świecie. Księstwo Seborgi istniało już w X wieku, wchodziło w skład Cesarstwa Rzymskiego.

Historia księstwa

Osiemset lat później zostało sprzedane Królowi Piemontu i Sardynii. Jednak prawdopodobnie w skutek zwyczajnego niedopatrzenia, nie zostało wpisane w żaden oficjalny rejestr posiadłości Królestwa. Z tego też powodu nikt nie wziął Seborgi pod uwagę, gdy na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku ustalano nowe granice Europy. W akcie zjednoczenia Włoch także nie znajdujemy adnotacji na temat tego Księstwa.

Na początku lat 60 – tych Georgio Carbone, szef miejscowej spółdzielni kwiaciarskiej, zaczął przekonywać ludzi do przywrócenia niepodległości. Księstwo pod jego przywództwem (jako Georgio I) proklamowało niepodległość. Jednak żadne państwo go nie uznało (mimo to Seborga utrzymuje stosunki dyplomatyczne z takimi państwami jak Andora, San Marino, czy innymi mini-państwami).

Dzięki fenomenowi mini-państwa do Seborgi zjeżdżają turyści z całego świata, miasto na tym zarabia i w ostatnich latach dokonało renowacji zabytkowej starówki. Przywódcą państwa jest nadal Georgio I, który utrzymał pozycję, mimo sytuacji z 2006 roku. Wtedy to Księżna Yasmina, arystokratka, podająca się za spadkobiercę księstwa, podburzała mieszkańców. Oferowała prezydentowi Włoch przyłączenie Seborgi do jego państwa.

Poza strukturami politycznymi i promocją w internecie (www.seborga.net), Seborga posiada hymn, flagę, znaczki pocztowe i honorowaną tylko tu walutę Luigino (1 Luigino = 6 USD). Jest środkiem płatniczym akceptowanym we wszystkich sklepach, oczywiście obok obowiązującej „z urzędu” waluty Euro. Granic strzeże miejscowa milicja. Mieszkańcy płacą włoskie podatki i są faktycznie obywatelami Włoch. Jednak w przeciwieństwie do światowej opinii traktują sprawę bardzo poważnie i wierzą, że w przyszłości będą niezależni.

Artykuł Seborga pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Dolomiti Superski 8 Jul 2012 5:04 AM (12 years ago)

Góry południowego Tyrolu to ponad osiemdziesiąt szczytów, które sięgają trzech tysięcy metrów wysokości. Znajdują się tam Dolomiti Superski, czyli połączone trasy i wyciągi narciarskie najpopularniejszych regionów turystycznych oraz Ortler Skiarena, czyli region narciarski położony u stóp najwyższego szczytu. W tym miejscu znajdują się również Dolomity, górskie pasmo wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rejon narciarski

Góry południowego Tyrolu uwielbiają wszyscy miłośnicy sportów zimowych. Jest tam trzysta słonecznych dni w roku, wszystkie trasy utrzymane są w idealnym stanie a do tego majestatyczna sceneria gór od zawsze przyciągają turystów i narciarzy z całego świata. W regionie tym oferowane są doskonałe trasy biegowe i zjazdowe tak dla narciarzy jak i dla snowboardzistów. Korzystać z nich mogą osoby na wszystkich poziomach zaawansowania. Istnieje aż ponad sześćdziesiąt szkółek narciarskich.

Na wielu stokach organizowane są właściwie codziennie imprezy, na których można świetnie się zabawić i spędzić czas po całodziennym przebywaniu na trasach zjazdowych. Południowy Tyrol nie jest jak do tej pory często odwiedzany przez turystów z Polski, jednak z roku na rok ich liczba się zwiększa. Ten region Włoch ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dolomity, które w lipcu 2009 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO przyciągają swoim urokiem podobnie jak piramidy w Egipcie czy też meczet Taj Mahal w Indiach.

Turystyka narciarska

Posiadają jedne z najbardziej atrakcyjnych krajobrazów górskich. Cały region charakteryzuje się nie tylko walorami narciarskimi, posiada również bogatą i przepyszną kuchnię. Zjeżdżając trasami narciarskimi w dół, można zatrzymać się w wielu schroniskach, które oferują turystom pyszne dania lokalnej kuchni. Wszędzie tam można dotrzeć nie odpinając nart, tak więc pobyt można uznać za krótki ale za to treściwy.

Jeśli stawiamy na różnorodność tras, należy wybrać pobyt w Dolomiti Superski. Jest to dwanaście ośrodków narciarskich, położonych w bliskim sąsiedztwie. Posiadają one łącznie 1200 kilometrów tras narciarskich, które można pokonywać po wykupieniu jednego karnetu. Dzięki temu podczas dłuższego pobytu można odwiedzić wiele miejsc i nie zaprzątać sobie głowy wykupowaniem kolejnych biletów na przejazdy.

Na każdej trasie znajduje się kilka panoramicznych punktów widokowych, wiele schronisk i punktów, w których można skorzystać z pomocy medycznej lub serwisu sprzętowego. Pobyt w Dolomiti Superski usatysfakcjonuje każdego, nawet najwybredniejszego miłośnika narciarstwa.

Artykuł Dolomiti Superski pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Rozwój turystyki 3 Jul 2012 12:05 AM (12 years ago)

W starożytności podróże turystyczne miały charakter religijny i wypoczynkowy. Starożytni Egipcjanie i Grecy odwiedzali miejsca kultu podczas obchodów świąt religijnych. Natomiast mieszkańcy imperium rzymskiego podróżowali głównie w celach leczniczych i wypoczynkowych. Turystyka osiągnęła u nich wysoki poziom rozwoju, gdyż kwestie bezpieczeństwa podróżnych regulowały odpowiednie przepisy prawne. Grecy podróżowali głównie morzem a Rzymianie korzystali z rozwiniętej sieci dróg i zajazdów.

Początki nowoczesnej turystyki

Średniowiecze natomiast to zastój w podróżach zresztą jak w wielu innych dziedzinach życia, najczęściej podróżowali chrześcijanie do Rzymu i ziemi świętej. XVII i XVIII wiek to powrót do podróży w celach wypoczynkowych i poznawczych. W tym czasie Anglicy zaczęli docierać w Alpy dając początek alpinizmowi. Najwyższy szczyt w Alpach – Monte Blanc został zdobyty w 1786 roku. Jedna taka podróż mogła trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Do przełomu w podróżach turystycznych doszło w wieku XIX, wraz ze wzrostem zamożności społeczeństw i rozwojem środków transportu podróżowanie rozpoczęło przybierać charakter masowy. Zastosowanie maszyny parowej w kolejnictwie i żegludze czas podróży znacznie się skrócił a wycieczki staniały.

W 1841 roku powstało pierwsze biuro podróży, którego założycielem był Anglik Tomas Cock, a w 1883 na trasie Paryż–Konstantynopol rozpoczął kursować słynny Orient Express. Po drugiej wojnie światowej nastąpił wzrost wyjazdów o charakterze turystycznym szczególnie w bogatszych krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Głównym celem podróży były kraje w basenie morza śródziemnego.

W Polsce

Rozwój turystyki w Polsce rozpoczął się w wieku XI i tak samo jak na świecie miały charakter religijny oraz czasem dyplomatyczny. W średniowieczu polska młodzież rozpoczęła wyprawy na zachodnie uniwersytety do Francji i Włoch. Pod koniec XIX wieku zaczęła rozwijać się w Polsce turystyka górska. Na początku XX wieku powstało pierwsze schronisko górskie w Beskidach a w 1936 roku wybudowano kolejkę linową na Kasprowy Wierch. Propagatorem wycieczek górskich był Stanisław Staszic, który w latach 1803 – 1805 przemierzał szlaki górskie i zaowocowało to wydaniem w 1815 książki – „O ziemiorodztwie Karpatów”.

Ze względu na charakter turystkę możemy podzielić na kategorie

Najchętniej odwiedzane kraje na świecie to Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone i Chiny (55 do 82 mln odwiedzin rocznie) te kraje osiągają też największy przychód (od 55 do 95 mln rocznie) z odwiedzin ich przez turystów. Natomiast najwięcej na podróże turystyczne wydają Niemcy, Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi.

Masowa turystyka wpływa zarówno na społeczeństwa i gospodarkę krajów odwiedzanych jak i środowisko naturalne. Korzyści wynikające z rozwoju turystyki to przede wszystkim rozwój regionów turystycznych zarówno pod względem finansowym, a także kwalifikacji – poznanie języków obcych, zarządzania i rachunkowości. Do negatywnych aspektów turystyki należą, rodzenie się kompleksu niższości mieszkańców odwiedzanych krajów przez bogatszych turystów, oraz zanieczyszczenie środowiska w wyniku odwiedzin coraz większej liczby osób.

W ostatnim czasie rośnie też zagrożenie terrorystyczne związane z odwiedzinami krajów bliskiego wschodu oraz afrykańskich. Ataki na turystów są sposobem zwrócenia uwagi na problemy danego kraju. Terroryści wykorzystują też porwania turystów do prowadzenia negocjacji z rządami innych krajów. Zjawisko to przybiera na sile co powoduje, że takie kraje tracą dużą cześć zysków osiąganych dzięki turystyce.

Artykuł Rozwój turystyki pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Oceanarium w Gdyni 28 Jun 2012 2:43 PM (12 years ago)

U zwieńczenia Skweru Kościuszki w Gdyni wśród wielu ciekawych atrakcji znajduje się budynek chętnie odwiedzany zarówno przez turystów jak i miejscowych. Placówka w nim umiejscowiona nosi nazwę Akwarium Gdyńskiego – obiekt posiadający swoją długoletnią historię i znany w całym Trójmieście.

Zamysł jego utworzenia i pierwsze prace miały miejsce już w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak jak nie trudno się domyśleć wybuch II wojny światowej uniemożliwił ukończenie budowy. Do tematu powrócono po wojnie i w 1969 roku rozpoczęła się rozbudowa obiektu. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 1971 roku.

Zabawa i edukacja

Po dziś dzień gdyńskie oceanarium stale się rozwija, powiększając dostępną ekspozycję oraz bazę edukacyjną przez co stanowi jedną z ciekawszych atrakcji w całym mieście. Do dyspozycji odwiedzających jest nowocześnie wyposażona sala kinowo – konferencyjna, sale posiadające w wyposażeniu mikroskopy oraz komputery, z przeznaczeniem do prowadzenia zajęć laboratoryjnych. To oczywiście nie jedyne atrakcje turystyczne w Gdyni w oceanarium przygotowane dla zwiedzających.

Sala mokra

Miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym przez najmłodszych i utworzonym całkiem nie dawno jest tak zwana Sala Mokra która stwarza niepowtarzalną możliwość włożenia ręki do akwarium i pogłaskania pływających w nim ryb. Także dla tych najmłodszych gości oceanarium w Gdyni przygotowało Salę Przedszkolną wypełnioną morskimi pluszakami – zabawa połączona z edukacją.

Imponujące liczby organizmów

Odwiedzając Gdyńskie Akwarium mamy możliwość podziwiania około 1500 organizmów, pochodzących z całego świata. Ogromną atrakcję stanowi żywa rafa koralowa znajdująca się w akwarium o pojemności 3000 litrów. Znajdują się tu liczne gatunki koralowców twardych, koralowców miękkich oraz zwierząt bezkręgowych.

Miejsce to w sezonie letnim jest niezwykle oblegane przez turystów warto więc wybrać się na zwiedzanie w godzinach popołudniowych. Pozwoli nam to uniknąć długich kolejek, lub po prostu uzbroić się w cierpliwość przed wejściem. Zwiedzanie całości może zając nam cały dzień, ale naprawdę warto. Nie codziennie zdarza się okazja obejrzenia okazów flory i fauny morskiej z całego świata.

Artykuł Oceanarium w Gdyni pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?

Sopot 27 Jun 2012 10:29 PM (12 years ago)

Nad polskim wybrzeżem znaleźć możemy ogromną ilość świetnych lokalizacji na spędzenie wakacji. Jak jednak pokazują opinie przytłaczającej większości naszych rodaków oraz zagranicznych gości, których ogromna liczba odwiedziła nas w tym roku z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Najlepiej na tle wszystkich z nich wypadał będzie Sopot. Dynamicznie rozwijający się i coraz bardziej atrakcyjny kurort nadmorski oraz jednocześnie miejscowość uzdrowiskowa.

Ośrodek wypoczynkowy

Sopot łączy w sobie bowiem idealnie cechy sporego ośrodka miejskiego oraz cichego zakątka wypoczynkowego. Z jednej strony znajdziemy tutaj ogromną ilość hoteli, restauracji i klubów, będziemy mieli okazję natknąć się na sławne osoby i celebrytów oraz wziąć udział w rozlicznych imprezach sportowych, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych, a z drugiej będziemy mogli odpocząć na dzikich i pięknie prezentujących się plażach, z dala od innych ludzi i całego tego turystycznego zgiełku.

Przeciętny turysta może wypoczywając w Sopocie liczyć nie tylko na idealne warunki do plażowania, czyste, zadbane i wyposażone w odpowiednią infrastrukturę kąpieliska i rozbudowaną bazę noclegową. Znajdzie także na szeroką gamę atrakcji dopasowanych do potrzeb zarówno tych, którzy cenią sobie bardziej lub mniej aktywne formy spędzania wolnego czasu. To nadmorskie miasto to również unikatowa architektura i związane z tym sopockie atrakcje warte zwiedzenia. Chyba nikomu nie trzeba przypominać o najdłuższym w Europie, drewnianym molu, które obecnie sięga już kilkaset metrów w głąb morza. Cały czas jest rozbudowywane, między innymi o mogącą pomieścić ponad 100 jachtów i łódek przystań.

Mówiąc o Sopocie jako kurorcie idealnym na wakacje, nie możemy zapominać także o jego unikatowym mikroklimacie. Bardzo korzystnie wpływa na procesy lecznicze oraz ogólną regenerację organizmu. Świeże powietrze, zawierające ogromne stężenie jodu, pozwoli Ci naładować baterie. Zdecydowanie poprawi samopoczucie oraz ogólną kondycję, dając Ci siłę, aby ponownie stawić czoła codziennym obowiązkom oraz problemom.

Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś okazji spędzić wczasów w Sopocie, to zmień to jak najszybciej i w czasie rozkręcających się coraz bardziej, tegorocznych wakacji. Odwiedź jeden z najpiękniejszych i największych kurortów nad Bałtykiem! Dajemy Ci gwarancję, że poznasz tu wyjątkowe osoby i spędzisz niezapomniane chwile!

Artykuł Sopot pochodzi z serwisu Zwiedzaczek.

Add post to Blinklist Add post to Blogmarks Add post to del.icio.us Digg this! Add post to My Web 2.0 Add post to Newsvine Add post to Reddit Add post to Simpy Who's linking to this post?